Anne Çocuk

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Söylenmelidir?

Evlilik kadar boşanmalarında yaşandığı günümüzde sadece iki yetişkin bireyi ilgilendirmeyen, çocuklarında bir açıklama hakkının olduğu durumlarda, boşanma kararı çocuğa nasıl söylenmelidir? Boşanma kararı esnasında çocuğun yaşı elbette büyük önem arz ediyor. Çocuklarda 3 yaş sonrası daha çok hatırlanabilir olduğu için, 3 yaş öncesinde bulunan çocuklara durum hakkında detay vermeden, kandırmadan diğer ebeveyn ile iletişimi kesmemek en mantıklı yoldur.

Boşanma Kararının Çocuklara Etkisi

Çocuklar küçük ve derin dünyalarında büyük bir travma yaşayabilirler. Aslında boşanmanın doğal bir olgu olduğunu ve daha dramatize etmeden anlatmanız gerekir. Sizlerin üzüntüsü çocuğa yansıyacağı için, tüm bu hadiselerden kendisini suçlu tutması en olası durumdur. Kendisini suçlayan çocuk sürekli içine kapanır.

Çocuk Neden Sorularını Sorarsa?

Çocuklar 5 yaşından itibaren neden sorularını sormaya başlarlar. Neden annem bizimle yaşamıyor ya da neden babam bizimle yaşamıyor gibi sorulardır. Eğitim sürecinde arkadaşlarının sorularına cevap verememekte oldukça zorlar. Günümüzün şartlarında eskiye nazaran bu durum daha kolay aşılabilir bir durumdur. Etrafta boşanan ailelerin çocukları oldukça fazladır.

Bu nedenle çocuklar artık bu durumu yadırgamıyor ve soru sormuyorlar. Çocukların sorularından birisi de hatırladıkları ya da hatırlamadıkları boşanma zamanı hakkında detaylı bilgilere ilişkindir.

Boşanma Kararına Dair Çocuğa Söylenmemesi Gereken Şeyler

Boşanma kararını verirken iki birey olarak vermeniz ve hayatınızı tüm sorumluklarıyla göğüsleyebileceğinizi aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Çocuk için mutsuz bir evliliğe devam etmek daha zorlayıcı ve mutsuz edici bir durumdur. Çocuklara boşanmanızla alakalı olarak bazı anlatımlardan ve davranışlardan uzak durmanız gerekir.

Bunlar;

  • Çocuğu sorumlu tutacak sözler
  • Çocuğa eskisinden daha az sevgiyle yaklaşmak
  • Sürekli ağlamak
  • Üzgün durmak
  • Annen ya da baban gitti gelecek demek
  • Çocuğu kandırmak
  • Yalan söylemek
İlginizi Çekebilir
Çocuklarınızın Evde Sıkılmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Çocuğa yapılacak en kötü şey ona yalan söylemektir. Sonuç ne olursa olsun onunla her şeyi paylaşmalısınız. Bu detay vermeniz anlamına gelmez fakat görüşmüyorsanız da bunu bilmesi gerekir. Bir şeyleri saklamanız sonucu sizinle arasının ileride kötü olması ve güvenmemesi olası hale gelir. Boşanma kararını ebeveyn olarak doğal ve normal bir şekilde iki bireyde aynı anda açıklarsa çocuk bu durumu olağan karşılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu