Finans

Banka Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Ekspertiz, alınacak olan gayrimenkulün gerçek değerinin saptanması için yapılan çalışmadır. Bu çalışmadan sonra bankalar buna göre kişiye kredi verir. Ekspertiz çalışmasının yapılabilmesi için kişinin kredi başvurusunda bulunurken ücreti ödemesi gerekir. Banka ekspertizi ve ücretleri hakkında tüm detayları yazımızın içerisinde yer alıyor.

Banka Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Bankadan konut almak adına kredi kullanmak isteyenlerin, ödemesi gereken ek masraflardan birisi ekspertiz ücretidir. Ücretin alınmasının nedeni ekspertiz firmasının sunduğu rapor çalışmasıdır. Rapor çalışmasında alınmak istenen gayrimenkulün değeri net bir şekilde, nedenleriyle beraber saptanıyor. İşte bunun ücretini, kredi tüketicisi ödemiş oluyor. Peki, bankalara ödenmesi gereken ekspertiz ücretleri ne kadardır?

Konut kredisi almak isteyenlerin önündeki seçeneklerinin arttığını görebiliyoruz. Artık 120 ay ile 180 ay arasında kredi alma imkanları bankalar tarafından kullanıcılara sunuluyor. Konut kredisinin ay bazında uygun vadelerinin olması, buraya olan yönelişi artırmış durumda. Krediyi kullanmak isteyen vatandaşların en fazla merak ettikleri soruların başında, banka ekspertiz ücretleri ne kadar şeklinde oluyor. Bu ücretler bankadan bankaya farklılık gösteriyor. İşte bankaların almış oldukları ekspertiz ücretleri.

– Ziraat bankası asgari ekspertiz ücreti 498 TL, azami ekspertiz ücreti 1798 TL şeklinde değişiyor.

– Halk Bankası asgari ekspertiz miktarı 650 iken azami miktarda 650 TL’dir.

– İş Bankası asgari ekspertiz 800, azami ücreti 1200 TL şeklindedir.

– Vakıf bank asgari ücreti 800 azami tutarı 2639 TL şeklinde değişiyor.

– ING Bank, asgari 650, azami 650 TL’dir.

– Akbank minimum ve maksimum ücretleri 750 TL’dir.

– Garanti asgari ekspertiz 527, azami sınır 2000 TL’dir.

– QNB asgari ücreti 544, azami 1915 TL’dir.

– HSBC, asgari 750 asgari, 2356 azami ekspertiz ücreti istenir.

– Yapı Kredi Bankası asgari ücreti 611, azami ücreti de 611 TL’dir.

– TEB 608 asgari ücreti, 608 azami ücreti.

Diğer bankaların ekspertiz ücretleri için bankaların müşteri hizmetleri aranabilir.

Görüldüğü gibi asgari ve azami ücretler bu şekildedir. Ödenen bu ücretler kanunla sabit olduğundan, bankaların herhangi bir komisyon ücreti almaları mümkün olmamaktadır. Bankaların sizden ekstra ücret aldığını düşünüyorsanız bunu yetkililere bildirebilirsiniz.

Bankaların 2019 Ekspertiz Ücretleri

Bankaların kredi vermesini olanaklı kılan, kredi başvurusunun sağlıklı sonuçlanmasını sağlayan ekspertiz raporudur. Ekspertiz raporunu, ilgili ekspertiz firmaları hazırlar. Bu firmalarla bankalar çalıştığında, kredi başvurusunda ekspertiz ücretleri kişiye masraf olarak yansıtılır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta her bankanın aynı ekspertiz ücretini almadığıdır. Kimi bankalar sabit ücretler alırken, kimileri asgari ve azami ekspertiz ücretlerini belirlemiştir.

Konut kredisinin cazip hale gelmesiyle, ekspertiz ücretleri merak konusu oldu. Kredi başvurusu yapan kişilerin ekspertiz ücretleri hakkında merak ettikleri konular bulunuyor. Banka ekspertiz ücretleri muhasebe kaydı yapılarak alınıyor.

Bu nedenle bu durumda herhangi bir usulsüzlük olmadığını belirtebiliriz. Ancak tüketicinin kredi kullanırken, ücretler hakkında bilgi sahibi olması şart. Kimi bankalar 600-700 bandında ekspertiz ücreti alırken, kimileri daha yüksek alabiliyor. Bu tamamen bankanın ve çalışmış olduğu ekspertiz firmasının verdiği hizmetin detaylarına göre belirleniyor. Hizmet ne kadar fazla olursa, ücretler aynı açıdan yükseliş gösterir.

Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri

Konut fiyatlarının düşmesi ve faiz oranlarında yaşanan gerilemeler, konut kredilerine olan ilginin artmasını da sağladı. Konut kredisi başvuru yapan kişiler, ek masraf bölümünde ekspertiz ücretleriyle karşılaşıyor. Bu ücret ekstra olarak bankaya, ekspertiz ücretleri şeklinde ödenmelidir.

Konut kredisi için alınan bu ücretler, ekspertiz firmalarının hazırlamış oldukları rapora karşılık olarak ödeniyor. Banka ekspertiz ücreti nedir. sorusuna daha detaylı cevap vermek, konunun açıklık kazanmasını sağlayacaktır.

Ekspertiz ücreti, ekspertiz firmaların ‘konut fiyat belirleme raporu’ hazırladıktan sonra bankalardan talep ettikleri ücrettir. Bu ücretin ödenmesi, konut kredisinin alınması için zorunludur. Bankaya bu ücret ödenmediği halde, banka ekspertiz ücretini kredi miktarından ya da banka yollardan talep etme hakkı vardır. Bankalar aldıkları bu ekspertiz ücretlerinden eski dönemlerde komisyon alabilirken, bu kanunla yasak hale getirilmiştir. Banka ekspertiz ücretini kim öder sorusuna, tüketici cevabı verebiliriz.

Banka Ekspertiz Ücreti Ne Zaman Ödenir?

Ekspertiz ücreti, konutların üzerinde yapılan detaylı çalışmalar için tüketici tarafından ödenen rapor karşılığıdır. Banka ekspertiz raporunda evin genel piyasası ve fiyatı belirlenmiş olur. Ekspertiz ücretinin ne zaman ödeneceği konusunda kredi almak isteyenlerin merak ettikleri konuların başında geliyor.

Banka ekspertiz ücreti ekspertiz raporu tamamlanıp konut değeri belirlendikten sonra ödenmesi gerekiyor. Raporu hazırlayan firma ücreti bankadan alırken, banka sizden bunu talep eder. Bu ücretlerin ne zaman ödendiği bankadan bankaya farklılık gösterir. Kimi banka kredi verilmeden önce kimisi kredi miktarından düşürerek bunu alır.

Bununla ilgili detaylı bilgiyi konut kredisi almak istediğiniz bankadan öğrenebilirsiniz. Ödenene banka ekspertiz ücreti iadesi ne yazık ki mümkün değil. Bunun nedeni bu ücretin yapılan bir çalışma için ekspertiz firmasına ödenmesidir.

Banka ekspertiz ücreti ne zaman ödenir şeklinde sorunuzu cevaplandırmak için kredi almayı düşündüğünüz bankayı arayarak öğrenebilirsiniz.

Banka Ekspertiz Raporu Nedir?

Banka ekspertiz raporu,  bir uzman veya birkaç uzman tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, konut değerinin anlaşılmasıdır. Ekspertiz raporu hazırlanırken, dört ayrı şekilde değerlendirme yapılıyor. Konut için hazırlanan ekspertiz raporları;

Emsal Yöntemi: Benzer koşullara sahip gayrimenkuller değerlendiriliyor. Buna göre onlar için hazırlana ekspertiz raporuna bakılıyor.

Maliyet Yöntemi: Yerine koyma maliyeti biçiminde alıcı lehine değerlendirme yapılıyor.

Finansal Yöntem: Gayrimenkulün zamanla değerinde yaşayacağı farklılıklar baz alınarak çalışma yapılıyor.

Geliştirme Yöntemi: Gayrimenkulün başka amaçlarla kullanılması durumunda yapılan değer çalışmasıdır.

Gayrimenkul için yapılan bu değerlendirmeler, tarafsız şekilde yapılır ve konut değeri belirlenir. Yapılan değer çalışmasından sonra gayrimenkul raporu hazırlanmış oluyor. Ekspertiz raporu genellikle bankaların anlaşmalı olduğu firmalar aracılığıyla yapılıyor. Bankaların aldığı ekspertiz ücretleri yasal mı sorusuna, evet diyebiliriz.

Konut Ekspertiz Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Konut kredisi bankalar tarafından tüketicilere sunulur. Bu kredinin alınabilmesi için ücretlerin ödenmesi gereklidir. Banka ekspertiz ücreti iadesi yargıtay kararı alındı, şeklindeki soruyu öncelikle cevaplayalım. Öncelikle yargıtay bankaların ekspertiz ücretlerinde aldığı komisyon ücretlerini kaldırdı. Yani söz konusu ekspertiz ücreti geri alınamadığı gibi ödenmelidir.

Ödenmediği takdirde, konut kredisi verilmeyebilir. Peki konut ekspertiz ücreti nasıl hesaplanıyor? İlk olarak ekspertiz firması belli çalışması yapılıyor. Yapının değeri ölçülürken şunlar baz alınıyor.

– Yapının adresi, bulunduğu konumu,

– Yapının türü (müstakil, villa, apartman)

– Binanın metrekaresi ve yaşı

– İmar durumu

– Binanın kat sayısı

– Ulaşım imkanlarının tam olarak nasıl olduğu

– Yapı hangi malzemeden yapılmış (beton, ahşap)

– Asansörü, yangın merdiveni ve manzarasının nasıl olduğu

– Altyapısı ile ilgili detaylar

Buna göre ekspertiz firması değerlendirme yapar ve fiyatı belirler. Diyelim ki bankaya gittiniz. Banka sizden rapor istedi, ekspertiz raporunu hazırlattınız ve değer 500 bin TL çıktı. Bu durumda banka size bu fiyatın %75’i kadar kredi tahsis eder.

Bankanın firma için kullanıcıdan aldığı ekspertiz ücreti de yapılan bu çalışmalarla ilgilidir. Yapılan çalışmalar sonucunda ekspertiz firması ücretini belirliyor. Daha öncede belirlenebilir. Banka bu durumu tüketiciye sunuyor. Tüketiciden önceden veya krediden bu miktar alınarak, ekspertiz firmasına aktarılmış oluyor.

Ekspertiz Ücreti Hesaplama

Yukarıda belirttiğimiz tüm detaylar ekspertiz ücretlerinin belirlenmesi için kullanılır. Bunlar tam ve tarafsız bir şekilde değerlendirilip, hesaplamalar yapılır. Ekspertiz ücretinin bankadan ne kadar tahsis edildiği ile ilgili bilgi, konut kredi almak istediğiniz banka tarafından daha önceden belirlenmiştir. Bankadan bu bilgileri öğrenebilme imkanına sahipsiniz.

Banka tarafından sizden talep edilen ekspertiz ücreti, kredi miktarıyla orantılı olacaktır. Ayrıca detaylı ekspertiz raporunda ücretler çok daha yüksek olabilmektedir. Ekspertiz ücreti hesaplamadan önce bankanızı arayıp, bilgileri güncel şekilde net olarak öğrenmelisiniz. Ekspertiz ücretlerini bilmeden konut kredisine başvurmanız halinde hiç beklemediğiniz yüksek miktarları ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Banka ekspertiz ücretleri konusunda bira detaya inmek gerekirse, konut kredisi için ödenen bu ücretler daha eski dönemlerde komisyonla alınıyordur. Yani bankalar konut kredi sunarlarken ekspertiz raporundan daha fazla ücret alıyorlardı. Örneğin ekspertiz raporu için ödenen miktar 700 TL iken, banka kendi adına 300 TL alıp, tüketiciye bunu 1000 TL şeklinde yansıtıyordur.

Fakat yapılan şikayetlerin ardından, alınan kararlarla banka ekspertiz ücretleri için alınan komisyonlar yasak hale getirilmiştir. Banka konut verdiği müşteriden ekstra herhangi bir ücret alamaz. Alınacak ekspertiz ücreti ancak, ekspertiz raporunun bedeli karşılığında olabilir. Ekspertiz raporu, 1000 TL ise kullanıcıdan talep eden miktar bu olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı