Anne Çocuk

Corona Virüs Kaç Derecede Ölür?

Dünya geneline hızlı bir şekilde yayılan ve çok yakın zaman önce ülkemizde de kendini gösteren Corona Virüs kaç derecede ölür? Nasıl bulaşıyor? Korunma yöntemleri nelerdir? Şeklinde pek çok soru merak edilir oldu. Kuluçka döneminde dahi kendini göstermeyebilen, aşısının bulunması ve insanlara uygulanması epey zaman alacağı bilinen Corona Virüs için insanlar kendi bireysel mücadelelerini vermelidir.

Bunun için yapılabilecek en önemli şey hijyenik olmak, 14 kuralına uymak, evden çıkmama ya öEn göstermek, sosyalleşmeden uzak durmak önemli adımlardır. Uzmanlar Corona Virüsün en az 60 derecede öldüğünü ve bu yüzden kıyafetlerin ve havlu, çarşaf gibi kişisel tekstil ürünlerinin en az 60 derecede yıkanması gerektiğini bildiriyor.

Corona Virüs Nasıl Bulaşıyor!

İlk olarak hayvandan insana bulaşan ve insandan insana hızlı bir şekilde yayılan Corona Virüsün tam olarak kaynağı henüz tespit edilebilmiş değildir. Hastalığın bulaşma şekli ile ilgili uzmanlar şimdiye kadar iki yol göstermişlerdir.

Bunlardan bir tanesi enfekte olan kişinin hapşırma, öksürme, tıksırma gibi hallerinde önlem havaya yayılan virüslerin damlacık yoluyla etrafındakilerin solunum yollarına girmesine neden olmasıdır.

İkinci bulaşma yolu olarak da yine enfekte olan kişinin kirli elleriyle bulunduğu ortama dokunarak nesneler üzerinde virüs bulaştırması ve diğer insanların bu noktalara dokunarak ellerini, ağzına, burnuna ve gözüne temas ettirmesiyle yayıldığı saptanmıştır.

Corona Virüsten Korunma Yolları Nelerdir?

Dünyanın dört bir tarafına hızlı bir şekilde yayılan ve hastalıpın bulaştığı kişilerde istenmeyen sonuçlara sebep olan Corona Virüstan korunmak için bireysekil mücadele son derece önem arz ediyor. Temelinde hijyen kuralına uymak olan bu mücadele kapsamında alınabilecek önlemler şu şekilde olmalıdır;

  • ilk olarak eller sürekli olarak hijyenik tutulmalı ve bunun için en az 20 saniye boyunca eller sık sık sabunla yıkanmalıdır.
  • Su ve sabunun bulunmadığı hallerde alkol bazlı el dezenfaktanı mutlaka kullanılmalıdır.
  • Kullanılacak sabunun mutlaka antiseptik olmasına gerek yoktur. Normal sabunlar yeterlidir.
  • Hapşırma, öksürme hallerinde tek kullanımlık peçete kullanılıp hemen atılmalıdır. *Peçete olmadığında dirsek içine hapşırılmalıdır.
  • Kalabalık ortamlara girilmemelidir.
  • Yaşam alanları düzenli olarak her gün havalandırılmadır.
  • Aynı ortamda enfekte biri varsa izole edilmeli, bu kişi ile temastan kaçınılmalı, odasına maske ve eldiven takarak geçilmelidir.

​​​​Tüm bu tedbirler sağlıklı olanların korurken, enfekte olanları da başkalarına bulaştırmayı önlediğinden mutlaka alınması gereken tedbirleri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu