Anne Çocuk

Corona Virüs Aşısı Bulundu mu?

Corona virüs pandemisi devam ederken pek çok kişinin merak ettiği sorulardan birisi de corona virüs aşısı bulundu mu? sorusudur. Herhangi bir virüsün aşısının bulunması için belirli bir süre gerekiyor. Şu an tüm dünyayı ve özellikle de belirli bir yaş üstündeki insanları tehdit etmekte olan corona virüs aşısının bulunması için büyük bir çaba sarf ediliyor. Ama bir yandan da yepyeni bir virüsle başa çıkabilmek için gelen her yeni verinin toparlanması gerekiyor. Yani bu virüs için aşının bulunması, belirli bir süre gerektiriyor. Virüsle ilgili yeterince bilgi toplandıktan sonra aşının bulunabileceği söylenebilir.

Dünya Sağlık Örgütünün Son Açıklamaları

Bilindiği gibi Çin ve Rusya corona virüs aşısı için belirli bir aşama kaydettiklerini açıkladı. Ayrıca Almanya gibi diğer pek çok ülkede de corona virüs tedavisi ve aşısı ile ilgili çalışmalar yaptıklarını söyledi. Ama Dünya Sağlık Örgütü bu konuda bir kaç gün önce kesin bir açıklama yaptı. DSÖ’nün yaptığı açıklamaya göre coro virüs aşısının bulunması için yaklaşık olarak bir ya da bir buçuk yıla ihtiyacımız var.

Bu durum çoğu kişi üzerinde korku yaratmış olsa da tedavi çalışmaları da hızla devam ediyor. Ayrıca İtalya gibi çok büyük kayıplar vermiş olan ülkelerde bile salgınla mücadelede belli bir aşamaya gelindi. Artık ölü sayılarında bir artış değil azalma bekleniyor. Bu konuda en son büyük bir kriz yaşayan ABD’de hızla çalışmalarına devam ediyor.

Corona Virüs Salgınını Ne Zaman Sona Erecek?

Corona virüs salgınının sona ermesi ve de aşısı ile ilgili tahmini rakamlar veriliyor. Her ikisi için de en az bir yıl gibi bir süre öneriliyor. Ama bu tarihler ne yazık ki kesin değil. Çünkü henüz dünya bu pandemiyi kontrol altına alabilmiş durumda değil. Ölü sayılarının azalmaya başlaması da rahatlatıcı bir durum olsa da pek çok ülkede aşırı derecede bulaşıcı olduğu için yeterince önlem alınabilmiş durumda değil. DSÖ’nün virüsün havadan bulaşmadığını ilan etmesi de sevindirici olan bir diğer haber. Ama hem aşı hem de kesin tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi için yoğun çalışmalar yapılsa da belirli bir sürenin daha geçmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu