Anne Çocuk

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmelidir?

Günümüzde çocuklara cinsel eğitim nasıl verilmelidir? Sorusu gerçekten büyük bir tartışma konusudur. Maalesef sürekli ayıp ya da yasak gibi gösterilen cinsellik, aslında çocuklara uygun yaşlarda öğretilmesi gereken çok önemli bir kavramdır. Cinsellik hayatımızın merkezinde var olan ve normal olan bir durumdur. Ancak, her çocuk bu konuda şanslı değildir ve aileleri bu konuda onları eğitmez. Sonra bilinçsiz şekilde ilişkiler yaşarlar ya da tacize uğrarlar ve bu tarz şeyler daha büyük travma yaratır.

Cinsel Eğitim İle Taciz Önlenebilir

Çocuğa mahremiyet uygun bir şekilde öğretilmelidir. Çocuğunuza cinsel farkındalığı kazandırırsanız, taciz anında bunu anlayıp size bildirebilir. Aynı şekilde çocuğunuz kendisinden biraz büyük bir çocukla oyun oynarken farkında olmadan cinsellik içeren bir şeyler yaşayabilir. Bu hoşuna gidebilir ve sonra yine taciz olayı gerçekleşebilir. Bu yüzden mahremiyet önemlidir. Çocuğunuzun sakıncalı hareketini gördüğünüzde tepki vermeyin. Tepki verirseniz sürekli yapabilir. Nötr kalırsanız bir süre sonra o hareketi bırakır.

Mahremiyet Eğitimi

Mahremiyet eğitimi en önemli şeydir. Çocuklarınızı mahremiyeti öğretmek için önemli olan maddeler şunlar olmaktadır;

  • Evde çıplak dolaşmamak
  • 2-3 yaşından sonra çocuğunuzun sizi çıplak görmemesi
  • Cinsel organların özel olduğunu anlatmak
  • Kıyafetlere dikkat etmek

Bunlar önemli püf noktalarıdır. Çocuğunuz evde çıplak dolaştığında bunun uygun olmadığını ona doğru bir üslupla anlatmanız gerekiyor. Kızarak, bağırarak da şiddetle çocuğunuzu korkutursanız aranızdaki ilişki zedelenir. Çocuğunuzun 2 en fazla 3 yaşına kadar sizi çıplak görmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Ancak 3 yaşından sonra artık algıları açık olacaktır ve sizi çıplak görmesi uygun olmayacaktır. Çocuk sizin cinsel organlarınızı görmek isteyebilir. Yine uygun bir dille bu organların kişiye özel olduğunu ve kimseye göstermemek gerektiğini belirtmelisiniz.

Kıyafetler konusunda özellikle kız çocuklara dikkat etmelisiniz. Kısa etek ya da şort elbette giydirebilirsiniz ama çok kısa olmamalıdır. Çocuk hareketlerine dikkat etmeyebilir. Aşırı açık giyinmeye alışınca da cinselliğe daha yakın hissedebilir.

Özel Olduğunu Anlatmak

Çocuğunuz size soru sorduğunda kulaktan dolma bilgiler yerine siz bilgi verin. Cinsel ilişkinin özel bir kişiyle yaşanması gerektiğini ve çocuklar için uygun olmadığını açıklayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı