Anne Çocuk

Bebeklere İngilizce Nasıl Öğretilir?

İngilizce öğrenmek pek çok yetişkin biri için oldukça zordur. Elbette her yaşta bunu gerçekleştirmek mümkün olsa dahi, belli bir zamandan sonra öğrenme süreci zor hale geliyor. Ancak yetişkinlere imkansız gelen bu durum bebekler için oldukça kolaydır. Nitekim küçüklükten itibaren İngilizce öğrenmek çok kolay sözü oldukça doğrudur. Özellikle dünyanın ortak dili olarak kabul edilen İngilizce konusunda, pek çok ebeveyn bebeğinin bu dili küçüklükten kavramasını arzu etmektedir.

İngilizce öğrenmek pek çok yetişkin biri için oldukça zordur. Elbette her yaşta bunu gerçekleştirmek mümkün olsa dahi, belli bir zamandan sonra öğrenme süreci zor hale geliyor. Ancak yetişkinlere imkansız gelen bu durum bebekler için oldukça kolaydır. Nitekim küçüklükten itibaren İngilizce öğrenmek çok kolay sözü oldukça doğrudur. Özellikle dünyanın ortak dili olarak kabul edilen İngilizce konusunda, pek çok ebeveyn bebeğinin bu dili küçüklükten kavramasını arzu etmektedir.

Sonuçta bebeğe Ingilizce öğretmek onun beyin aktivitesi göz önüne alındığında kolay olduğundan, bu konuda farklı yöntemler ele alınmaktadır. Üstelik evde İngilizce konuşulmazken bebeklere İngilizce öğretimi belli başlı etmenleri ele alınarak kolayca yapılabilmektedir. Nitekim uzun yıllardır uzmanlar bebeklere İngilizce öğreten uygulamalar üzerinde durmakta, onların bu gelişimi üzerinde çalışmaktadır. Çünkü ikinci bir dil öğrenmek beyin gelişimini güçlendirirken, sosyal aktiviteyi ve akademik kariyeri şimdiden garanti altına alıyor. Özellikle bebeklerin İngilizce öğrenirken beyin aktivitelerinin çok daha çalışkan olduğu gözlemlenmiş durumda.

Bebeklere İngilizce Nasıl Öğretilir?

2 veya 3 dil bilen ebeveynlerin bulunduğu evde bebekler Ingilizce öğrenme konusunda bunu kolaylıkla yapabiliyor. Peki ya İngilizce bilmeyen ebeveynler için bu durum nasıl gerçekleşecek? Washington Üniversitesi öğrenme ve beyin bilimleri enstitüsünde bu konuda bazı çalışmalar yapıldı. Ardından yayınlanan bir makalede bebeklerin yabancı sözleri konuşabilmesi adına günlük 1 saat çalışmanın yeterli olduğu yazıldı. Zaten İngilizce öğrenme bebekler için çok kolay olduğundan, verilen 1 saatlik doğru eğitim bebeğim İngilizceyi kavramasına olanak tanıyor.

Araştırmayı sürdüren bilim adamları ele aldıkları İngilizce müfredatını, özel geliştirdikleri yöntemler üzerinden farklı çocuk merkezlerinde uyguladı. Yöntem günlük kullanılan kelimeler üzerinde sesli ve bebeklere İngilizce öğreten videolar eşliğinde, görsellerle abartılı ve çeşitli oyunlar kapsamında çocuklara aktarıldı. 1 saat farklı oyun ve drama türü üzerinden değişik yöntemler çocuklar için sunum olarak ele alındı. Bu sunum 18 hafta boyunca sürdü. Daha sonra çocuklar için İngilizce üzerinden yapılan testler, bebeklerin 74 kelime öğrendiği ve 18 değişik yabancı dil üzerinden cümle kurdukları gözlemlendi. Doğru öğretim üzerinden bebeklerin İngilizce kelime ve cümle kalıplarını, kolayca kavrayabildiği buradan anlaşılmaktadır.

İlginizi Çekebilir
Corona Virüs Aşısı Bulundu mu?

Bebeklere İngilizce Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Bebeklerin zihin gelişimi küçüklükten itibaren pek çok bilgiyi kolayca alabilme kapasitesi sağlıyor. Üstelik bu bilgiler kalıcı oluyor. O yüzden bebeğe Ingilizce öğretme yapılan araştırmalara göre oldukça kolay. Önemli olan farklı uygulamalar ve yöntemler üzerinden, bebeğe doğru yaklaşım gerçekleştirmektir. Özellikle günümüzde hazırlanmış bebeklere İngilizce eğitim seti, onları yönlendirme konusunda oldukça etkili. Böylece ebeveynler nasıl eğitim vermesi konusunda kendini bir yol çizme şansı elde edebiliyor. Tabi bunun için bebeklerin eğitim alabilecekleri belli bir dönem bulunuyor.

7 aylıktan itibaren bebekler için İngilizce kelimeler, sesler ve farklı videolar üzerinden eğitime başlanabilir. Yapılan araştırmalar ve uzmanların görüşüne göre 7 aydan başlamak suretiyle, gün içerisinde 1 saat doğru yöntemler üzerinden İngilizce öğretmek gelişimi konusunda yeterli gelebilir. Bebekler için hazırlanmış özel oyun ve uygulamalar bu konuda yardımcı olacaktır.

Özellikle bebeklere İngilizce öğreten videolar üzerinden onlara bu eğitimi verebilir; ayrıca eğlenceli bir vakit geçirmelerine imkan tanıyabilirsiniz. Tabii mutlaka bebekler 7 ayını doldurduğu andan itibaren bu eğitime başlanmalıdır. Nitekim onların beyinleri öğrenmek için belli bir gelişimi tamamlamaları gerekiyor.

Bebekler İçin İngilizce Uygulamalar Nelerdir?

Günümüzde bebeklerin ingilizce öğrenmesi adına pek çok farklı uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar günlük 1 saat doğru yöntemler üzerinden bebeğe öğretildiğinde, 18 hafta içerisinde bebekler yüksek sayıda İngilizce kelime ve cümle öğrenme kapasitesi yakalıyor. Böylece 70’ten fazla kelime ve 20 kadar değişik cümleyi kurabilme olanağı yakalamaktırlar. Tabii bunun için bireysel değil, özel hazırlanmış bebekler için İngilizce cd üzerinden program dahilinde eğitim verilmelidir. Özellikle pek çok değişik uygulama bebeklerin yabancı dil gelişimi konusunda önemli rol oynuyor.

✅İngilizceyi temelden kavratacak mobil uygulamalar,
✅Onların beğeneceği basit İngilizce eğitici çizgi film çeşitleri,
✅Bebeklerin sevecekleri melodiye sahip farklı şarkılar,
✅El oyunları,
✅Özel mimik ve drama yöntemleri,
Tüm bu etmenler farklı uygulamalar üzerinden ele alınarak bebeklere kolaylıkla İngilizce öğretebilir. Zira bebeklerin beyni verilen pek çok bilgiyi sünger gibi çeker. Bu dönemde ne öğretirseniz onu hücrelerine işler ve kalıcı olarak tutar.

İlginizi Çekebilir
Hamilelikte Ay Ay Vücudunuzda Neler Oluyor?

Bebekler İçin İngilizce Eğitim Videoları?

Bebeklerin kolayca İngilizce öğrenebilmesi için, günümüzde farklı video eğitimleri bulunuyor. Özellikle 0-3 yaş arasındaki bebekler için onların eğlenceli şekilde izleyebilecekleri farklı videolar yer almaktadır. Bu videolar sesler, animasyon tasarımlı görseller ve harika çizgi filmlerden oluşmaktadır. Böylece bebeklerin ilgisini çeken videolar, onların bir daha unutmayacakları farklı İngilizce kelime ve cümle öğrenmesine olanak tanıyor. Özellikle temel bilgileri alma noktasında etkili şekilde hazırlanmış videolar büyük öneme sahip.

Günlük olarak 1 saat kadar eğitim ile beraber, bebekler için videolar İngilizce öğrenimi konusunda yeterli gelecektir. Düzenli olarak yaklaşık 18 ila 20 hafta kadar bunu gerçekleştirmek, bebeğin İngilizce öğrenimi konusundaki farkını gösterecektir. Bu konuda bebeklere İngilizce öğreten videolar oldukça fazla. Değişik oyunlara ve uygulamalara sahip olan bu videolar, bebeklere ingilizce öğretmek konusunda büyük kolaylık sağlıyor.

Onların algılama kapasitesine uygun olarak hazırlanmış videolar, etkili öğrenme olanağı tanımaktadır. Özellikle bebekler için İngilizce kelimeler bu videolar arasında onlara vurgulu şekilde aktarıyor. Böylece değişik tonlar üzerinden aktarılan kelimeler ve cümleler, bebeğin İngilizce gelişimini çok daha kolay hale getirmektedir.

Bebeklere İngilizce Nasıl Öğretilir?

Bebeklere doğru şekilde İngilizce öğreterek onların bu dili tam olarak kavraması adına, belli başlı bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Öncelik bebeğin kaçıncı ayda olduğudur. Mutlaka bebeğin 7 aya gelmesi bu konuda beklenmelidir. Yapılan araştırmalar yabancı kelimeler ve cümleler öğrenme konusunda bebeğin zihinsel gelişiminin, 7. aydan itibaren oldukça güçlü hale geldiğini göstermiş durumda. Böylece pek çok ebeveyn bebeğim Ingilizce öğreniyor mutluluğunu yaşama şansını elde etmektedir.

Bu dönem içerisinde özellikle bebekler için İngilizce eğitici çizgi film çeşitleri, onların görsel hafızalarını etkiliyor. Böylece farklı kelimeler ve cümle grupları bebeklerin beyin hücrelerine işlenmektedir. Öğrenmesi gereken kelime ve cümleleri sünger gibi çeken bebekler için, ayrıca farklı ninniler İngilizce üzerinden onlar için dile getirilebilir. Bunu gün içerisinde 1 saat kadar ele almak bebeğin İngilizce öğrenmesi konusunda yeterli bir olanak tanıyacaktır. Diğer yandan eğlenceli el hareketleri ve oyunlar ile yine doğru eğitim üzerinden çocuklara İngilizce kelime ve cümleler aktarılabilir.

İlginizi Çekebilir
Çocuklarda Lösemi Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Bebekler İngilizce Öğreniyor

Bebekler artık çok kolay ve farklı yöntemler üzerinden İngilizce öğrenme şansını elde edebilmektedir. Özellikle onların kariyerinde önemli bir fark yaratacak, sosyal olmalarını sağlayacak İngilizceyi küçük yaştan itibaren basit şekilde üretmek mümkün. Onların beyninde temel oluşturacak bazı bilgileri uygulamalı şekilde aktarmak oldukça kolay. Örneğin bebeğe Ingilizce öğreten şarkılar ön plana çıkıyor. Bilindiği üzere insanlar sevdikleri şarkıları söyledikleri zaman sözler zihne adeta yapışır. Aynı durum bebeklerin İngilizce öğrenme konusunda da geçerliliğini koruyor.

Böylece bebeklere İngilizce ninniler söyleyebilir; farklı şarkılar üzerinden onlarda İngilizce kelimelerin kalıcı olmasına fırsat tanıyabilirsiniz. Günümüzde artık piyasa üzerinde bulunan pek çok farklı eğitim setleri, bebeklerin kolaylıkla İngilizce öğrenmesine fırsat vermektedir. Üstelik bu durum ailede İngilizce bilen ebeveynlerin yanı sıra, İngilizce bilmeyen anne babalar için de oldukça kolay gerçekleştirilebilir. 7. aydan itibaren tüm uygulamaları günlük 1 saat ele almak suretiyle bebeğiniz için değerlendirebilirsiniz.

Bebeğe İngilizce Nasıl Öğretilir?

Bebeğe İngilizce öğretmenin pek çok farklı yolu var. Önemli olan bu yolları sırasıyla ve düzenli şekilde özel program dahilinde sağlamaktır. Örneğin bebeklere Ingilizce çizgi film konusunda gün içerisinde belli bir saat ayrılarak onun izlemesine olanak verilebilir. Ayrıca uyuma döneminde ona İngilizce ninniler dinletebilirsiniz. Diğer yandan özel olarak hazırlanmış bebeklere İngilizce kitap çeşitlerini kullanabilirsiniz. Farklı görselleri bulunan kitaplar, bebeklerin İngilizce kelime üzerinden pek çok eşyayı tanımasına imkan veriyor. Siz İngilizce bilmeseniz dahi bebeğinize kolaylıkla bu eğitimi kitapları üzerinden sağlayabilirsiniz.

Set olarak hazırlanmış bu kitaplar uzmanlar tarafından ele alınmaktadır. Birbirinden değişik hitaplar, özel İngilizce şarkı ve ninniler, oyunlar ile daha pek çok yöntem bebeğin İngilizce öğrenmesi konusunda değerlendirilebilir. Tabii bu konuda ebeveynlere büyük rol düşüyor. Mutlaka doğru şekilde gerekli uygulamalar ve kitaplar eşliğinde, bebeklerin anlayabileceği dilde İngilizce eğitimi verilmesi gerekir. Zaten bu eğitim alanlar için bir temel oluşturur. Bu temel belli başlı İngilizce kelimeler ve cümleler üzerindedir. Kalıp halinde beynine işlem bu kelimeler ile beraber, zaman içerisinde bebekler çok daha etkili şekilde İngilizce konuşma kapasitesi yakalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu