Anne Çocuk

Bebekler İçin Pratik Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır?

Katı gıdaya geçiş sürecinde bebekler için pratik yoğurt çorbası nasıl yapılır? sorusu bir çok annene tarafından merak ediliyor. İlk altı ay boyunca anne sütüyle beslenen bebekler, artık katı gıdaya geçiş yapabilir. Bunun için ilk başlarda püre ve çorbalar en sık tercih edilen katı gıdalardır. Bu süreçte sağlıklı, besleyici ve doyurucu çorbaları tercih etmek önemlidir. Bunların başında da yoğurt çorbası gelir. Pratik ve besleyici olduğu kadar bebek tarafından kolayca tüketilebilen yoğrut çorbası mutlaka ev yapımı taze yoğurt ile yapılmalıdır.

Yoğurt Çorbası İçin Malzemeler

Bebeğiniz için yapacağınız yoğurt çorbasının tüm malzemelerinin taze ve organik olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Sağlıklı bir besin için doğal malzemeler kullanıp, uygun tekniklerle pişirmek son derece önemlidir.

Yoğurt çorbası için gerekli olan malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı ev yoğurdu
  • 2 yemek kaşığı organik pirinç
  • 1 tatlı kaşığı organik un
  • 1 tane yumurta sarısı
  • 2 bardak su
  • Bir çimdik tuz
  • 1 çay kaşığı kuru nane
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Malzemeler ölçü olarak yaklaşık bir öğün için yeterlidir. Artan çorbayı bir başka sefere tekrar vermek yerine tazesini yapmak daha uygun olacaktır. Besinlerle ilk defa tanışan bebeklerin her zaman taze ve doğal yemekler tüketmesi son derece önemlidir.

Pratik Yoğurt Çorbası Tarifi

Bebekler için yapılacak pratik yoğurt çorbası için küçük bir tencereye su ve yıkanmış pirinçler alınır. Tencere ocağa koyulur ve pirinçler yumuşayana kadar kısık ateşte pişirilir. Diğer yandan ayrı bir kapta yoğurt, un, yumurta sarısı iyice çırpılır. Pürüssüz bir hal alan karışıma tencerede kaynayan sudan az az eklenir ve hızlı hızlı karıştırılır. Böylece yoğurdun kesilmesi önlenmiş olur. Ardından karışım tenceredeki pirinçlerle buluşturulur. Yaklaşık 10 dakika daha kaynatılan çorbaya tuz eklenir ve attı kapatılır. Ilındıktan sonra bebeklere gönül rahatlığıyla verilebilir.

Yoğurt Çorbası Sosu

Yoğurt çorbası diğer bir adıyla yayla çorbası, yağda yakılmış nane ile servis edilen bir lezzettir. Terayağda yakılan nane çorbanın üzerinde gezdirilir ve servis edilir. Bebeklerde tereyağ ve nane kullanımı ilk başlangıçta ağır gelebilir. Bu yüzden yoğrut çorbasının sosu damak tadına göre, tercihen yapılabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı