Anne Çocuk

Çocuklarda Ayrılma Kaygısının Önüne Geçme

Çocuklarda ayrılma kaygısının önüne geçme sanıldığı kadar zor olmasa da büyük bir dikkat ve emek isteyen bir süreçtir. Genellikle 3-4 yaş grubu çocuklarda rastlanılan ayrılma kaygısı, çocuğun anne- babaya duyduğu güven eksikliğinden ya da anne- babaya olan aşırı duygusal bağlılıktan kaynaklanan bir sorundur. Bu sorunun önüne geçmek için yapılacak en önemli basamak çocuğun güvenini kazanmaktır.

Çocuklarda Ayrılma Kaygısı Nedir?

Okullardaki eğitimin 60 aya kadar düşmesi, ayrılma kaygısını beraberinde getirmiştir. Çocukları henüz duygusal ve ruhsal olarak hazır olmadıkları bir dönemde okula başlamaları, ailelerinden tamamen koparılacağı düşüncesi oluşturmaktadır. Bu da çocuklarda kaygı meydana getirmektedir. Önlem alınmadığı takdirde bu kaygılar çocuklarda duygusal ve ruhsal anlamda daha büyük problemlere yol açmaktadır.

Çocuklarda Ayrılma Kaygısının Sebepleri Nedir?

3-4 yaşlarında olan çocuklar için anne- baba ya da bakıcısına karşı oluşan güven duygusu yeni gelişmeye başlamıştır. Bu gelişimin yarıda kalması demek çocuk da kaygı problemine yol açması demektir. Birçok sebep çocuklarda ayrılma kaygısına sebep olmaktadır.

  • Anne babayı sürekli yanlarında görme arzularına karşılık onlardan uzak kalması kaygıya sebep olur.
  • Aile, çocuk için güvenli bir dağ gibi algılanmaktadır. Onların yokluğu onu boşluğa düşürmektedir.
  • Gece uyandığı zaman anne ya da babasını yanında bulamaması kaygıya sebep olur.
  • Babanın sürekli olarak işe gitmesi, evden gitmesi olarak kaygıya yol açmaktadır.
  • Çocukların iş sebebiyle babaanne ya da anneanneye bırakılması ya da bir bakıcıya bırakılması da ayrılma kaygısı oluşturur.

Çocukların kreşe bırakılması sonucu ailelerin oradan ayrılması sonucu çocuğun yabancı ortamda kendini terk edilmiş hissetmesine sebep olmaktadır.

Çocuklarda Görülen Ayrılma Kaygısından Kurtulmanın Yolu Nedir?

Çocuklarda ayrılma kaygısı çok ilerlemiş ve bu bir problem haline dönüşmüşse muhakkak bir uzman desteği gerekmektedir. Uzman psikologların rehberliğinde çocuk ve aile arasında güvenin oluşması için haftalarca süren bir eğitim yolu izlenir. Bu süreçte annenin çocukla beraber kaliteli zamanlar geçirmesi, onunla etkinlikler yapması, oyun oynaması ve çocuğa olan sevgisini ona hissettirmesi çocukta güvenin oluşmaya başlamasına vesile olur. Ailenin bu süreçte sabırlı olması ve duygusal olarak çocuğun her zaman yanında olacağı hissi oluşturulmalıdır.

İlginizi Çekebilir
Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Söylenmelidir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu