Teknoloji

Apple’ın Sürücüsüz ve Elektrikli Aracı 2024 Yılında Çıkacak

Apple'ın Sürücüsüz ve Elektrikli Aracı: Apple'ın CEO'su Tim Cook. Otonom otomobil üretiminin 2024 yılında başlayacağı söyledi.

Apple’ın Sürücüsüz ve Elektrikli Aracı: Apple’ın CEO’su Tim Cook. Otonom otomobil üretiminin 2024 yılında başlayacağı söyledi.

  • Apple, 2024 yılına kadar sürücüsüz otomobil üretimine başlamayı hedeflediğini söylüyor. Reuters 21 Aralık’ta bu haberi bildirdi.
  • Reuters’a göre, Apple otomatik sürüş ve araç içi aküler için teknoloji sağlayacak ve montajı diğer şirketlere yaptıracak.
  • Teknoloji endüstrisine aşina olan uzmanlar, Business Insider ile yaptıkları bir röportajda birkaç şirketi fason üretim için potansiyel adaylar olarak adlandırdı.

Apple’ın Sürücüsüz ve Elektrikli Aracı

Son birkaç yıldır kamuya açık bir duyuru yapılmasa da, Apple‘ın bir tür araç geliştirdiği birçok kez duyuldu. Ve 21 Aralık’ta Reuters, şirketin aracı 2024 yılına kadar piyasaya sürmeyi planladığını bildirdi.

Ancak Apple tüm projeyi tek başına yürütmeyecek ve Reuters‘e göre Apple, otomobil üreticisi ile ortaklaşa otomatikleştirilmiş sürüş sistemleri ve araç içi piller için gerekli teknolojiyi geliştirecek ve bir araya getirecek.

Business Insider, Apple‘ın sürücüsüz araçlarının montajından kimin sorumlu olacağını öğrenmek için teknoloji endüstrisindeki iki uzmanla röportaj yaptı.

Konunun uzmanlarına göre Apple’ın sürücüsüz otomobil teknolojisi konusunda ilerliyor ve 2024 yılında kendi çığır açan pil teknolojisini içerebilecek bir binek araç üretmeyi hedefliyor.

İPhone üreticisinin Project Titan Otomotiv Çabası

İPhone üreticisinin Project Titan olarak bilinen otomotiv çabaları, kendi aracını sıfırdan tasarlamaya başladığı 2014 yılından bu yana dengesiz bir şekilde ilerledi. Bir noktada Apple, yazılıma odaklanma çabasını geri çekti ve hedeflerini yeniden değerlendirdi. Tesla Inc‘de çalışan bir Apple gazisi olan Doug Field, 2018’de projeyi denetlemek için geri döndü ve 2019’da ekipten 190 kişiyi işten çıkardı .

O zamandan beri Apple, artık tüketiciler için bir araç yapmayı hedefleyecek kadar ilerledi, çabaya aşina olan iki kişi, Apple’ın planları kamuya açık olmadığı için isim verilmemesini istedi. Apple‘ın kitle pazarı için kişisel bir araç üretme hedefi, sürücüsüz bir araç çağırma hizmeti için yolcu taşımak için robot taksiler inşa eden Alphabet Inc’s Waymo gibi rakiplerle çelişiyor.

Apple’ın Pil Tasarımı

Apple‘ın pil tasarımını gören üçüncü kişiye göre, Apple stratejisinin merkezinde, pil maliyetini “radikal bir şekilde” düşürebilecek ve aracın menzilini artırabilecek yeni bir pil tasarımı bulunuyor.

Apple planları veya gelecekteki ürünleri hakkında yorum yapmayı reddetti.

Bir araç yapmak, her yıl dünyanın dört bir yanından parçalarla yüz milyonlarca elektronik ürün üreten, ancak daha önce hiç araba yapmayan bir şirket olan Apple için bile bir tedarik zinciri zorluğunu temsil ediyor. Elon Musk‘ın Tesla‘sının, nihayetinde sürekli kar sağlayan arabalara dönüşmesi 17 yılını aldı.

Project Titan‘da çalışan bir kişi, “Dünyada bunu yapacak kaynaklara sahip bir şirket varsa, muhtemelen Apple‘dır.”  dedi.

Apple Markalı Arabayı Kim Monte Edecek?

Apple markalı arabayı kimin monte edeceği belirsizliğini koruyor, ancak kaynaklar şirketin araç üretmek için bir üretim ortağına güvenmesini beklediklerini söyledi. Ve yine de Apple‘ın, Apple markalı bir araba satan iPhone üreticisi yerine geleneksel bir otomobil üreticisi tarafından üretilen bir otomobille entegre edilecek otonom bir sürüş sistemine yönelik çabalarının kapsamını azaltmaya karar verme şansı var.

Apple‘ın planları hakkında bilgisi olan iki kişi, salgınla ilgili gecikmelerin üretime başlamayı 2025’e veya sonrasına itebileceği konusunda uyardı.

Şirketin planlarına aşina olan iki kişi, Apple‘ın kendi kendine giden arabaların yolun üç boyutlu bir görünümünü elde etmesine yardımcı olan lidar sensörleri de dahil olmak üzere sistemin unsurları için dış ortaklardan yararlanmaya karar verdiğini söyledi.

Bir başkası, Apple‘ın arabasında farklı mesafeleri taramak için birden fazla lidar sensörünün bulunabileceğini söyledi. Bu kişi, bazı sensörlerin Apple‘ın dahili olarak geliştirdiği lidar birimlerinden türetilebileceğini söyledi. Apple’ın bu yıl piyasaya sürdüğü iPhone 12 Pro ve iPad Pro modellerinin her ikisi de lidar sensörlere sahip. (“LiDAR” temel olarak ölçme işlemi için lazer veya ışık kullanan bir uzaktan algılama yöntemidir.“)

Reuters daha önce Apple‘ın potansiyel lidar tedarikçileriyle görüştüğünü ancak aynı zamanda kendi sensörünü oluşturmayı da incelediğini bildirdi.

Otomobilin Bataryasına Gelince

Apple bataryadaki tek tek hücreleri toplayan ve batarya malzemelerini tutan poşet ve modülleri ortadan kaldırarak batarya paketinin içinde yer açan benzersiz bir “tek hücreli” tasarım kullanmayı planladığını söyledi.

Apple‘ın tasarımı, bataryanın içine daha aktif malzemenin yerleştirilebileceği ve bu da araca potansiyel olarak daha uzun bir menzil verebileceği anlamına geliyor. Apple ayrıca, LFP veya lityum demir fosfat adı verilen pil için bir kimyacı şirket ile görüşüyor, ki bu kişi doğası gereği aşırı ısınma olasılığı daha düşük ve bu nedenle diğer lityum iyon pil türlerinden daha güvenli.

Magna International Inc

Apple daha önce bir araba üretimiyle ilgili görüşmeler için Magna International Inc ile anlaşmıştı, ancak önceki çabalara aşina olan bir kişi, Apple’ın planları belirsiz hale gelince görüşmeler sona erdi. Magna, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Kar elde etmek için, otomotiv kontrat üreticileri genellikle otomotiv pazarına yeni girecek olan Apple için bile zorluk oluşturabilecek hacimler talep ediyor.

Kişi, “Uygulanabilir bir montaj tesisine sahip olmak için yılda 100.000 araca ihtiyacınız var ve daha fazla hacim gelecek” dedi.

Reuters hakkındaki orijinal makaleyi okuyun . Telif hakkı 2020.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu