Anne Çocuk

Anne Karnındaki Bebeğin Sürekli Aynı Yere Vurmasının Nedeni?

Gebelik süreci ile başlayan pek çok meraklı araştırma konusundan biri bebeğin tekmelemeleri ve anne karnındaki bebeğin sürekli aynı yere vurmasının nedeni? Gibi sorular olup bu süreç hakkında yapılan araştırmalarda mantıklı bir nedenin olmadığı konusuna vurgu yapan uzmanlar gebelik süreci ile ilgili bir kaç veri paylaşımında hem fikirdir. Bu veriler yazı içeriğinde yer alıyor.

Anne adaylığı kadına özgün bir süreç olup ergenlik dönemi ile başlayan adet dönemi ve yaşlanma olarak belirlenen adet döneminden kesilme dönemine kadar geçen süreci tanımlar. Gebelik ise bu dönemlerde evlilik ya da ilişkiler sonucu erkek spermleri ile kadın yumurtalarının döllenmesi sonucu oluşan ortalama 9 aylık süreci tanımlar.

Gebelik süreci

Döllenen yumurtanın anne rahminde ay ay gelişimi ve bu gelişimin anne ve bebek üzerindeki etkileri bu süreci hem zevkli hem de sorunlu bir duruma getirebilmektedir. Cenin halindeki bebek büyüdükçe anne rahminde hareket etmekte ve bu hareketlilik anne karnından rahatlıkla gözlemlenmektedir.

Son haftalarda bebekler anne rahmi içerisinde kaburga altlarına kadar baskı uygulamakta ve bu kısımda tekmelerin sık sık yaşanması gözlemlenmektedir. Son haftalardaki bu durum anne adayları tarafından sanki aynı yerde bir tekmeleme yaşandığını hissettirmekte ve bunun nedeni araştırılmak istenmektedir.

Gebelik Sürecinde Gözlemler

Gebelik oluşmaya başladığı anda anneden görülen belirtiler

  • Mide bulantısı
  • Kusma nöbetleri
  • İştahsızlık
  • Tiksinme
  • Duyarlılığın artması

İlerleyen süreçlerde;

  • Göğüste büyüme
  • Şişmanlık
  • Karında büyüme
  • Nefes darlığı

Gibi belirtiler görülmektedir.

Bebek Niçin Tekmeler

7. haftadan itibaren rahimde hareket etmeye başlayan bebekler, seslere, annenin beslenmesine dayalı ve ruhsal duruma bağlı olarak duyarlılık göstermekte esneme, hıçkırık, kol, el, ayak ve bacak hareketleri ile kendini son haftaya kadar anneye hissettirir.

Annenin bebeğin hareketlerini en sık hissettiği zamanlar bebeğin henüz büyümeyip rahimde rahat dolaşması dönemleridir. Bebek büyüdükçe rahimde hareket etme imkânı azalır. Anne adaylarının gebelik süreci anından itibaren bir uzman doktor kontrolünde olması ve bebeğin gelişim sürecini uzman doktor ile birlikte takip etmesi önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu