Anne Çocuk

Çocukla Araba Yolculuğu İçin İpuçları

Tatile gidilirken ya da şehir dışına bir seyahat durumlarında çocuklu aileler paniğe kapılırlar. Uzun yol söz konusu olduğunda ilk olarak çocuklar düşünülür. Bebek ve çocukları yol boyunca sakin tutmak ve yolculuğa adapte etmek oldukça zordur. Öncelikle anne ve babanın sakin olması önemlidir. Gereken hazırlıklar yapıldığında yolculuk hem çocuklar için hem de anne baba için kolaylaşacaktır. İşte çocukla araba yolculuğu için ipuçları

Yolculuk Öncesi Hazırlık Yapmak

Yolculuk öncesi hazırlık yapılması gerekir. Kaç saatlik yolculuk yapılacağı göz önüne alınarak hazırlık yapılması yerinde olacaktır. Bebek ya da çocuklar için ayrı bir çanta hazırlanmalıdır. Çocuğun ihtiyacı olabilecek her şey bu çantanın içinde olmalıdır. Gerektiğinde el altında tüm gerekli eşyalar bulundurulmalıdır.

Yola Tam Hazırlıklı Çıkmak

Yola hazırlıksız çıkıldığında bu anne baba içinde çocuk içinde sıkıntı olacaktır. Bu nedenle; yolculuk için hazırlık en önemli kısmıdır.

  • Yolda gerekli olabilecek her türlü eşya, malzeme ve ürünün mevcut olması gerekir.
  • Yolculuk boyunca her an her şeye karşı hazırlıklı olunması gerekir. Söz gelimi; çocuklar her an acıkabilir. Bu nedenle; atıştırmalıklar ve aperatifler mutlaka olmalı. Bunun için lezzetli peynirli sandviçler, boğaçalar ya da kurabiyeler doğru tercih olabilir.
  • Yedek kıyafetler, çoraplar ve ayakkabı da unutulmamalıdır.
  • Henüz tuvalet alışkanlığı kazanmamış ve bez kullanan çocuğu olanlar ise yanlarına yeterli miktarda bebek bezi almalı.
  • Bunun yanı sıra; bebek pudrası ve bebekler için olan ıslak mendiller de oldukça gerekli. Bu ürünlerde el altında bulundurulmalıdır.

Bunlar temin edildiğinde çok daha rahat bir yolculuk geçirilmesi mümkün olacaktır.

Yolculuğu Rahat Geçirmelerini Sağlamak

Bilindiği gibi özellikle uzun yolculuklarda çocuklar çabuk sıkılır. Sıkıldıklarında ise sürekli olarak huysuzluk yaparlar. Dolayısıyla bu durum anne ve babanın da gerilmesine neden olur. Bunu engellemek içinde birkaç hazırlık yapılabilir.

Söz gelimi; çocuğun en sevdiği oyuncaklar ya da boya kalemleri yanlarında olmalıdır. Biraz daha büyük çocuklarla paylaşımlar yapılabilir. Örneğin; gidilecek yer hakkında çocuğa ilgi çekici bilgiler verilebilir. Böylece onun ilgisi dağılacak ve yolculuğa uyum sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu