Anne Çocuk

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Nedenleri

Çocuklarda dikkat eksikliği ve nedenleri insanlar tarafından merak edilen konulardandır. Çocukların büyük çoğunluğunda görülen bu rahatsızlık ailelerin tedirginlik yaşamalarına ve hastalığın nedenlerini araştırmalarına neden olur. Dikkat eksikliği ve nedenleri hakkında bilgiler şunlardır;

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksiliği çocuklarda yaygın olarak görülen ruhsal bir bozukluktur. Bu rahatsızlık çocuklarda aşırı hareketlilik ve dikkat dağınıklığı şeklinde kendini gösterir. Çocuklarda bu rahatsızlığın olması çocuğun yaşam kalitesini düşürür. Bu sebeple teşhis ardından da tedavi edilmesi gerekir. Tedavinin yapılmaması durumunda yaşam boyu sürebilecek bir rahatsızlıktır. Hastalığın tam adı ise dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB)’dur.

Dikkat Eksiliğinin Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda görülen dikkat eksikliğinin nedenleri bilim adamları tarafından araştırılmaktadır. Bu araştırmalarda kesin bir sonuç elde edilmemiştir. Ancak bazı şeylerin dikkat eksikliğine neden olduğuna karar verilmiştir. Bu nedenler arasında beyin fonksiyonlarında bozukluklar, çevresel faktörler, genetik özellikler ve anne adaylarının hamilelik sırasında sağlıklı beslenmemesi yer alır. Özellikle hamilelikte sigara ve alkol tüketiminin dikkat eksiliğine sebep olduğu düşünülmektedir.

Dikkat Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği belirtileri olan bir ruhsal rahatsızlıktır. Bu sebeple yapılan gözlemler sayesinde çocuklarda dikkat eksikliğinin olduğu anlaşılabilir.

Çocuklarda dikkat eksikliğinin belirtileri şunlardır;

 • Derslere konsantre olamamak
 • Meşguliyet sırasında etraftan genle seslerden etkilenerek meşguliyeti bırakmak
 • Tekrar eden hatalar yapmak
 • Unutkanlık
 • Verilen görevi sürekli olarak ertelemek
 • Oyunlardan çabuk sıkılmak ve sık oyun değiştirmek
 • Dikkat oyunlarında başarısızlık göstermek
 • Aşırı hareketlilik
 • Derslerde başarısızlık
 • Hayallere sık dalmak
 • Oturamamak

Hastalığın en yaygın belirtileri bunlardır. Okul öncesi çocukları olan ebeveynlerin çocuklarında dikkat eksikliği olduğunu düşünmelerinde geç olmadan doktora başvurmaları gerekir. Aynı şekilde okul çağındaki çocuklarda aile ve öğretmenleri tarafından takip edilerek eksikliğin düşünülmesiyle tedavi ettirilir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliğinin Tedavisi

Dikkat eksikliği erken yaşlarda teşhis edilmesinde tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ailelerin şüphelenmeleri durumunda çocukları doktorlarına götürmeleri gerekir. Doktorlar tarafından terapi, dikkat artırma etkinlikleri ve ilaç tedavisiyle giderilebilir. İlaç tedavisi çocuklarla terapi yapan doktorun ilaç kullanımına onay vermesiyle tercih edilir. Çocukların düzenli beslenmesi ve düzenli uyku alması tedavinin etkili olmasını sağlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı