Anne Çocuk

Bebeklerde Kabızlık İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebekler neden kabız olur? Bebeklerde kabızlık belirtileri nelerdir? Bebeklerde kabızlık için neler yapılmalıdır? Bebeklerin kak yaparken zorlanması ya da yapamaması durumunda aklımıza hemen kabız oldukları gelmemelidir. Genel olarak bebeklerinde bir gün içerisinde kaka yapma durumları değişiklik gösterebilmektedir. Peki bebeğin kabız olduğunu nasıl anlarız öncelikle bu soruyu cevaplandıralım.

Bebeklerin Kabız Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eğer bebeğinizin karın bölgesinde oluşan bir sertlik, aşırı iştah kaybı, kokulu biçimde kaka, sürekli ağlama ve huzursuzluk çıkartmaları, kaka yapmadan önce ağlama ve hırçınlık hareketleri, kuru sert ve topaklanmış şekilde kaka. Bu durumlarda bebeğinizin kabız olduğunu anlayabilirsiniz. Saymış olduğumuz bu durumların hepsi bebeğinizin kabız olabileceğine dair belirtilerdir.

Bebeklerin Kabız Olma Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerin kabız olması için birçok neden bulunmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebekler genel olarak kabız olma riski daha azdır. Eğer bir bebek mama ile besleniyorsa kabız olma ihtimali daha fazladır.

Bebekler anne sütünü daha kolay bir biçimde sindirebilir. Bebeklerin dir diğer kabız olma nedeni ise katı gıdaya geçmeleridir. Bebekler katı gıdaya geçtiklerinde bağırsakları bu katı gıdaları kısa sürede sindirmeyi başaramaz bu yüzden bebekler kabız olabilir. Bu durum zamanla geçmektedir.

Lifli gıdalardan az beslenme olursa bebekler kabız olabilir. Yani lif oranı yüksek gıdalar bağırsağı daha fazla çalıştıracağı için kabızlık sorununa neden olmaz. Bebeklerin kabız olmasında son neden ise suyu az tüketmeleridir. Az su içen bebekler çok su içen bebeklere oranla daha fazla kabızlık sorunu yaşamaktadır. Peki bebeklerde kabızlık nasıl geçirilmelidir? Bu sorunun cevabına bakalım.

Bebekler Kabız Olduklarında Neler Yapılmalıdır?

Bebekler yukarıda saymış olduğumuz nedenler doğrultusunda kabız olabilmektedir. Bebekler kabız olduğunda yapılması geren bazı şeyler şu şekildedir:

  • Bebeğin bacakları yardımı ile dairesel hareketler yapmaya çalışın. Böylece bağırsakların hareket etmesi sağlanır.
  • Göbek deliğine parmak yardımı ile bastırarak saat yönünde çevirmeyi deneyin. Bu harekete bebek masajı denir. Bebek bu durumdan rahatsızlanırsa bekleyin sonra tekrar yapın.
  • Bebeği sıcak bir banyo yaparak kabızlığın giderilmesini ağlayabilirsiniz. Banyo ile birlikte karnına masaj da yapabilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz yollar yardımı ile bebeğinizi kabızlık durumundan kurtarabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı