Gezi & Tatil

Ankara’da Gezilecek Tarihi Yerler

Ankara tarihi mekan bakımından oldukça zengin bir ilimizdir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra bilindiği üzere ülkemizin başkenti olması açısından da birçok tarihi olaya tanıklık etmiştir. Bu sebeple tatil yapmak aynı zamanda da tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler Ankara ilimizi tercih edebilir. Bu makalede Ankara'da Gezilecek Tarihi Yerler araştırmamızın sonucunu anlattık.

Ankara tarihi mekan bakımından oldukça zengin bir ilimizdir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra bilindiği üzere ülkemizin başkenti olması açısından da birçok tarihi olaya tanıklık etmiştir. Bu sebeple tatil yapmak aynı zamanda da tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler Ankara ilimizi tercih edebilir. Bu makalede Ankara’da Gezilecek Tarihi Yerler araştırmamızın sonucunu anlattık.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Hamamönü

Altındağ Belediyesi restore ederek turizme kazandırmıştır. 19. yüzyıla ait tarih kokan evleri, etkinliklerle dolu sokakları ve tabi birbirinden lezzetli yemek sunan restoranları ile gezmeye değer bir yer. Burada gezebileceğiniz birçok yer de bulunuyor. Biz şu şekilde maddeler haline getirdik;

  • El ürünleri pazarı
  • Sanat sokağı
  • Tacettin dergahı
  • Muhsin Yazıcıoğlu kabri

Bu alanda kesinlikle gezilecek yerler arasındadır.

Ankara Kalesi

En az 4 bin yıl kullanımı sağlanmış bir kaledir. Birçok medeniyet tarafından yerleşim yeri olarak ve savunma amaçlı kullanılmıştır. Yaz mevsiminde birçok etkinlik yapıldığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda hediyelik eşya alınabilecek ya da oturup bir şeyler içilebilecek güzel mekânlar bulunuyor. Tüm bunların ardından Anadolu medeniyetleri müzesini gezebilirsiniz.

Anıtkabir

Anıtkabir iki kısımdan oluşur. Bunlardan birincisi barış parkı ve ikincisi anıt blok olarak biliniyor. Anıt blok, hürriyet ve istiklal kuleleri ile başlar. Ardından aslanlı yolu da geçerek tören meydanına ulaşırsınız. Meydanda bulunan basamakları çıkarak şeref holü ve mezar odasına gelmiş olursunuz.

Etnografya Müzesi

Türk sanatı adına Selçuklu’dan bu yana en önemli eserlerin bulunduğu mekândır. Tüm eserler kronolojik sıra ile dizilmiştir. Anadolu’nun ilk halı, kilim ve benzeri ürünlerinden Osmanlı’ya kadar birçok eseri görmek mümkün.

Hacı Bayram Cami

1427-1428 yılları arasında mimar Mehmet Bey tarafından inşa edilmiştir. Caminin hemen yanında ise Hacı Bayram Veli türbesi bulunmaktadır. Hacı Bayram Veli önemli din adamlarından birisidir aynı zamanda da Bayramiye tarikatının kurucusu olarak bilinir.

İlginizi Çekebilir
Paris Seyahati: Hem Romantik Hem Neşeli

Caminin bahçesinde aynı zamanda Osman Fazıl Paşa türbesi de bulunmaktadır. Ancak tabutu aile mezarlığına götürüldüğü için türbenin içi boş halde durmaktadır. Ankara için gezilebilecek daha birçok mekan bulunuyor. Biz birkaçını sizin için araştırıp anlattık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu