SağlıkYaşam Tarzı

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı insanların yaşam kalitelerini düşüren, beslenme düzenlerini bozan ve ciddi sağlık sorunlarına neden olan rahatsızlıklardan birisidir. Boğaz ağrıları genellikle üst solunum yollarının düzenli çalışmamasından ya da vücuttaki bir enfeksiyonun varlığından kaynaklanır. Bu enfeksiyonlar vücuttaki birçok rahatsızlığın habercisi de olabiliyor. Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak ise verilebilecek birçok cevap seçeneği bulunuyor.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?; Boğaz ağrısı insanların yaşam kalitelerini düşüren, beslenme düzenlerini bozan ve ciddi sağlık sorunlarına neden olan rahatsızlıklardan birisidir. Boğaz ağrıları genellikle üst solunum yollarının düzenli çalışmamasından ya da vücuttaki bir enfeksiyonun varlığından kaynaklanır. Bu enfeksiyonlar vücuttaki birçok rahatsızlığın habercisi de olabiliyor. Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak ise verilebilecek birçok cevap seçeneği bulunuyor.

Boğaz Ağrısı, Bademcik Şişmesi ve Öksürük İçin 12 Doğal Çözüm

✅Bal

✅Tuzlu Su

✅Papatya

✅Nane Çayı

✅Kabartma Tozu

✅Çemen Otu

✅Hatmi Kökü

✅Rezene

✅Elma Sirkesi

✅Sarımsak

✅Acı Biber

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Toplum içerisinde boğaz ağrısına ne iyi gelir deyince bal limon seçeneği ilk olarak akla gelen yöntemlerden birisidir. Oldukça kolay hazırlanıyor olması ve etkisinin güçlü olmasından dolayı özellikle yaşlı insanlar boğaz ağrısı söz konusu olduğunda en etkili yöntemlerden birisi olan bal ve limonu tercih ederler. Kaynamış su içerisine bir miktar bal ve limon suyu ilave ederek boğaz ağrısı için güzel bir karışım elde edilebilir. Elbette daha şiddetli boğaz ağrılarında ilaç kullanılması gerekebilir ve bu durumda boğaz ağrısına ne iyi gelir, ilaç mı kullansam?  sorusuna cevap aranır. İlaç kullanımı için ilk olarak yaşanılan boğaz ağrısının sebebini bilmek ve bu yönde ilaç kullanmak gerekir. Çünkü farklı sebeplerden dolayı meydana gelen boğaz ağrısının tedavisi de farklı ilaçlarla sağlanır. Eğer yaşanan ağrı virüs kaynaklı ise hafif üst solunum yollarına etki eden ilaçlarla bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Ancak eğer ağrının nedeni bakteri kaynaklı enfeksiyonlar ise bu durumda uygun antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bunun dışında çeşitli nedenlerle  boğaz bölgesinde yaşanan tahribatların giderilmesi için boğazı yumuşatıcı pastiller kullanılabilir. Ayrıca yine boğazın temizlenmesini ve ağrının ortadan kaybolmasını sağlayan gargaralardan da yararlanılabilir. Ancak yeniden üstünü çizerek belirtmek gerekiyor ki her boğaz ağrısı birbiri ile aynı değildir ve her hastalığın altında farklı nedenler olabilir. Bu nedenle bir ilaç kullanmadan önce mutlaka bir doktora görünmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm

Boğaz ağrısına ne iyi gelir için kesin çözüm arayanlara evde uygulanabilecek farklı bitkisel tedavi yöntemleri tavsiye edebiliriz. Çeşitli bitiklerin karıştırılması ve kaynatılarak suyunun içilmesi gibi uygulamalar ile de boğaz ağrısından kurtulmak mümkündür. Bu konuda akla gelen seçeneklerden birisi süt olabilir. Süt içerisindeki mineraller ve vitaminler boğazın yumuşatılmasını sağlayarak ağrıların hafifletilmesini sağlar. Süt tüketen kişiler kısa sürede boğaz ağrılarından kurtulabilirler. Bunun dışında ekşi olan besinler ile de kalıcı çözümler bulunabilir. Limon ve greyfurt gibi ekşi besinler tüketerek ya da sularını içerek boğaz ağrılarından kurtulmak mümkündür.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Karabiber ile balın birleşiminden meydana gelen mucizevi karışım özellikle kış aylarında sürekli olarak  karşılaştığımız üst solunum yolları ile ilgili hastalıklarda rahatlıkla kullanılıyor. Bal karabiber seçeneği bu nedenle birçok kişinin tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Bu karışımın en önemli özelliği ise etkisini anında gösteriyor olmasıdır. Bitkisel yöntemlerle de boğaz ağrısından kurtulmak mümkündür. Bu konuda da bitkisel olarak farlı kürler ya da besinlerden yararlanılabilir. İlk olarak C vitamini açısından zengin olan meyvelerin tüketilmesinin boğaz ağrısına fayda sağladığını söyleyebiliriz. Bunun yanında adaçayı, nane çayı ve zencefil çayının da boğazdaki ağrıyı kestiğini belirtmekte fayda bulunuyor.

Sirke seçeneği ile de kısa sürede boğazlarınızda yaşanan ağrılardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Vücuttaki bakterilerle savaşma özelliğine sahip olan elma sirkesi tüketerek kısa sürede boğaz ağrılarından kurtulmak mümkündür. Ayrıca boğaz ağrısına ne iyi gelir evde konusunda daha farklı seçeneklerin bulunduğunu da belirtelim. Yaşanan ağrının artmasına neden olan etkenlerden birisi susuzluk olduğu için sıvı miktarına dikkat etmek ve bol su içmek gerekiyor. Ayrıca bir miktar suya ilave edilen tuz karışımı ile birlikte gargara yaparak da vücuttaki bakteri ve mikroplardan arınabilir ve boğaz ağrılarınıza kısa sürede veda edebilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Bal Limon

Bağışıklık sitemi başta olmak üzere insan vücudunda birçok faydası bulunan bal ve limon karışımı ile elde edilen çayı tüketmek boğaz ağrısına birebir gelen uygulamaların başında yer alıyor. Bal limon karışımı sayesinde birkaç kullanım sonrasında boğaz ağrısından kurtulmak mümkündür. Üstelik bu karışımı hazırlamak oldukça kolaydır. Boğazda yaşanan ağrının giderilmesi için ilk olarak bir kap içerisine bir miktar su koyulur ve sonrasında içerisine 2 tatlı kaşığı kadar bal ilave edilir. Karışımın güzel bir şekilde suyun biraz ısınmasa kadar beklemesi gerekiyor. Sonrasında ise bal ve su karışımına 2 çorba kaşığı kadar limon ilave ederek rahatlıkla tüketilebilir. Ancak boğaz ağrısı için birebir tedavi seçeneklerinden birisi olan bal ve limon karışımını hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir püf noktası bulunuyor.

Suyun kesinlikle kaynamaması çok önemlidir. İstenilen verimi almak ve boğazda yaşanan ağrıdan kurtulmak için suyun çok kaynamaması, hatta çok fazla ısınmaması gerekir. Aksi halde sıcak su içerisine ilave edilen bal farklı etkiler yaratır. Bu nedenle ideal sıcaklık  suyun ılıdığı aşamadır. Böylece boğazda yaşanan enfeksiyon ya da tahribattan kaynaklanan ağrı ortadan kaybolur ve bunun yanında bağışıklık sistemi de güçlendirilmiş olur.

Boğaz Ağrısı için Kesin Çözüm var mı?

Boğaz ağrısına kesin çözüm arayanlar için birbirinden farklı tarifler yer alsa da elbette hiçbirinin herkes için kesin bir çözüm sunacağı söylenemez. Bitkisel ürünlerden yararlanarak hazırlayabileceğiniz kürler ile boğaz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu konuda tercih edilen kürlerden birisi nane ve limon çayıdır. Nane limon sadece boğazda yaşanan ağrıların hafifletilmesini ve giderilmesini sağlamıyor aynı zamanda kış aylarında sıklıkla karşılaşılan nezle ve girip gibi rahatsızlıkların da daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor. Boğaz ağrısına kesin çözüm olarak yapılan nane limon çayı için nane, limon ve su yeterlidir. Bu karışımı elde etmek için ilk olarak bir limonun suyunun bir bardak ya kap içerisine sıkılması gerekiyor.

Boğaz Ağrısı ve Öksürük

Sonrasında limonun kabuklarını farklı bir kapta az miktarda su ile kaynatmak gerekiyor. Suyun kaynadığından emin olduktan sonra ise suya nane ekleyerek işleme devam edebilirsiniz. Burada kullanacağınız nanenin tercihini kuru ya da taze olarak belirleyebilirsiniz. Eğer kuru nane kullanacaksanız 1 çay kaşığı yeterli olurken, taze nane kullanacaksanız 4-5 dal yeterli olacaktır. Karışımın demlenmesini bekledikten sonra süzerek ayrı bir kaba alabilir ve içerisine sıktığınız limon suyunu ilave ederek afiyetle tüketebilirsiniz. Kısa süre içerisinde boğaz ağrınızın hafifleyeceğinden emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu