Finans

0.49 Kredi Nasıl Çekilir

2019’un son günlerini yaşadığımız şu günlerde kamu bankalarında arka arkaya taşıt kredi faizlerinde indirimler gelmeye başladı. Yerli üretimi ve Türkiye’de üretilen araçları desteklemek ve pazarı canlandırmak için faizler düşürülmeye başlandı.

Kamu bankaları binek ve ticari araçlarda 049 kredi  faiz oranını uygulamaya başladılar. Vatandaşların heyecanla karşıladığı 049 araba kredisi 31 Aralık 2019’a kadar sürecek. Arabanızı değiştirmek veya yeni bir araba alacaksanız elinizi çabuk tutmanız gerekiyor.

0.49 Kredi Nedir?

Kamu veya özel bankalar ile finans kurumları “taşıt kredisi” adı altında mudilerine kredi veriyorlar. Her bankanın verdiği taşıt kredisi farklılık gösterebiliyor. En uygun krediyi almak isteyenler, internetten veya banka şubelerinden kredi araştırmasına giriyorlar.

Yıl sonu yaklaştığında araç markalarında yıl sonu kampanyaları görmeye alışmışsınızdır. Araç üreticileri ayrı kampanya yaparken, oto galerileri de kotalarını doldurmak için ayrı bir kampanya yaparlar. Tabi bu durum da yeni araba almak isteyen sizlerin yararına oluyor.

Firmalar ve işletmeler indirim kampanyası yaparken, bankalar da taşıt kredisinde kampanya yapıyorlar. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası, nadir görülen bir kampanyayla 049 faiz oranıyla taşıt kredisi vermeye başladılar. Bu bankaların bünyesinde faizsiz katılım bankacılığı yapan Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Emlak Katılım şubelerinden de 049 taşıt kredisi çekebilirsiniz.

Kamu bankalarının düzenlediği 049 faizli araçlar kampanyasının belirli özellikleri bulunuyor. Bunlar;
1-Kredi vadesi binek araçlarda 18-60; ticari araçlarda 30-60 ayla sınırlıdır.
2-Kampanya anlaşma sağlanan markalar için geçerlidir. 049 faiz hangi araçlarda olduğunu öğrenmek istiyorsanız, banka şubelerinden bilgi alabilirsiniz.
3-Kampanya sadece “0” kilometre araçlar için geçerlidir. İkinci el başvurularınız kabul edilmiyor.
4-Kampanya süresi 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerlidir. Bu tarihten sonraki başvurularınız kabul edilmeyecek.
5-Kamu bankaları, kredi koşullarında markaya göre değişiklik gösterebiliyorlar. Şartlar ve  049 kredi hesaplama için detaylı bilgileri banka şubelerinden alabilirsiniz.

0.49 Kredi Nasıl Çekilir?

Yeni bir arabaya veya eski aracınızı değiştirmeye ihtiyacınız bulunuyorsa 049 araç kredisi başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Araba almaya paranız yetmiyorsa, 049 faizli arac kredisi alma fırsatını kaçırmayınız.

İlginizi Çekebilir
Pilavcı Dükkanı Açmak İstiyorum

049 faizli araba kredisi almak istiyorsanız Ziraat Bankası, Vakıfbank veya Halk Bankası şubelerinden birine başvurmanız yeterlidir. Faize bulaşmak istemiyorsanız Ziraat Katılım, Vakıf Katılım veya Emlak Katılım şubelerinden birine de gidebilirsiniz.

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, banka şubesine gitmeden de kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. kampanya dahilindeki banka şubesinde hesabınız bulunuyorsa, internet bankacılığını kullanıp, hızlı şekilde ve kolayca kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Hesabınız bulunmasa bile banka şubesine gitmeniz gerekmiyor. Ziraat, Vakıfbank veya Halk Bankası’nın internet sayfasına girmeniz yeterlidir. Kredi başvuruları bölümünden başvuru yapabilirsiniz. İsterseniz çekeceğiniz tutarı ve vadeyi girip, ödeme planını görebilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi ve cep telefonu numaranızı girdikten sonra onayla ilgili bilgilendirme en kısa sürede telefonunuza gelecektir.

 0.49 Kredisi Hangi Araçlara Verilir?

Düşük faizli taşıt kredisini duyan vatandaşlar, 049 taşıt kredisi hangi araçlara verilir araştırması yapmaya başladılar. Herkesin maddi durumu ve beğendiği taşıt markası olduğu için istekler de haliyle farklı olacaktır. Kamu bankalarının düzenlediği 049 kredili araçlar grubuna bütün markalar girmiyor.

Kamu bankaların anlaştığı otomobil firmalarının ürettiği araçlar için 049 kredili araçlar kampanyasından yararlanabiliyorsunuz.
Binek araca ihtiyacınız varsa; Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Renault Mais, Toyota marka 049 faizli araba modelleri bulunuyor.

Ticari araca ihtiyacınız varsa; BMC, Fiat, Ford, GAZ, Güleryüz, Isuzu, Karsan, Mercedes, Otokar, Temsa markalarından birini seçebiliyorsunuz.

Yukarıda belirttiğimiz dışında kalan marka ve modeller için 049 faizle araba almak ihtimaliniz bulunmuyor. Listede bulunan araçlar Türkiye’de de üretildiği için, yerli üretimi destekleme adına yapılmış bir kampanyadır. Bu nedenle başka bir marka veya model araç almak istiyorsanız, kamu veya özel bankaların verdiği taşıt kredisine başvurmalısınız.

0.49 Kredi Şartları Nelerdir?

Düşük faizli taşıt kredisinin belirli şartları bulunuyor. Öncelikle bütün markalar ve modeller için bu kampanyanın düzenlenmediğini bilmelisiniz. Kampanyayı duyanlar 049 hangi araçlar için veriliyor diye merak ediyorlar. Yukarıda da belirttiğimiz markalar için başvuruda bulunmalısınız.

Yerli üretime özel taşıt kredisi olarak da kabul edilen bu kredinin şartları;
1-Belirli markalarla sınırlıdır.
2-Binek araçlarda 18-60 ay; ticari araçlarda 30-60 ay vadeyle sınırlıdır.
3-Binek araçlarda 50.000 – 120.000 TL; ticari araçlarda 72.000 – 500.000 TL ile sınırlıdır.
4-Belirlenen markaların “0” kilometre araç modelleri için kampanya geçerlidir.
5-Krediye başvurabilmeniz için belgeleyebileceğiniz bir geliriniz olmalıdır.
6-Taşıt kredisi aracın fiyatının tamamı için verilmiyor. Belirli bir oranda peşinatınızın olması gerekiyor.
7-alacağınız aracın kasko sigortasını da yaptırmak zorundasınız.

İlginizi Çekebilir
Cepten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

0.49 Kredi İstenen Belgeler

Hesabınızın bulunduğu veya maaş müşterisi olduğunuz kamu bankası şubesinden başvurarak, 049 taşıt kredisi hesaplama yaptırabilirsiniz. Bankanın, mudisi veya maaşlı müşterisi olduğunuz için sizden ya hiç evrak istemeyecekler ya da daha az evrak isteyeceklerdir.

Ziraat Bankası, Vakıfbank veya Halk Bankası şubelerinden birinde hesabınız bulunmuyorsa yine de kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. İsterseniz kredi başvurusu yapmadan önce 049 araç kredisi hesaplama da yaptırabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan krediyi hangi zamanda ve ne kadar geri ödeyeceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Ziraat, Vakıfbank veya Halkbank’ın herhangi bir şubesine gidiyorsunuz. Kredi işlemleri ve başvuruları için “Müşteri Hizmetleri” veya “Müşteri Temsilci” bölümünden sıra numarası alıyorsunuz. Sıranız geldiğinde, memura, 0,49 faizli taşıt kredisine başvurmak istediğinizi söyleyip, kimliğinizi veriyorsunuz. Memur, öncelikle sizin findeks puanınıza bakıyor. Puanınıza göre kredinin veya istediğiniz tutarın verilip, verilemeyeceğini söylüyor.

Findeks puanınız yüksekse veya istediğiniz tutarı karşılıyorsa, memur ekrandan 049 araç kredisi hesaplama 2019. tablosuna istediğiniz kredi tutarını ve vadeyi giriyor. Ekrana gelen ödeme planını sizinle paylaşıyor. Ödeme planı sizi tatmin ediyorsa kredi başvurusunda bulunuyorsunuz. Öncelikli olarak size verilen kredi başvuru formunu dolduruyorsunuz.

Formla birlikte sizden bazı belgeler isteniyor. Bunlar genel olarak şunlardır;
-Çipli yeni TC kimlik kartınız, sürücü belgeniz veya pasaportunuz ve fotokopileri (kimliğinizi vermeniz yeterlidir. Şubede fotokopisini çekiyorlar.)
-Son döneme ait sizin adınıza kayıtlı elektrik, su, telefon veya doğal gaz faturası,
-Çalışma şeklinize göre maaş bordrosu, güncel vergi levhası, yıllık gelir vergisi beyannamesi veya emekliyseniz emekli tanıtım kartı ve banka hesap cüzdanı
-Aracın proforma faturası
-Gelir durumunuza ve findeks puanınıza bağlı olarak şube sizden kefil isteyebilir.

0.49 Araç Kredisi Hangi Modele Kadar Veriliyor?

Bankaların anlaşmalı olduğu; BMC, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Isuzu, Mercedes, Renault Mais, Toyota markalarından biri için kredi başvurusu yapabilirsiniz. Binek veya ticari fark etmiyor, sadece listede belirtilen marka olması yeterlidir. İstersiniz ticari marka olan GAZ, Güleryüz, Otokar ve Temsa şirketlerinin ürettiği araçlar için de başvuruda bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Sms Yoluyla İban Nasıl Öğrenilir?

0.49 faiz oranıyla kredi alabilmeniz için listede belirtilen markalardan birini almanız yeterlidir. Herhangi bir model sınırlaması da bulunmuyor. Burada önemli olan alacağınız aracın “0” kilometre olmasıdır. Araç bir yaşında olsa bile ikinci ele girdiği için bu kredi avantajından yararlanamıyorsunuz.

0.49 Taşıt Kredisi Hesaplama

Bankalarda otomatik kredi hesaplama tablosu bulunuyor. İhtiyacınız olan tutarı ve geri ödeme vadenizi yazıp, 049 kredi hesapla dediğinizde, önünüze ödeme planı çıkıyor. Belirlediğiniz vade tarihinde her ay ne kadar geri ödeyeceğinizi öğrenmiş oluyorsunuz.

049 araç kredi hesaplama işlemini banka şubesinden müşteri temsilcisi ile birlikte de yapabilirsiniz. Size uygun bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, binek ve ticari araçlara göre kredi tutarı ve vadeleri farklılık gösteriyor. Kredi tutarınız minimum 50.000 lira ve vadeniz de azami 60 ayla sınırlıdır. Bunlara dikkat ederek kredinizi hesaplayın.

Çekeceğiniz tutara ve vadeye bağlı olarak ödeyeceğiniz geri tutar şöyle olacaktır.
-48 ay vadeyle 50.000 lira çekerseniz aylık 1.198,61 TL olmak üzere toplam 57.533,28 TL
-60 ay vadeyle 50.000 lira çekerseniz aylık 991,38 TL olmak üzere toplam 59.482,80 TL
-48 ay vadeyle 75.000 lira çekerseniz aylık 1.797,92 TL olmak üzere toplam 86.300,16 TL
-60 ay vadeyle 75.000 lira çekerseniz aylık 1.487,07 TL olmak üzere toplam 89.224,20 TL
-36 ay vadeyle 100.000 lira çekerseniz aylık 3.090 TL olmak üzere toplam 111.240 TL
-48 ay vadeyle 100.000 lira çekerseniz aylık 2.397,22 TL olmak üzere toplam 115.066,56 TL
-60 ay vadeyle 100.000 lira çekerseniz aylık 1.982,76 TL olmak üzere toplam 118.965,60 TL geri ödüyorsunuz.

Ödeyeceğiniz taksit tutarının içine bankanın “tahsis ücreti” olan 500 lira da dâhil edilmiştir. Aylık ve toplam tutarın haricinde bir de aldığınız araca kasko sigortası düzenlemeniz gerekiyor. Genellikle kaskoyu kredi çektiğiniz banka şubesi yapıyor. İsterseniz kaskonuzu başka bir firmadan yaptırabilirsiniz. En uygun fiyatı ve güvenceyi hangi firma veriyorsa, oradan yaptırma serbestliğiniz bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu