Anne Çocuk

Bebeklerde Devam Sütü Gerekli midir?

Bebekler doğdukları andan itibaren anne sütüne ihtiyaç duyuyorlar. Bebeğin sağlıklı bir birey olabilmesi için ilk aylarda beslenmesi çok önemlidir. Henüz 6 aylıkken beslenmesi anne sütüyle olan bir bebek büyüdüğünde bağışıklığı güçlenecek, kemikleri kuvvetli olacak ve organları iyi bir şekilde işleyecektir. Ancak bazı istisnai durumlarda annenin sütü bebeğe yetmeyebilir ve çocuğun bu sebeple ek bir gıdaya gereksinim duyar ve bu sebeple devam sütü kullanımı önemli hale gelir. Bu makalede bebeklerde devam sütü gerekli midir? sorusu üzerine yoğunlaşılarak bu konuda merak edilenler cevaplanacaktır.

Devam Sütünün Gerekli Olduğu Haller

Bebeklerde devam sütü anneden alınan sütün yetersiz kaldığı durumda başvurulan bir gıdadır. Gerek doğumdan gerekse de annenin fizyolojik yapısından dolayı sütünün geç gelmesi olabiliyor. Bu gibi durumların haricinde, bebek anne sütü alırken belli bir dönemden sonra annenin sütünde azalma ya da kesilme meydana gelebilir ve bebeğin gelişimi ve beslenmesi için anne sütü yerine ona en yakın olan gıda olan devam sütü önerilir.

Devam Sütünün İçeriği

Bebeklerde devam sütü gerekli midir? Konusunda en merak edilen konulardan birisi devam sütünün muhtevasıdır. Bir anne bebeğine vereceği bu gıdanın içeriğini bilmek istemesi onun en doğal hakkıdır. Peki devam sütünde ne bulunur denildiğinde ilk olarak devam sütünün anne sütünün içeriğinde bulunan vitamin, çinko ve minerallerin bulunduğudur.

Tabii bu gıdanın anne sütüne en yakın gıda olduğu ancak bebeğin vücudunun bu gıdayı sindirmesinin anne sütüne oranla daha yavaş olduğu unutulmamalıdır. Bebek henüz inek sütüne hazır olmadığı kabul edilen bir gerçek olduğundan devam sütünün kaliteli, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve doktor tarafından önerilen bir marka olduğuna çok dikkat edilmelidir.

Eczaneler bu konuda annelere gerekli bilgilendirmeyi yapsalar da detaylı bilgi için aile hekimiyle de görüşülmeli ve devam sütünün verilmesi gereken miktardan, hazırlanışına, ne kadar süreyle bebeğe verilmesi gerektiğinden bekleme süresine kadar merak edilen konular sorulmalıdır. Bu açıdan, devam sütü kullanılmadan önce kullanım süresi ve yapılışına özen gösterilmeli ve bebeğin sağlığına dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu