Anne Çocuk

Çocuklarda Obezite Nasıl Önlenir?

Çocuklarda obezite nasıl önlenir? sorusundan önce çocuklarda sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır ve alması gereken besin miktarı ne kadardır gibi sorulara cevap bulmalıyız. Eğer bu soruların cevabını bulabilirsek obezite ilgili bir sorun kalmaz. Maalesef günümüz Çocuklarında obezite giderek yaygınlaşan bir beslenme sorunu haline gelmiştir.

Beslenme Nedir?

Beslenme çocuğun büyümesi ve gelişmesinde ihtiyacı olan besini vücuduna almasıdır. Bu besin miktarlarından düzensizlik olursa beslenme sorunlarına yol açar. Bu alınan besin miktarı harcanan enerji miktarından fazla olursa kilo artışı da olur. Özellikle çocukluk ve Buluğ çağında gelişim süreci hızlı olduğu için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Bunun yanında çocuklarda obezite ile birlikte vücudunda farklı sağlık sorunları da ortaya çıkar.

Sabah Kahvaltısı Atlanmamalıdır

Ergenlik döneminde fiziksel görünüşe önem vermek hatalı beslenmelere ve yeterli miktarda besin almama gibi sorunlara yol açılabilir. Sabah kahvaltısı bir çocuğun gelişimi için atlanmaması gerek önemli bir öğündür. Bu noktada en önemli görev ebeveynlerindir.

Çocukların, gençlerin düzenli yemek yeme alışkanlığı sağlayabilmek için önce ebeveynlerin bu alışkanlığa sahip olmaları gerekir. Okul kantinleri, arkadaşlar gibi faktörler çocukları olumsuz etkiler. Uzun süre boyunca çocukların televizyon ve bilgisayarın başında hareketsiz kalmak obeziteye neden olur.

Çocuklarda Obezite Erken Dönemde Önlenmeli

Çocuklarda ve gençlerde aşırı kiloluk ve aşırı zayıflık veya aşırı iştahlılık ve iştahsızlık gibi olumsuz durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Çocuğunun kısa bir süre içinde kilo aldığını fark eden aile hemen bunun önüne geçmesi gerekir. Bu durum önlenmezse çocuğun ileriki hayatında diyabet, kalp damar hastalıkları, karaciğer, böbrek yetmezliği başta olmak üzere pek çok olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Eğer çocuklarınızda doktora danışmadan besin kısıtlamasına giderseniz buda yeterli besini alamadığı için çocuğun gelişiminde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bu yüzden çocuklarınıza internet vb yerlerden bulduğunuz bilgilerle diyet programlarını kullanmayınız. Bu durumu çocuk doktorlarına danışarak kontrol altında yapmanız gerekir.

Çocuklarda Obezite Nasıl Önlenir?

Obeziteyi önlemenin bir çok yolu vardır. Onlardan bazılarıda şunlardır;

  • Çocuğunuzun geleceği için gün içinde hareketli kalmasını sağlayın.
  • Çocuğunuzun fazla kilo aldığını düşünüyorsanız doktorunuzla iletişime geçin.
  • Yüksek kalorili, şeker ve yağ içeriği yüksek gıdalar, meyve suları, şeker, tatlı gibi besinlere dikkat edin.
  • Tv veya bilgisayar başında yemek yemelerini engelleyin. 5- Çocuğunuzun psikolojisinİ önemseyin.
  • Hazır gıda yemesini azaltın, hatta kesin.
  • Yemek konusunda ceza ödül sistemi kullanmayın.
  • Düzenli yemek yemeye dikkat edin.
  • Geç kahvaltı yapmasını veya öğün atlanmasını engelleyin. 11- Hiçbir zayıflama ilacını kullanmayın.

Eğer bu önlemlere dikkat ederseniz bu durumu kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı