Gezi & Tatil

Batman Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin, kültür ve tarihiyle ön plana çıkan şehri Batman, doğal güzellikleri, kiliseleri ve manastırlarıyla ön plana çıkıyor. Gizemli bir şehri gezmek ve havasını solmak isterseniz, Batman’da gezilecek yerler listenizi mutlaka oluşturmalısınız. Burada sizler için hazırladığımız yazıyla, Batman ilinde nereleri gezebileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

Batman’da Nereler Gezilir?

Batman’da gezip görülecek çok sayıda mekan bulunuyor. Batman denildiğinde akla ilk gelen Hasankeyf yanı sıra, farklı pek çok mekanla gezinizin tadını çıkarabilirsiniz. Sadece 70 yıl gibi bir süre önce, köy olan bu şehir, petrolden sonra hızla gelişmeyi başaran nadir iller arasında yer alıyor.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Tarihi dokusu ve gizemli yerleriyle Batman’da gezip görebileceğiniz çok yer var. Batman’ın gezilecek görülecek yerleri nereleri merak ediyorsanız, yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. İşte Batman ilinde gezilebilecek yerler.

1- Hasankeyf

Herhalde Hasankeyf’i duymayan yoktur. Bugün dünyanın en önemli tarihi bölgelerinden birisi olan bu merkez, Batman ilinin de simgelerinden birisi. Dicle Nehrinin hemen yanı başında bulunan Hasankeyf’in ne zaman yapıldığıyla ilgili net bilgiler bulunmasa da çok eski dönemlere dayandığı gerçek.

Hasankeyf Mağaraları henüz insanlık tarihinin başlangıç aşamasında kullanılmıştır. Bununla ilgili pek çok kalıntıya, tarihi esere rastlanmıştır. Batman’a gitmeyi düşünüyorsanız, hatta gitmeyi düşünmüyorsanız bile Hasankeyf’i mutlaka ama mutlaka görmelisiniz.

Böyle güzel bir yeri Türkiye gibi tarihi cennet bir ülkede bile görmek çok az rastlanılır bir durum. Batman’da gezilecek turistik yerler listesinin başında yer alan Hasankeyf, dünyanın en çok bilinen yerlerinden birisi. Son yıllarda çok fazla turist almaya başladığını söyleyebiliriz.

2- Memikan Köprüsü

6. yüzyılda Müslümanlar tarafından yapıldığı tahmin edilse de net olarak kimin yaptığı bilinmiyor. İpek yolunun üzerinde bulunan bu köprü, tarihin her döneminde işlek bir yer olmayı başarmıştır. Köprü uzun seneler hizmet verse bile, şu sıralar tarihi eserler konumunda bulunuyor. Batman’da gezebileceğiniz en güzel yerlerin başında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir
Kocaeli'de Gezilecek Yerler

3- Hızır Bey Camii

Batman’ın Kozluk ilçesinde yer alan bu cami, ilçenin en önemli yapılarının başında geliyor. Miladi takvimde yapılış tarihi 1512 yılına dayanıyor. Kitabe üzerinde Hızır Bey tarafından yapılmış olduğu yazılıdır. Batman gezilecek tarihi yerler listesinin başında yer alıyor.

Batman’ın Neleri Meşhur?

Güneydoğu Anadolu Bölgesini gezdiğiniz zaman, her yörenin kendine ait meşhur yiyeceklerinin, içeceklerinin ve tatlılarının olduğunu görebilirsiniz. Batman ilinin de kendine has meşhur pek çok yemeği, içeceği var. Bunların hangileri olduğunu merak ediyorsanız, okumaya devam.

1- Mumbar Dolması

Güneydoğu’dan tüm Türkiye’ye yayılan mumbar dolması, oldukça lezzetli bir yemektir. Batman’da sofraların vazgeçilmezi olan bu yemek, herkesin beğenebileceği lezzetli yiyeceklerin başında yer alır. Batman’la özdeşleşen mumbar dolmasının, ilin en meşhur şeyi diyebiliriz. Tabi bu sadece yiyecek olarak böyle, Hasankeyf’i unutmamalı.

2- Çiğ Köfte

Güneydoğu Anadolu’nun önemli lezzetlerinden birisi olan çiğ köfte Batman’ın ünlü yiyecekleri arasında bulunuyor.

Batman Merkez’de Nereler Gezilir?

Batman merkezde elbette tarihi yerler bulunuyor. Fakat tarihi mekanların genellikle Batman’a yakın ilçelerde, köylerde olduğunu görebiliyoruz. Peki Batman gezilecek yerler merkez bölgesinde nerelerdir?

Batman Park AVM

Tarihi eserlerin yanı sıra, doğal yapısıyla Türkiye’nin son dönemde en çok gelişen şehirlerinden birisi olan Batman, eğlence konusunda da geride kalmıyor. Dilerseniz Batman’ın en büyük alışveriş merkezlerinden birisi olan Batman Park AVM içerisinde vakit geçirebilir, dilediklerinizi alabilirsiniz. Batman merkez bölgesinde gezebileceğiniz  daha pek çok nokta var.

Yılmaz Güney Sineması

Batman gezilecek mekanlar denildiği anda akla gelen Yılmaz Güney Sineması, sizin de güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden birisi. Batman’da sevgiliyle gezilecek yerler. arıyorsanız, Yılmaz Güney Sinemasına gidebilir, keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Kervan Hamam ve Sauna

Türk örf ve adetlerinin yansıtıldığı hamamlar Batman’ın pek çok yerinde bulunuyor. Diliyorsanız, Batman’da buraya giderek zaman geçirebilirsiniz.

World Center Alışveriş Merkezi

Batman merkezde yer alan bu alışveriş merkezine gidebilir, zamanınızı burada geçirebilirsiniz. Eğer Batman merkezde gezilecek yer arıyorsanız, size World Center alışveriş merkezini önerebiliriz.

Batman Gezilip Görülecek Yerler?

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin göz bebeği olan Batman’da gezip görülecek yerlerin sayısı o kadar fazla ki saymakla bitmiyor. Ülkemizin en önemli mekanlarının da bulunduğu Batman’da seyahatinizi güzel yapacağınız çok sayıda seçeneğiniz mevcut. Peki, Batman’ın gezilecek yerleri nerelerdir?

İlginizi Çekebilir
Ankara'da Gezilecek Tarihi Yerler

Malabadi Köprüsü

Artuklu dönemi eserlerinden birisi olan Malabadi Köprüsü, gidip tarihine şahit olabileceğiniz yer. Aynı zamanda etrafında piknik yapabileceğiniz bu köprünün yanı başında, balık tutma şansına sahipsiniz. Batman’ın gezilebilecek en keyifli mekanlarından birisi olan Malabadi Köprüsünde sizde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Mor Kiryakos Manastırı

Kökenlerinin İlk Çağa kadar dayandığı Mor Kiryakos’un Süryani Hristiyanlara ait olduğu biliniyor. Uzun seneler Süryanilerin hizmetinde olan Manastır, şu sıralar harabeye dönüşmüş durumda. Harabeye dönmüş olsa bile tarihe burada kendi gözlerinizle şahit olabiliyorsunuz. Mor Kiryakos Manastırını mutlaka gezmelisiniz.

Mor Aho Manastırı

Yapım tarihi tam bilinmese de Hasankeyf’in Süryanilerin hakimiyeti altında olduğu dönemde yapıldığı düşünülüyor. Daha öncesinde yapıldığı ile ilgili çok sayıda bulgu olduğu söyleniyor. Cemaatinin terk etmesiyle birlikte ağır tahribata uğrayan Manastırdan şimdiye görülmeye değer birkaç kalıntı kalmıştır.

Kandil Kalesi

Bizans tarafından yapılan bu kale, Kozluk ilçesinin Bölükkonak köyünde bulunuyor. Tahrip olan bu kale, görülmeye değer bir kalıntıdan ibaret.

Pertükan Kalesi

Tarihi kalelere meraklıysanız, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bunlara çok sık karşılaşabilirsiniz. Sıklıkla savaşa maruz kalan Pertükan Kalesi bunlardan sadece birisidir. Sason ilçesinin Tekevler Köyünde yer alan Pertükan Kalesi, şimdilik tahrip olmuş durumda. Ama tarihini görmeye değer.

İmam Abdullah Zaviyesi

Hasankeyf’in hemen yanı başında bulunan bu zaviye, Halid Bin Velid’in ordusundaki İmam Abdullah Efendiye aittir. İmam Abdullah Hazreti Muhammed’in amca oğlu Cafer Tayyar’ın oğludur. Bizans kuşatmasında şehit düşen İmam Abdullah’ın zaviyesini burada bulabilirsiniz.

Batman Gezi Rehberi Batman Gezilecek Tarihi Yerler 

Batman, Türkiye’nin son 30 yılında en çok gelişen şehirlerinin başında gelir. Özellikle petrol rafineri sonrası hızla gelişen şehir, bu anlamda çok sayıda insana iş imkanı sağlayan merkezlerden birisidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, diğer şehirlere oranla daha az göç veren şehir, turist çekme konusunda Hasankeyf sayesinde son zamanlarda gelişmeler yaşıyor.

Özellikle Hasankeyf’in sıklıkla dünya basınında kendisine yer bulması, Batman ilinin de tanınmasını sağlıyor. Batman’da tarihi mekanların fazla sayıda olması, ilin dünya tarafından biraz daha fazla tanınmasına olanak sağlıyor. Fakat Batman’da yer alan Kiliseler, Manastırla ve diğer mekanlar, tıpkı diğer Güneydoğu Anadolu Bölge şehirlerinde görüldüğü gibi bakımsızlıktan tahrip görmüşlerdir.

İlginizi Çekebilir
İstanbul'a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Bunar rağmen halen yerli yabancı turist akınına uğrayan bu yerler, sizin de ilginizi çekecek yapıda. Dilerseniz bu yeni şehir Batman’ın çok eski dönemlere dayanan tarihi eserlerini, mekanlarını sizde kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Batman’da Gezilecek Mekanlar?

Batman’da gezilecek mekanlar arıyorsanız, karşınızda çok sayıda seçenek var. Bunlar arasında sizde kendinize en uygun olanları seçebilir ve dilediğiniz mekanları dolaşabilirsiniz. Şimdi gidebileceğiniz birkaç mekanı aktaracağız. Burada dilerseniz çevrede yer alan restoranlarda yemek yiyebilir veya sabah köy kahvaltısı bulabilirsiniz.

Hasankeyf Mağaraları

Hasankeyf bölgesinde yer alan ve sayısı 4 bin civarı olan Hasankeyf Mağaraları mutlaka gidilmesi gereken mekanlardan birisi. İsterseniz burada Hasankeyf Mağarasının gizemli dünyasına uçsuz bucaksız bir yolculukta yapabilirsiniz. Batman Hasankeyf’in dünya tarafından tanınmasında önemli bir katkısı olan bu mağaraların, insanlığın ilk yerleşim mekanları arasında yer alıyor. Sadece insanlık tarihine değil, çok daha eski dönemlere dayandığı üzerine tahminler mevcut.

On Kemerli DDY Köprüsü

1939 ile 1944 yılları arasında yapımı tamamlanan köprü, Batman’on en önemli mimari eserlerinin başında yer alıyor. Yapıldığı dönemde 2.Dünya savaşı olduğundan, yoğun şekilde tren ve insan geçişlerinde kullanılmıştır. Batman Çayı üzerinde bulunan köprü, şehir merkezine sadece 7 kilometre uzaklıktadır. Batman ilini ziyaret ettiğinizde, görmeniz gereken başlıca mekanlar listenizde burayı mutlaka görmelisiniz.

Görüldüğü üzere Batman gezi turu yapmaya kalktığınız zaman oldukça geniş seçenek bulunuyor. Batman gezi için dilerseniz şehir merkezinde bulunan arabalarla seyahat yapabilirsiniz. Kendi özel arabanız bulunuyorsa, çok daha kolay Batman ilini keşfedebilir, tarihle kendi hayal dünyanızda yüzleşebilirsiniz.

Batman ili gezilecek yerler konusunda artık geniş seçeneklerimizin olduğunu biliyoruz. Yakın zamanda Batman’a gelirseniz, yukarıdaki yerlerin tümünü mümkünse gezmelisiniz. Eğer imkanınız yoksa, en azından Hasankeyf’e uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Bir kitapta Hasankeyf’in insanın hayatında görebileceği en güzel 20 yerden birisi olduğunu, bir Kral söylemiştir. Sözün kısası Batman’a mutlaka uğramalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu