Anne Çocuk

Çocuklarda Lösemi Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda lösemi kanseri nasıl anlaşılır? Tam olarak nedeni bilinmeyen lösemi belirtileri nelerdir? Neden olur, tedavisi nasıldır? sorusunun cevabı olarak anemi, morarma ve kanama, şişlik, kemik ya da eklem ağrısı gibi belirtileri örnek verebiliriz.

Çocuklarda lösemi kanseri nasıl anlaşılır? Tam olarak nedeni bilinmeyen lösemi belirtileri nelerdir? Neden olur, tedavisi nasıldır? sorusunun cevabı olarak anemi, morarma ve kanama, şişlik, kemik ya da eklem ağrısı gibi belirtileri örnek verebiliriz. Çocuklarda lösemi genel olarak benzer belirtiler gösterir. Çocuklarda görülebilen bu hastalık kronik olabilir ve semptomlar yavaş ilerleyebilir. Çocukluk döneminde geçirilen lösemi gençleri de etkiler. Tanısı korkutucu olabilir, fakat hayatta kalma oranları birçok kanserden çok daha iyidir.

Anemi

Anemi, vücudun alyuvarlar hücrelerinin yetersiz olduğu dönemde ortaya çıkar ve halk arasında da kansızlık olarak bilinir. Alyuvar hücreleri vücuda gerekli olan oksijeni taşır ve yeterince üretilemiyorsa da şu belirtilere rastlanabilir:

  • Yorgunluk,
  • Halsizlik,
  • Nefessizlik,
  • Baş dönmesi,
  • Soluk cilt,
  • Baş ağrısı,
  • Anormal derecede üşüme hissetme

gibi belirtiler aneminin yol açtığı belirtiler arasındadır.

Sık Görülen Enfeksiyonlar

Lösemili çocuklarda çok fazla görülen beyaz kan hücreleri çoğu görevini yerine getiremez. Bunun sebebi ise anormal hücrelerin sağlıklı olan beyaz kan hücreleriyle yer değiştirmesidir. Çocuğun da yetersiz olan beyaz kan hücresi bulundurduğunun belirtisi de sık görülen ve geçmeyen enfeksiyonlardır.

Kemik Veya Eklem Ağrısı

Bir çocuğun kemikleri ya da eklemleri ağrıyorsa bu durum çocukluk çağı lösemisinin belirtisi olabilir. Bunun sebebi de lösemi gelişirken, anormal olan hücreler eklemlerin içinde ya da kemiklerin yüzeyine yakın bir şekilde toplanarak ağrı hissettirmesidir.

Şişlik

Lösemi hastası olan bir çocukta şişme belirtisi vücudun çeşitli bölgelerini de etkileyebilir. Bu bölgeler ise şunlardır:

  • Karın bölgesinde,
  • Boynun kenarlarında, köprücük kemiği veya koltuk altı üzerinde,
  • Yüz ve kollarda şişlikler görülebilir.

Bunun dışında yüzde de şişlik olabilir ve sabah çocuk uyandığında şişlikler kötü bir hal alabilir ancak gün içinde de biraz iyileşir. Buna da superior vena kava sendromu adı verilir ve nadiren lösemi hastalarında ortaya çıkar. Bununla beraber, yaşamı da tehdit edebilir ve acil müdahale de gerektirebilir.

İlginizi Çekebilir
Corona Virüsüne Karşı En Etkili Dezenfektanlar Nelerdir?

İştahsızlık, Karın Ağrısı Ve Kilo Kaybı

Lösemi hücreleri karaciğer, dalak ya da böbreklerde şişlik yaratırsa, mideye bir baskı yapabilir. Bu durum da rahatsızlık, iştahsızlık ve kilo kaybına sebep olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu