SağlıkYaşam Tarzı

Baş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? İşte evde bitkisel tedavi yöntemleri ve baş ağrısına iyi gelen şeyler!

Birçok kişinin hayatının belirli dönemlerinde yaşadığı baş ağrısı sorunu çoğu zaman ciddiye alınmasa da kişilerin yaşamlarını birçok açıdan olumsuz etkileyen sağlık sorunlarından birisidir. Baş ve boyun bölgesindeki damarların zarar görmesi nedeniyle oluşan baş ağrıları aynı zamanda çene eklemi kaynaklı da olabiliyor. Baş ağrısı çeken kişiler baş ağrısına ne iyi gelir sorusunun yazımızda bulabilecekleri cevapları sayesinde ağrılarından kurtulabiliyor.

Baş ağrısına ne iyi gelir? Birçok kişinin hayatının belirli dönemlerinde yaşadığı baş ağrısı sorunu çoğu zaman ciddiye alınmasa da kişilerin yaşamlarını birçok açıdan olumsuz etkileyen sağlık sorunlarından birisidir. Baş ve boyun bölgesindeki damarların zarar görmesi nedeniyle oluşan baş ağrıları aynı zamanda çene eklemi kaynaklı da olabiliyor. Baş ağrısı çeken kişiler baş ağrısına ne iyi gelir sorusunun yazımızda bulabilecekleri cevapları sayesinde ağrılarından kurtulabiliyor.

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

✅Beyin tümörü

✅Adetliyken baş ağrısı

✅Kan pıhtıları

✅Beynin içinde veya çevresinde kanama

✅”Beyin donması” veya dondurma baş ağrıları

✅Karbonmonoksit zehirlenmesi

✅Sarsıntı

✅Kurutma

✅Glakom

✅Geceleri diş taşlama

✅Grip

✅Ribaund baş ağrıları olarak bilinen aşırı ağrı kesici ilaç

✅Panik ataklar

✅inme

Bitkisel yöntemler, sıklıkla baş bölgesinde ağrılar yaşayan kişilerin ilk olarak başvurduğu yöntemler arasındadır. Sarı kantaron, nane, zencefil ve kedi otu gibi bitkilerden yararlanarak baş ağrılarından kurtulmak mümkündür. Piyasada bu bitkilerin işlenmiş hali poşet çay olarak da bulunuyor ve istenildiğinde bu şekilde de kullanım sağlanabiliyor. Bunların dışında baş ağrılarından doğal yöntemleri kullanarak da kurtulmak mümkündür.

Ayakları Sıcak Suda Bekletmenin Faydaları

Bunun için ilk olarak yapılabilecek uygulama ayakların sıcak suda bekletilmesidir. Bu sırada ense köküne de buz torbası koyabilir ve vücudunuza sıcak ve soğuğu aynı anda vererek damarlarınızın rahatlatılmasını sağlayarak baş ağrılarından kurtulabilirsiniz. Baş ağrısını geçirmenin bir diğer yolu da küçük bir parça buzun el içerisinde dayanılabildiği kadar tutulmasıdır.

Başında ağrı olan kişilerin ağrılarından kurtulmak için tercih edebilecekleri bir diğer yöntem ise çeşitli yiyeceklerden yararlanmaktır. Yiyecek seçenekleri arasında özellikle karpuz, salata ve tam tahıllı ekmek gibi yiyecekler kısa sürede etkisini göstererek baş ağrılarının geçmesine yardımcı olabiliyor. Bunun yanında kahve ve susamın da ağrı kesici özelliğinin olduğunu ve baş ağrılarının geçmesinde faydalı olabileceğini belirtelim. Baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt ararken masajın yararlarına da değinelim. Masaj tercihleri sayesinde de yaşanan kronik baş ağrılarından kurtulabilirsiniz. Özellikle sıkıntı ve stres kaynaklı oluşan baş bölgesindeki ağrıların geçirilmesi için alın ve baş bölgesine masaj yaptırabilirsiniz. Ayrıca birçok uzmana göre vücudun farklı bölgelerinin rahatlatılması da baş ağrılarının önüne geçebiliyor.

Kişilerin birçoğu yaşadığı baş ağrılarının çözümü için yukarıda belirtilen yöntem ya da besinlerden yararlanırken birçok kişi de baş ağrısı için mensubu olduğu din veya inanç doğrultusunda bir metafizik yüklenme ile çare bulabilmektedir. Örneğin islami açıdan baş ağrısına iyi geldiği rivayet edilen ayetel kürsi, felak-nas gibi sure ve duaların anlam olarak hepsinin birbirlerine yakın olduğunu ve baş ağrılarından kurtulmak için okunduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında baş ağrısına ne iyi gelir Örneğin doğal işlemlerle de baş ağrılarından kurtulabilirsiniz. Parmak aralarına masaj yapmak ve eşarp benzeri bir eşya ile başın bağlanması baş ağrılarını hafifleten ve geçiren doğal yöntemlerdir. Tüm bu yöntemlere rağmen ağılarından kurtulamayan kişiler ise genellikle ağrı kesici ilaçları tercih ediyor ve ağrılarından kurtuluyor. Baş ağrısına ne iyi gelir ilaç konusunda piyasada birçok ağrı kesici bulunuyor ancak bu ilaçların bazıları kısa sürede etki ederken, bazıları ise daha uzun sürede etkisini gösteriyor. Bu konuda kulaktan dolma bilgilerle değil mutlaka doktor tavsiyesiyle hareket etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir
Varis Venöz yetersizliği Tedavisi, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bitkisel Baş Ağrısı Çözümleri

Oldukça sıkıntılı bir süreç yaşanmasına neden olan baş ağrılarının bitkisel yöntemlerle çözülmesi için kullanılabilecek birçok bitki ve bitkisel içerikli ürün bulunuyor. Bu anlamda bahsedebileceğimiz ilk bitkisel ürün lavanta yağıdır. Piyasada rahatlıkla bulunabilecek olan lavanta yağının bir miktar avuç içine dökülmesi ve baş bölgesine uygulanması baş ağrılarının geçirilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca biberiye çayının kaynar suyla demlenmesi ve içilmesi de bitkisel çözümler arasında yer alıyor. İçerisindeki mineraller açısından sarı kantaron çayı da baş ağrısı için tercih edilebilir. Bunun dışında birçok kişinin farklı amaçlarla kullandığı nane yağı da baş ağrısı için bire bir olan bitkisel çözümlerden birisidir. Nane yağı baş bölgesindeki ağrılı yere yedirilerek sürülebilir.

Birçok rahatsızlıkla olduğu gibi baş ağrısı için de hamilelerin standart uygulamalardan uzak durması gerekiyor. Hamile olmayan kişiler için kullanılan bitkisel içerikli ürünler baş ağrılarının geçmesini sağlarken, aynı bitkisel ürünler hamilelerde sıkıntılı durumların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle hamilelerin hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna kısaca “anne adaylarının kendilerine ve bebeklerine zarar vermeyen bitkileri tercih etmeleri gerekir” şeklinde cevap verebiliriz. Balık yağı ve makarna bu konuda hamilelere bir zararı olmayan ve rahatlıkla kullanılabilen bitkisel ürünler arasında yer alıyor. Bunun dışında bazı bitkisel çaylar da hamilelik döneminde yaşanan baş ağrılarının çözümü için tercih edilebiliyor.

Doğal Yöntemler

Baş ağrısını yenebilmek için yapılabilecek doğal uygulamalardan birisi ayakların bir süre sıcak su içerisinde bekletilmesi ve aynı anda enseye buz torbasının koyulmasıdır. Bu sayede vücuttaki kan akışı değişir ve baş ağrısı yavaş bir şekilde ortadan kaybolur. Doğal olarak ağrıyı gidermek için baş parmağınızı diğer elinizin baş parmağı ile işaret parmağı arasındaki alana bastırabilirsiniz. Bu işlem de baş bölgesindeki damarların uyarılmasını sağlayarak baş ağrısından kurtulmanızı sağlayabilir.

Taze zencefilden bir miktar rendeledikten sonra sıcak suda bekleterek zencefilin tamamen suya işlediğinden emin olabilir ve sonrasında zencefilli suyu içerek baş ağrılarınızdan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Sürekli olarak baş ağrısı çeken kişilerin baş ağrılarından kurtulmak için kullanabilecekleri yöntemlerden birisi de herhangi sert bir nesneyi çok sıktırmadan ısırmaktır. Örneğin kalem gibi bir cismi dişlerin arasına alarak bir süre ısırarak alt çenenin boşta kalması sağlanabilir ve bunun sonucunda baş ağrılarından kurtulabilinir. Ancak bu baskının dengeli bir şekilde yapılması gerekir. Aksi halde hem dişler, hem çene kasları zarar görebilir. Bu nedenle bu yöntem ile baş ağrısını geçirmek isteyen kişilerin dikkatli olmaları ve dişlerinin arasına aldıkları cisimleri çok fazla bastırmamaları gerekiyor.

Bilindiği gibi papatya çayının birbirinden önemli birçok faydası bulunuyor. Farklı konularda faydalar sağlayan papatya çayı baş ağrılarından kurtulmak için birebir olan doğal çözümler arasındadır. Ancak baş ağrısı için papatya bitkisini çay olarak kullanmamak gerekiyor. Daha doğrusu çay olarak kullanıldığında etkisini tam olarak göremeyebilirsiniz. Bunun yerine tencere içerisindeki suyu kaynattıktan sonra içerisine bir miktar taze veya kuru papatya atılması gerekiyor. Kaynayan su içerisine atılan papatyadan çıkan buhar, sinüslerden geçerek kişilerin yaşadıkları baş ağrılarından kurtulmalarını sağlıyor. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken tencere üzerinden çıkan buhara çok yaklaşmamaktır. Çünkü hızlı bir şekilde tencereye çok yaklaşırsanız çıkan buhar nedeni ile yüzünüzün zarar görmesine neden olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Kıl dönmesi nedir? Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

Lavanta yağı

Lavanta yağı da baş ağrısının geçirilmesi için kullanılan önemli etkenlerden birisidir. Doğal olarak baş ağrılarından kurtulmak isteyen kişiler rahatlıkla lavanta yağının faydalarından yararlanabilirler. Lavanta yağı iki farklı şekilde kullanılabiliyor. İlk olarak lavanta yağını bir miktar alarak baş bölgesine sürebilir ve baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Lavanta yağı ile ilgili olarak kullanılan bir diğer yöntem ise papatya çayında olduğu gibi buharından faydalanmaktır. Kaynak su içerisine birkaç damla lavanta yağı damlatarak tencereden çıkan buharı soluyarak baş ağrılarınızdan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Ancak tıpkı diğer buhar uygulamalarında olduğu gibi sıcak su ile birlikte çıkan buharı solurken mutlaka tencereden bir miktar uzakta olmak ve herhangi bir yanık durumundan korunmak gerekiyor.

Baş Ağrılarını Geçirmenin Bir Diğer Doğal Çözümü

Uzmanlara göre baş ağrılarını geçirmenin bir diğer doğal çözümü ise sıcak bir duş almaktır. Üst solunum yollarına bağlı olan bir ağrı var ise sıcak duş alarak kişilerin nazal yollarının açılması sağlanabilir ve bunun sonucunda baş ağrılarından kurtulmak mümkün olur. Bunun dışında alına soğuk pres uygulamak da çözüm sağlayabilir. Son olarak baş ağrısı için son derece etkili olan karanlık bir ortamda bekleme metodunu uygulayabilirsiniz. Karanlık ve tamamen sesten uzak olan ortamda bir süre beklemek stresi azaltır ve baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Baş ağrısı konusunda çözüm olabilecek birçok besin bulunuyor. Sürekli olarak ağrı şikayeti yaşayan kişiler doğadaki besinleri tüketerek baş ağrılarından kurtulabilirler. Besin olarak bu konuda ilk akla gelen karpuzdur. Yaz aylarının vazgeçilmez yiyeceklerinden birisi olan karpuzun tüketilmesi vücuttaki su eksiğini gidererek baş ağrısına fayda sağlayabiliyor. Bunun dışında içerisinde bol miktarda su olan yeşilliklerin tüketilmesi de baş ağrısının geçirilmesinde faydalı olabiliyor. Kahve içerisindeki kafein de damarların daha sağlıklı çalışmasını sağlayarak ağrının geçmesini sağlıyor. Ancak kahve tüketiminin mutlaka aşırıya kaçmadan yapılması gerektiğini de belirtelim. Kan akışını düzene sokan yiyeceklerden birisi de kavundur. Kavun tüketimi de baş ağrılarına bire birdir.

Bazı besinleri kullanarak hem lezzetli yemekler yiyebilir, hem de baş ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Örneğin içerisinde bol miktarda potasyum bulunan patates baş ağrısını geçirmek için tek başına tüketilebildiği gibi yemeği yapılarak da tüketilebilir. Bunun dışında B2 vitamini açısından son derece zengin olan mantar da yemeği yapılarak yenebilir ve baş ağrısına çözüm olabilir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Tabii ki Masaj!

Baş ağrılarını herhangi bir ilaç kullanmadan geçirmenin en etkili yollarından birisi de vücudun farklı bölgelerine masaj yapmaktır. Bu konuda sorun yaşayan ve baş ağrılarından kurtulmak isteyen kişiler bu masaj yöntemlerini kullanarak ağrılarından kurtulabiliyorlar. Bu konuda en etkili masajlardan birisi üçüncü göz olarak da bilenen iki göz arasında, alnın tam orta yerine hafif hareketlerle masaj yapmaktır.  Hem gözlerin dinlenmesini sağlamak için hem de baş ağrılarından kurtulmak için bu masaj tekniği kullanılabilir. Bu konudaki bir diğer seçenek ise iki kaşın başlangıç noktasının altında yer alan alana masaj uygulamaktır. Bu masaj tekniği sayesinde de hem baş ağrılarından hem de burun akıntılarından rahatlıkla kurtulmak mümkündür. Stresten kurtulmak, sinüslerin açılmasını sağlamak ve baş ağrılarından kurtulmak için bir diğer masaj yöntemi ise dudak kenarlarının üzerindeki alanlara uygulanan masajdır. Ayrıca boynun arkasında yer alan omurga kemiklerinin arka kısmında yer alan noktalara masaj yaparak da kısa sürede baş ağrılarından kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Araba Hararet Yaparsa Nasıl Müdahale Edilmeli?

Beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlayan kulakların üst bölgesindeki alanlara masaj yapmak da baş ağrılarının giderilmesi için uygulanabilen masaj tekniklerindendir. Son olarak masaj yöntemini kullanarak baş ağrılarından kurtulmak isteniyorsanız da baş parmağınız ile işaret parmağınızın arasında yer alan noktaya hafif bastırarak masaj yapabilirsiniz. Tüm masaj yöntemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise masaj uygulamasının hafif bastırılarak ve dikkatli bir şekilde yapılmasıdır. Aksi halde önemli noktalara yapılacak olan sert baskılar ağrının şiddetini arttırabileceği gibi daha farklı sorunların yaşanmasına da neden olabilir.

Çözümün Asıl Kaynağı: İlaç

Her ne kadar baş ağrısını ilaçsız çözme yollarına değinsek de birçoğumuz daha kesin çözüm olması adına çeşitli ağrı kesici ilaçlardan yararlanabiliyor. Başında şiddetli ağrılar olan kişiler daha çok güçlü etken maddelere sahip olan ağrı kesicileri alırken, hafif ağrısı olan kişiler ise daha basit ve zararsız ağrı kesicileri tercih ediyor. Ancak bilinmelidir ki ağrı kesici ilaçlar zararsız gibi görünse de sürekli kullanımlarda çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabiliyor.

Baş ağrısı için ilaç kullanmak istemeyen kişiler ise daha çok baş ağrısına ilaç dışında ne iyi gelir sorusunun cevabına göre hareket ederek baş ağrılarından kurtuluyor. Bu konuda yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitli doğal yöntemler kullanılabildiği gibi, bitkisel içerikli besinler de tercih edilebiliyor.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Dua!

Dini inançlarımız gereği baş ağrılarından kurtulmak isteyen kişilerin başvurdukları yöntemlerden birisi de dua ve yakarış ile Rabbine yönelmektir. Dinimize göre baş ağrısına faydalı olduğu düşünülen birçok dua bulunuyor. Örneğin kutsal kitabımız olan Kur-an-ı Kerim de yer alan ayetlere göre baş ağrısı için okunması gereken duaların okunması sırasında baş parmağın ağrıyan bölgeye değdirilmesinin faydalı olacağı ifade ediliyor. Bağ ağrısının giderilmesi için okunabilecek dualardan birisi Haşr süresi içerisinde yer alıyor. Surenin sondan 4 ayeti kerimesinin okunmasının baş ağrısının geçirilmesi için faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında yine Kur’an-ı Kerim içerisinde yer alan en önemli surelerden birisi olan Bakara suresinin 196. ayetini okumak da baş ağrılarının geçmesini sağlıyor. Bunun dışında çeşitli hadis kaynaklarına göre Yasin süresinin okunmasının da baş ağrısına fayda sağladığını belirtelim.  Bu yüzden baş ağrısından kurtulmak isteyen kişiler dinimize göre baş ağrılarını geçirdiğine inanılan duaları okuyarak baş ağrılarından kurtulabilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu