Sağlık

Ayak şişmesi neden olur? Ayak şişmesi nasıl geçer?

Ayak şişmesi Akyalarımızın değeri ancak, bizi gerçekten rahatsız etmeye başladıklarında anlaşılmakta. Pek çok zaman ayaklarımızın şiştiğini anlayamıyoruz ta ki eve gelip de ayakkabılarımızı çıkardığımızda ayaklarımızda müthiş bir rahatlama olduğunda anlıyoruz. Peki akyalarımız neden şişer, ayak şişmelerini önlemek için ne gibi tedbirler almakta fayda var?

Ayak şişmesi; Akyalarımızın değeri ancak, bizi gerçekten rahatsız etmeye başladıklarında anlaşılmakta. Pek çok zaman ayaklarımızın şiştiğini anlayamıyoruz ta ki eve gelip de ayakkabılarımızı çıkardığımızda ayaklarımızda müthiş bir rahatlama olduğunda anlıyoruz. Peki akyalarımız neden şişer, ayak şişmelerini önlemek için ne gibi tedbirler almakta fayda var?

Ayaklarımız neden şişer?

Tabi ki de pek çok neden vardır. Bu nedenleri ne alına bilecek önlemleri kısaca açıklayalım.

✅Sürekli ayakta beklemek: Sürekli ve hareketsiz bir şekilde ayakta bekleme nedeniyle ayaklarda şişmeler olması neredeyse kaçınılmazdır. Şişmeleri önlemek için mümkün olduğunca rahat ayakkabı kullanın ve ayaklarınızı hareket ettirerek kan dolaşımınızı artırın

✅Burkulmalar: ufacık bir dalgınlık sonucunda yürürken veya koşarken hafif bir ayak sürçmesi ayak bileğinizde veya diğer ayak eklemlerinizde sorun yaratabilir. Burkulma nedenle eklem etrafında sıvı toplanması olmaya başlar. Burkulma oldu andan itibaren ağaya buz koymak, soğuk suya tutmak ayağınızın çokça şişmesiniz engelleyecektir.

✅Damar tıkanıklığı: ayak damarlarımızda meydana gelen bir tıkanıklık nedeniyle ayak kana dolaşımımız bozulacak ve ayaklarımız şişmeye başlayacaktır. Yalnız bu durum basite alınmamalı ilk fırsatta bir kalp-damar doktoruna görünmekte fayda var çünkü damar tıkanıklığı daha ciddi bir hastalık belirtisi olabilir.

✅Hamilelik: hamilelerde ayak şişmesi genellikle çok normal karşılanır. Çünkü hamilelikte annenin vücut ağırlığı artmış ve Uterus sıvısı damarlara baskı yapmaktadır. Bu şişliklerden kurtulmak için sırt üstü yatıp ayakları hafif yukarı koyarak birazcık dinlenmek yeterli olacaktır.

✅Kalp rahatsızlıkları: kanın vücuttaki dolaşımından sorunlu organımız kalbimizde oluşan bazı sorunların belirtisi ayaklarda şişlikler olarak görülebilir. Oldukça önemli bir husus olduğu için vakit kaybetmeden bir doktora başvurmakta fayda var.

✅Ayak bileğinde artrit: artrit eklemlerde iltihap birikmesidir. Bileğinizde artrit varsa bileğinizde oldukça şiddetli ağrılar hissedersiniz. Bazı zamanlar ayağınızın üzerine basmanız imkansız hale gelir. Bu de oldukça ciddi bir durumdur kendi başınıza halletmeniz mümkün değildir çünkü artritin tedavisi bazen aylar almaktadır.

Ayak bileğinin aşırı zorlanması: yürüyüş yaparken, spor yaparken vaya işimiz nedeniyle bazen ayak bileğimiz fazlaca zorlarız buda ayaklarımızda şişme yapar.

Ayak şişmesinin başka nedenleri var mıdır?

✅• Romatizma
✅• Böbrek sorunları
✅• Ayak kemiği iltihaplanmaları
✅• Yanlış ayakkabı seçimi
Gibi pek çok nedenle de ayaklarımızda şişme oluşabilir.

Ayak şişmesine karşı bir ev ilacı:

Yarım kova suya 2-3 yemek kaşığı tuzu ve 1 yemek kaşığı karbonatı atıp eriyene kadar karıştırın. tuz ve karbonat eridikten sonra ayaklarınızı kovaya daldırıp yarım saat keyfinize bakın daha sonra 2 aspirini ezerek toz haline getirip yeteri kadar vazelinle karıştırıp ayaklarınıza sürün ve üzerini sarın bunu haftalık tekrarlayın

💥💥💥💥💥NOT: ayak şişmelerine karşı yemeklerinizde kullandığınız tuzu birazcık azaltmanızda fazda var.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu