Anne Çocuk

Çocuk ve Aile İletişimi Nasıl Olmalıdır?

Bir aile için, daha doğrusu anne ve baba için hayatta ki en değerli olan şey, çocuklarıdır. Her anne baba çocuğu için en iyisini ister ve çocuğunu hayatta en iyi, en güzel yerlerde görmeyi hedefler. Doğdukları andan itibaren, tüm ebeveynlerin çabaları, uğraşları, düşünceleri bu yöndedir. Ailelerin imkanları varsa en iyi okullara gönderirler, en güzel kıyafetleri alırlar, en sevdikleri oyuncakları alırlar ve daha birçok istek kabul edilir. Fakat bütün bunların yanında, asıl önemli olan çocuklarla doğru bir biçimde ve sağlıklı iletişim kurabilmektir. Çünkü her şeyin temelinde iyi iletişim kurabilmek yatar. Ayrıca çocuklarla kurulan iletişim, onların ileride ki hayatlarında da önemli etkilere sahiptir. Peki bu nasıl yapılır? Çocuklarla iyi iletişim kurmanın yolları nelerdir? çocuk ve aile iletişimi nasıl olmalıdır?

Tutarsız Davranışlardan Kaçının

Çocuğunuza karşı yapabileceğiniz en büyük hataların başında, ona karşı tutarsız davranışlar sergilemek gelir. Bu da çocuğunuzun size karşı olan güvenini büyük ölçüde zedeler. Örneğin; bir konuda çocuğunuza yaptırım uygulamıyorsanız bunu olduğu gibi devam ettirin. Aynı konuda bir gün yaptırım uygulayıp, başka bir zamanda bunu gerçekleştirmemek tutarsız bir davranış örneğidir. Bu da çocuğunuzun size karşı güven duymasını engeller.

Açıklayıcı Şekilde Öz Güvenini Arttırmasına Yardımcı Olun

Çocuğunuzun kendi öz güvenini arttırmasında ona yardımcı olun. Fakat bunu yaparken kırıcı olmayın ve açıklayıcı örneklerle durumu anlatmaya çalışın. Örneğin; ellerini yıkamadan sofraya oturmaması gerektiğini ona uygun bir dille anlatmanız, çocuğunuzun aklında daha iyi şekilde kalacak ve bir daha ki sefere bu işlemi kendisi uygulayacaktır.

Kendini Kolayca İfade Edebilmesi İçin Onu Cesaretlendirin

Çocuklarla iletişim kurmanın en önemli kurallarından birisi onu her konuda cesaretlendirmek. Bu yöntem çocuğun öz güveninin gelişmesine ve kendisine güvenebilmesinde yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse; çocuğunuza ” lütfen ” yada ” teşekkür ederim ” gibi sözcükler kullanın. Yapmaktan çekindiği şeylerde empati, mizah yada ödül gibi yöntemlerle onu cesaretlendirin.

Konuşurken Onu Mutlaka Dinleyin

Çocuğunuz bir şey söylerken yada sizinle konuşurken, onu dinlemeniz ve göz teması kurmanız, ona olan saygınızı ifade eder. Bu da onun iletişim gücünü arttırmasına yardımcı olur. Bu nedenle size bir şey söylerken yada sizinle konuşurken, onu mutlaka dinleyin. Aksi takdirde ileride içine kapanık, kimseyle iletişim kuramayan, konuşmayan bir çocuk olma ihtimali yüksek.

Beklentilerinizi Yaşına Uygun Seviyede Tutun

Yaşı küçük bir çocuktan, çok büyük beklentiler içinde olmak her iki taraf için de hayal kırıklığına neden olabilir. Bu nedenle çocuklarınızdan beklentilerinizi, onların yaş durumunu göz önünde bulundurarak ayarlayın. Örneğin; ilkokul 1. sınıfa giden bir çocuktan Dünya Klasiklerini okumasını beklemek, sadece saçma bir beklenti olur.

Her Zaman İçin Sen Değil Ben Dilini Kullanın

Çocuklarla iletişimin altın kurallarından birisi, ona karşı kullandığınız dil. Eğer çocuğunuzun sizi dinlemesini ve anlaşılabilmeyi istiyorsanız, kullandığınız dili iyi ayarlayın. Örnek vermek gerekirse;

” sen çok uzun süre televizyon izliyorsun ” demek yerine ” ben çok uzun süre televizyon izlediğini düşünüyorum.” şeklinde bir dil kullanabilirsiniz. Böylece ifade etmek istediğiniz şeyin etkisi, onun üzerinde daha fazla olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı