Sağlık

Böbrek taşı nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Böbrek taşı, böbreğin süzme görevini ifa ederken kanda bulunan birtakım kristallerin böbrek içerisinde birikerek taşlaşmış halidir. Böbrek taşı oluşumu genellikle yavaş seyreden bir olaydır. Bu taşların böbrekte durduğu veya hareket ederek mesane yoluna ilerleyip mesane yolunu tıkadığı görülmüştür. Böbrek taşlarının boyutu; kum gibi olandan tutun da küçük bir yumurta büyüklüğünde olana kadar değişmektedir. Taşlar, böbrekte genellikle tek parça haninde bulunur.

Böbrek taşı, böbreğin süzme görevini ifa ederken kanda bulunan birtakım kristallerin böbrek içerisinde birikerek taşlaşmış halidir. Böbrek taşı oluşumu genellikle yavaş seyreden bir olaydır. Bu taşların böbrekte durduğu veya hareket ederek mesane yoluna ilerleyip mesane yolunu tıkadığı görülmüştür.
Böbrek taşlarının boyutu; kum gibi olandan tutun da küçük bir yumurta büyüklüğünde olana kadar değişmektedir. Taşlar, böbrekte genellikle tek parça haninde bulunur.

Böbrek taşı kimlerde daha sık görülür?

✅• Taş şikayetiyle hastaneye gelen her 4 kişiden 3’ü erkek, 1’i kadındır.
✅• Sıcak iklimlerde yaşayanlarda daha sık rastlanmaktadır bunun nedeninin daha fazla su kaybı olduğu düşünülür.
✅• Sıvı tüketimi az olan kişilerde daha sık gözlenir
✅• Mineral bakımında zengin suları kullananlarda
✅• Bilinçsizce diyet yaparak vücut metabolizmasını bozanlarda
✅• İdrar yollarında kronik(sürekli tekrarlayan) rahatsızlığı olanlarda
✅• Yüksek miktarda kalsiyum ve D vitamini alanlarda
✅• Bazı sistemik hastalığı olanlarda börek taşı görülme sıklığı artmaktadır.

Böbrek taşının belirtileri nelerdir?

Taşların böbrekte sabit durduğu durumlarda hastayı rahatsız etmeyebilir fakat bazı durumlarda taşın olduğu bölgede enfeksiyon başlar ve hastaya çok şiddetli ağrılar verir hatta bu ağrılar nedeniyle bayılan hastalar olmuştur.
✅Eğer taşlar böbrekten ayrılıp mesane yoluna elerlerse çok ciddi ağrılar yapabilir, taşın varlığı nedeniyle mesane yolunda enfeksiyon riski artar. Burada enfeksiyon başladığında hastanın idrarını yaparken zorlandığı ve idrarının daha koyu aktığı görülür.
✅Ağrılar aniden bastırabildiği gibi uzun süreli de olabilir
✅ Ağrılar genellikle böbreklerin olduğu yanlarda olur fakat bazı durumlarda ağrıların şiddetlenerek kasıklara yayıldığı görülür.
✅İdrar yaparken yanma, ateşlenme ve titreme; bu durum hastada taşa bağlı enfeksiyon olabileceğini gösterir.

Böbrek taşı tedavisi nasıl yapılır?

Börek taşlarının tedavisi ilk olarak taşın boyutu, taşın yerleştiği yer ve taşın şekli belirlenmelidir ancak bu bilgilerden sonra doğru tedavi yapılmaya başlanır. Taşların 4mm’den küçük olduğu durumlarda taşların kendiliğinden düşmesi daha kolay olacaktır fakat 4mm’den büyük taşların kendiliğinden düşmesi neredeyse iskânsızdır.
✅Taşların büyük bir bölümü kendiliğinden düşer.
✅Kendiliğinden düşmeyen taşlar için ilaç tedavisi yapılabilir. Bunun için oldukça etkili ilaçlar vardır
✅ İlaç tedavisinin yapılamayacağı durumlarda; klasik açık ameliyat veya ses dalgalarıyla kırma yöntemi kullanılır.
NOT: ailesinde taş problemi olanların ve daha önceden taş düşürenlerin daha yakından takibi önemlidir çünkü bu gruptaki kişiler genelde risk altındadır.

Böbrek taşlarından kurtulmak için bitkisel tedavi:

✅Gerçek limonla yapılan limonata taş dökmede etkilidir. Bunun üzerine araştırmalar yapılmıştır. Fakat burada dikkatli olunması gereken husus şudur; limonata bazı ilaçların etkisini azaltacağı için bu ilaçlarla birlikte içilmesi doğru değildir. Bu konuyu hekiminize danışın
✅Ardıç taneleri: bu bitki özellikle taş enfeksiyonlarını giderici etkisiyle taş dökenlere yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu