Anne Çocuk

Çocuklarınızın Evde Sıkılmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Evde kalınan dönemlerde çocuklarınızın evde sıkılmasını nasıl önleyebilirsiniz? Sorusunun cevabı en çok merak edilenler arasında yer alır. Çünkü çocuklar genel itibari ile çabuk sıkılma özellikleri olan canlıların başında gelir. Evde sıkılmalarını önlemek amacı ile çeşitli oyunlar oynatılabilir. Etkinlikler ile zamanlarını değerli kullanmaları sağlanabilir. Hem gelişimlerine katkı sağlanmış olur hem de kalite zaman geçirilmiş olur. Kızlar açısından evcilik, erkekler açısından araba yarışı oynamak çoğunlukla kurtarıcı olur.

Çocukların Evde Yapabileceği Aktiviteler Nelerdir?

Çocuklar evde kaliteli vakit geçirirler ise sıkılmadan oynarlar. Evde kalınan dönemde teknolojik aletlerden uzak durmalarını sağlamak adına da beceri gerektiren oyunlarla oynamaları faydalarına olur.

Çocukların evde yapabileceği aktiviteler şu şekildedir;

  • Zeka geliştirici oyunlar ile oynamak
  • Saklambaç oynamak
  • Boyama yapmak
  • Basit yemekler yapmalarına yardım etmek
  • Birlikte film izlenebilir
  • Patates üzerine şekiller çizilerek baskı yaptırmak
  • Suda oyuncak yüzdürmek

Günümüzde özellikle gelişim çağında olan çocukların yaşlarına uygun oyunlar ile oynamaları önemli ve gereklidir. Bu nedenle de görsel ve zihinsel oyunlar oynamaları tavsiye edilir.

Çocuklar İçin El Becerisi Geliştiren Etkinlikler

Çocuklar masa ve sandalye gibi araçların altlarına girmeyi severler. Bu nedenle de çarşaflar kullanılarak çadırlar ya da evler yapmaları sağlanabilir. Karton ve makas yardımı ile maketler yapılabilir. Evlerde de kullanılan karton bardaklar ile piramitler yapılabilir. Üst üste düşmeden koymaları sağlanarak el becerilerini geliştirme etkinlikleri yapılabilir. Çocuklar aile üyelerinden biri ile beraber yemek yapımında rol alabilir.

Çocukların Hareketsiz Kalmamaları İçin Öneriler

Bahçeli bir eve sahip olmayan aileler açısından çocukları için bir alan oluşturamaya bilirler. Bu nedenle de hareketsiz kalma ihtimallerinde artışlar söz konusu olabilir. Fakat evde yapılacak oyunlar sayesinde hem hareketsiz kalmalarının önüne geçilmiş olur hem de farklı duyuları canlandırılmış olur. Ev içinde yarışlar düzenlenebilir ya da bazı şeyleri koşarak getirmeleri istenebilir. Böylece hareketsiz kalmamaları sağlanmış olur. Yaşlarına uygun kitaplar okunarak orada beğendikleri karakterlerin canlandırmasını yapmaları istenebilir. Bunun yanı sıra çeşitli malzemelerden seçimler yapmaları istenerek hayal güçlerini konuşturmaları gözlemlenebilir.

İlginizi Çekebilir
Bebeklerde Devam Sütü Gerekli midir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu