Anne Çocuk

Bebekler İçin Besleyici ve Pratik Çorba Tarifleri

Bebekler için besleyici ve pratik çorba tarifleri seçimleri bebeğiniz için çok önemlidir. Bebekler genelde ilk ek gıda deneyimlerini çorbalarla başlayarak yaşarlar. Bu nedenle çorba seçimlerinizde tercih ettiğiniz sebzeler bebeğinizin ayına göre çok önemlidir. Bebeğinize faydası olacak gelişimine destek verecek tariflerden yararlanabilirsiniz.

6-9 ay Arası Bebeklere Verilebilecek Çorba Tarifleri

Kabak, Patates, Havuç, Bezelye ile hazırlayacağınız sebze çorbası tarifi;

  • Yarım kabağı küp şeklinde doğra,
  • Yarım patatesi küp şeklinde doğra,
  • Yarım havucu küp şeklinde doğra,
  • 1 tatlı kaşığı bezelyeyi ekleyip üzerine biraz geçecek şekilde su doldur.

İsteğe göre pirinçte koyabilirsiniz. Malzemeleri ezilecek kıvama gelene kadar pişiriyoruz. Daha sonra blendır’dan geçirip bebeğinize yedirebilirsiniz. Bebeğiniz her döneminde yedirebileceğiniz bir tariftir. Bu malzemelerin sadece birkaçı ile bile aynı işlemi yapabilirsiniz.

Bal Kabağı Çorbası Tarifi

Birçok bebeğin yine beğenerek yiyeceği bal kabağı çorbası için gerekli malzemeler; 100 gram kadar bal kabağı, 1 küçük patates, 1 arpacık soğan,1 tatlı kaşığı zeytinyağı. Soğanı zeytinyağında biraz kavurup diğer malzemeleri küp şeklinde doğrayarak üzerine geçecek kadar su koyup kaynatıyoruz. Daha sonra blender’dan geçirip bebeğinize yedirebilirsiniz.

Yayla Çorbası (+8 ay) Tarifi

Malzemeler; 1 çorba kaşığı pirinç, 2 çorba kaşığı yoğurt, yarım çorba kaşığı un, yumurta sarısının yarısı, su ve nane. Yoğurdu, yumurtayı ve unu tencereye koyup çırpıyoruz. Üzerine su ekleyip kaynayana kadar karıştırıyoruz. Çorbanın kesilmemesi için kaynayana kadar karıştırmak çok önemlidir. Kaynadıktan sonra yıkadığımız pirinçleri ekliyoruz ve pirinçler pişene kadar bekliyoruz. Piştikten sonra üzerine nane ekleyip bebeğinize yedirebilirsiniz. 8. aydan sonra bebeklerinize tavuk suyu ve ilikli kemik suyunu çorbalarına ekleyerek yedirebilirsiniz.

Farklı Lezzetlere Alıştırmak

Çocuğunuz farklı sebzelerle ne kadar erken tanışırsa o kadar iyidir. İlerdeki yemek seçmelerini de en baştan engellemiş olursunuz. Farklı sebzelerle hazırlanacak tarif örnekleri şunlardır;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu