Anne Çocuk

Bebeğin Cinsiyeti En Erken ve Kesin Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik her genç kadının hayalidir. Bir kadın için tebrikler anne oluyorsunuz sözü duyulması en çok istenilen sözdür. Peki bebeğin cinsiyeti en erken ve kesin ne zaman belli olur? sorusu da en merak edilen sorulardan biridir. Doktorlar tıbbi açıdan bebeğin cinsiyetinin on ikinci aydan sonra öğrenmenin mümkün olduğunu ifade ederler. Doktorlar bebeğin cinsiyetini daha doğru belirlenmesi için genellikle on altıncı haftanın beklenmesini önerirler.

Bebek cinsiyeti doktorlar tarafından erken görülebilse de yanılma payını ortadan kaldırmak için beklemede kalabilirler. On altıncı haftadan evvel, bebeğin küçüklüğü ve pozisyon şekli ile yanılgılar meydana gelebilir. Bu nedenle, doktorlar bebeğin büyümesini ve hareket sisteminin artması için belli bir haftaya gelmesini bekler.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Oluşur?

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için belli haftalar beklenilse de aslında anne karnında oluşmaya başladığı an bebeğin cinsiyeti bellidir. Doktor tarafından muayene ve ultrason görüntüsünde bebeğin görülebilmesi belli bir zaman alır. Bebeğin anne karnında ilk oluşmaya başladığı dönemde bunun nasıl olabildiği merak konusudur.

Peki, bu nasıl olur? Kadında ve erkekte ayrı kromozomlar vardır. Kadında iki aynı kromozom yani xx bulunurken erkekte xy kromozumu bulunur. Bebeğin cinsiyeti için anne ve babadan birer kromozom gelir. Anneden bebeğe tek bir kromozom gelir ancak babadan gelecek olan kromozom bebeğin cinsiyetini belirlemiş olur.

Anne adayının hamile kaldığı an aslında bebeğin cinsiyeti belli olur. Kişilerin bunu tıbbi olarak öğrenmesi zaman alır. Doktorların bunun farkına varması öğrenmesi için bebeğin anne karnında belli bir büyüklüğe erişmesi gerekir. Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti için vücudunun oluşmasının beklenmesi gerekir.

Doktor Öncesi Bebeğin Cinsiyeti Tahmin Edilebilinir mi?

Bebeğin cinsiyeti on altıncı haftasında öğrenilirken bu zamana kadar cinsiyet tahmini yapılabilir. Eskiden insanlar doktora gitmek gibi olanakları olmadığı dönemlerde farklı yöntemler ile tahminlerde bulunmaya çalışırlardı. Cinsiyet için her zaman doğru olmasa da genellikle isabetli tahminler de yapmak mümkündür.

Erkek bebek için;

  • yuvarlak karın
  • ekşi aşermek
  • annenin güzelleşmesi gibi belirtiler erkek olacağına yorumlanır.

Kız bebek için;

  • geniş karın yapısı
  • annenin güzelliğinin bebeğe geçmesi
  • tatlı yemek gibi belirtiler ise kız bebeğe yorumlanır.

Bunların kesinliğinin olmadığı unutulmamalıdır. Her gebelik farklı belirti ve durumlar gösterebilir. En doğru olarak bebeğin cinsiyeti muayene sonrasında öğrenilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı