Sağlık

Adet Düzensizlikleri ve Sancıları İçin Bitkisel İlaçlar!

Adet düzensizliklerinin neden olduğunu, çözüme yönelik olarak düzensizlik ile ağrı ve sancıların tedavisinde kullanılacak bitkileri açıklayan içerik.

Adet Düzensizlikleri Ve Sancıları İçin Bitkisel İlaçlar:Her kadın hayatının bir evresinde adet düzensizlikleri, gecikmeler veya ara kanamalar yaşayabilir. Adet düzensizliğinin nedenleri yaşanılan stres, ani kilo değişimleri, üzüntü, stres gibi birçok etken vardır. Adet bozuklukları normal değildir bu yüzden araştırılması ve tedavi edilmesi gerekir. Çünkü kadın üreme sisteminde olabilecek neredeyse bütün hastalıkların en sık belirtisi adet düzensizlikleridir. Bu yüzden böyle sıkıntılar ile karşılaşıldığında doktora muayene olmanız gerektiğini vurgulamamız gerekiyor. Bunun yanında alternatif çözümlerle de tedavisine destek olmak isteyenler için altın değerinde bilgiler sunuyoruz.

Adet Düzensizlikleri Kainat Eczanesinden Önerilen Bitkiler

Adet Kanamasını Söktürmek İçin

Maydanoz, civanperçemi, safran, papatya, nane, havuç tohumu, nergis, kimyon, anason, rezene, karabaş otu, ada çayı ve misk gibi bitkiler çay gibi demlenip günde 3,4 defa içilir. Ayrıca taze üvez meyveleri tüketmek de fayda sağlar.

Dereotu:

Dereotunun önemli bir adet söktürücü özelliği vardır. İçeriğinde bulunan apiole güçlü bir adet kolaylaştırıcısıdır. Eğer adet kanamanızı söktürmek istiyor iseniz, iki çay kaşığı dövülmüş dereotu tohumuyla yapacağınız çay, büyük fayda sağlayacaktır.

Zerdeçal:

Yapılan araştırmalar Çin ve Hint doktorlarının zerdeçalı adet düzensizliklerinin tedavisinde kullandıklarını ortaya çıkarmıştır. Zerdeçalı toz haline getirip tüketebilir veya çay şeklinde demleyerek de içebilirsiniz.

Kereviz:

Kereviz tohumu adet kanamasını arttıran “butildeneftalid” isimli bir madde ihtiva eder.

Hatmi çiçeği:

Hatmi çiçeği içinde “betain” isimli bir bileşik ihtiva ettiğinden, adet kolaylaştırıcı etki gösterir. Hatmi çiçeğinde bulunan bu bileşik hindiba, pancar, yulaf,  havuç, pazı,  portakal ve civanperçemi gibi bitkilerde de bulunur. Hatmi çiçeği ve civanperçemi karıştırılarak yapılan çayı mutlaka deneyin.

Adet Sancılarının Tedavisi için

Kara alıç:

“Sancı kabuğu” da denir. Bu bitki, adet sancılarının tedavisinde kullanılır.

Bitkinin kabukları kadınların döl yatağını rahatlatan dört ( en az ) değişik madde içermektedir. Bunlardan scopoletin ve aesculetin aynı zamanda kas spazmlarını da yatıştırır.

Civanperçemi:

Civanperçemi kadınlarda görülen ağrılı krampların tedavisi için faydalı bir bitkidir. Civanperçemi çok sayıda spazm önleyici bileşik içermektedir.

Zencefil:

Amerikalı doktorlar adet sancılarının tedavisi için zencefil önerirler. En az altı değişik ağrı kesici ve diğer altı kramp giderici özelliği ile zencefil çayı, sancıları için son derece güvenilirdir.

Çilek:

Çilek yaprakları, krampların giderilmesinde çok faydalıdır. Çilek yaprakları içeriğinde bol miktarda vitaminler ve mineraller ihtiva eder. Ayrıca da kanser önleyici özelliği olan elajik asit bakımından çok zengin kaynaklardır çilek yaprakları… Mineral ve vitamin eksikliği olan kişiler bu eksikliği çilek yaprağı çayı ile giderebilirler zira son derece yararlı bir içecektir. Eğer çileğe alerjiniz varsa, yapraklarından yaptığınız çayı tüketmeniz doğru olmaz.

Bu bitkilerden herhangi birisine alerjisi olanların doktorlarına danışarak hareket etmelerini önemle hatırlatıyoruz. Evet, bilgilerden faydalanabilmenizi umuyor, sevdiklerinizle birlikte uzun ve sağlıklı günler yaşamanızı diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu