Anne Çocuk

Çocuklarda Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Ebeveynler tarafında endişe konusu olan, çocuklarda depresyon belirtileri nelerdir? sorusunun pek çok cevabı bulunuyor. Çocuklarda depresyon probleminin görülmesi korkulacak bir durum olmamakla beraber ihmal edildiği takdirde istenmeyenler sorunlar yaratabilecek bir durumdur. Çocukta görülen depresyonun çevresel veya kişisel problemlerden kaynaklandığı uzmanlar tarafından belirtildi. Peki, Çocuklarda Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Depresyon Görülmesi Normal mi?

Küçük yaş çocuklarında veya ergenliğe girmeye yaklaşan çocuklarda depresyon görülmesi olası bir durumdur. Karakter gelişimi sürecinde ortaya çıkabilecek depresyon çocuklarda tıpkı yetişkinlerde olduğu sık rastlanabilir. Çocuklar yetişkinlerden daha hassas ve duygusal olduklarından yaşanan olaylardan çok fazla etkilenebilirler. Bu nedenle çocuklarda depresyon sorununun görülmesi anormal bir durum değildir.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri

Çocuğun depresyonda olduğunu belli eden davranışları gözlemlenmelidir. Normale göre daha farklı tutumlar içinde olan çocuklar depresyonun eşiğinde olabilirler. Aile ve öğretmenler tarafından fark edilmesi mümkün olan depresyon sorunu aşağıdaki şekillerde kendini belli eder.

  • Çocuk normal zamana göre daha sessiz ve içe kapanık olur.
  • Çocuk iletişim problemleri yaşar.
  • Çocuk gittikçe yalnızlaşmaya ve asosyal olmaya başlar.
  • Çocukta agresif davranışlar gözlemlenir.
  • Çocuğun uyku düzeni bozulur ve iştahı kesilir.
  • Çocukta kabus, altını ıslatma sorunları yaşanır.
  • Çocukta yeni fobiler oluşur.
  • Çocukta yabancılaşma ve toplumdan soyutlanma gibi davranışlar görülür.
  • Çocuğun akranlarıyla arası bozulur.

Çocukta depresyon olup olmadığına karar vermek için yukarıdaki bütün belirtilerin çocukta olması gerekmez sadece birkaç belirti dahi çocuğun depresyonda olduğuna işaret edebilir. Bazı durumlarda kişisel pek çok farklı belirtiler ile de kendini belli edebilen depresyon belirtileri çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir.

Çocuklarda Depresyon Nedenleri

Çocuklarda görülen depresyonun nedenleri arasında çocuğun yaşadığı ev ortamındaki tutum ve davranışlar başta olmak üzere okul, sınıf ortamındaki problemler de tetikleyici rol oynarlar. Çocuklar çevrelerinde olan biten her şeyi anlayabilirler.

Bu nedenle çocuğu etkileyecek her tür olumsuz durum çocuğun depresyona girmesine neden olabilir. Deprem, göç, hastalık ve anne babanın boşanması gibi durumlar çocuğu olumsuz etkileyeceğinden depresyona sebebiyet verebilirler. Çocuğun zaman geçirdiği ortamlar, kurumlar, arkadaş çevresi belli kriterler bile belirlenmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı