Yaşam Tarzı

Antifriz Nedir? Nasıl Kullanılır?

Antifriz Nedir? Nasıl Kullanılır? Yılın her döneminde kullanılabilen ancak özellikle kış aylarında aracınız için hayati önem taşıyan antifriz hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Antifriz nedir? Nasıl kullanılır? gibi konuyla ilgili merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Antifriz Nedir? Nasıl Kullanılır? Yılın her döneminde kullanılabilen ancak özellikle kış aylarında aracınız için hayati önem taşıyan antifriz hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Antifriz nedir? Nasıl kullanılır? gibi konuyla ilgili merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Antifriz Nedir? Nasıl Kullanılır?

Antifriz Nedir?

Antifriz, 0 derece ve 0 derecenin altında aracın radyatör suyuna katılarak kullanılan ve suyun donmasını önleyen kimyasal maddedir. Antifriz, otomobiller için çok önemli bir koruyucu niteliğine sahip sıvı bir maddedir. Çoğunlukla kış aylarında, aracın motorunu soğutmak ve donmayı engellemek amacıyla kullanılır. Aslında tek işlevi donmayı engellemek değildir, bununla beraber motorun fazla ısınmasını ve hararet yapmasını da engeller. Bu nedenle, sadece kış aylarında değil, yılın her döneminde kullanılması önerilmektedir.

Antifriz Nedir Ne İşe Yarar?

    • Aracın metal alaşımlarının paslanmasını önler.
    • Kış mevsiminde, motor suyunun donma seviyesini düşürerek donmayı engeller, yaz mevsiminde ise harareti önler.
    • Motorun içini temizler, aşındırıcı maddelerin oluşmasına engel olur.
    • Suyun kireçlenmesini önleyerek, motorun tüm iç yüzeylerinde ve su kanallarında oluşabilecek muhtemel kireçlenmeye engel olur.
    • Antifriz Nedir Kimya?

Kimyasal olarak değerlendirildiğinde, bir alkol çeşidi olan ve aslında renksiz bir yapıya sahip antifrizler, çok çeşitlidir. Farklı niteliklere sahiplerdir. Bu farklı niteliklere göre aralarında kalite farkı da bulunmaktadır. Antifrizlerin bir kısmı, OAT (organik asit teknolojisi) kullanılarak üretilmektedir. Bu tür antifrizler, içerdikleri kimyasal maddelerin özellikleri dolayısıyla daha uzun ömürlü ve aşınmalara karşı daha etkili olmaktadır. Bazı antifrizlerin ise farklı renklere sahip olduğu dikkat çekmektedir. Bir sızıntı halinde, antifrizin sudan ayırt edilebilmesini kolaylaştırması bakımından, bu bir avantaj olarak görülebilir.

İlginizi Çekebilir
Nevresim ne sıklıkla yıkanmalıdır?

Antifriz Nedir Nasıl Kullanılır?

Antifriz eklemeden önce, motorun mutlaka soğuk olması gerekmektedir. Öncelikle, aracın radyotör hortumunun sökülerek su tankındaki mevcut suyun bir kaba boşaltılması sağlanır. Sonrasında hortum tekrar takılarak, boş su tankına antifriz doldurulur ve araç çalıştırılır. Fan çalışana kadar beklenilir, bu arada doldurulan antifrizin bir kısmı araca dağılarak su tankındaki sıvı miktarı azalır. Azalan kısma antifriz ve su eklenerek su tankı doldurulur ve işlem tamamlanır.

Yılda bir kez mutlaka antifriz değişimi yapılmalıdır. Ayrıca antifriz koyarken, antifriz + su miktarını iyi ayarlayabilmek önem arz etmektedir. Gerekli korumayı sağlayabilmek amacıyla, Türkiye için uygun kabul edilen antifriz kullanımı miktarı; yüzde 33 – yüzde 50 arasındadır. Musluk suyunun, antifrizin koruyucu etkisini azaltması nedeniyle; kullanılan suyun, yumuşatılmış ve arındırılmış olması gerektiği de dikkat edilecek başka bir konudur.

Antifriz Nedir Neden Kullanılır?

Antifrizin özellikle kışın olmakla birlikte, her mevsim kullanılmasının nedeni, içerdiği kimyasal maddelerin koruyucu özellikleriyle; paslanma, aşınma, kireçlenme, donma, hararet gibi birçok olumsuz faktöre karşı aracı korumasıdır.

Antifriz Nedir Motor?

Antifriz, otomobil motoru için hayati öneme sahiptir. Motor suyunun donmaması motorun içini temizler, korozyonu engeller, motorun tüm iç yüzeylerinin ve su kanallarının kireçlenmesini önler. Motorun performanslı çalışabilmesi ve uzun ömürlü olması için mutlaka antifriz kullanımına ihtiyaç bulunmaktadır.

Antifriz Nedir Nerelerde Kullanılır?

Antifriz, genel itibariyle, otomobil motorlarını birçok olumsuz etkene karşı koruyabilmek amacıyla araçların su tankına ilave edilerek kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu