Anne Çocuk

Corona Virüs Risk Grubunda Kimler Var?

Corona virüs risk grubunda kimler var? dendiğinde daha çok 80 yaş üzeri kişiler belirtilir. Bu virüsü pek çok insan kapabilir; ancak bağışıklık sistemi güçlü olmayan, diyabet, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, tansiyon ya da kanser gibi hastalıkları bulunan kişiler daha fazla risk altında bulunuyor.

Corona Virüs

Corona virüs vakası ve ölümü de ilk Çin’de görülse de kısa bir süre içinde tüm dünyaya yayıldı ve dünya üzerinde pek çok insanı etkiledi. Corona Virüs ya da diğer bir ismi ile covid-19 solunum yolu ile en hızlı bulaşan bir virüs türüdür ayrıca kontrolü de zordur.

Kuluçka Süresi

Covis-19 virüsünün bir “kuluçka” dönemi bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre kuluçka süresi 2 ile 14 gün olduğu söyleniyor.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Virüs daha çok solunum yolu ile bulaşıyor. Öksürmek ve hapşırmak ile havada belli sürede asılı kalabilen bu virüs ayrıca öpüşmek ve el sıkışmak ile de bulaşabiliyor. Hastalığı alan bir kişi, hastalığın belirtileri daha ortaya çıkmadan ve hasta olduğunun farkına varmadan virüsü birçok insana bulaştırmaya başlıyor.

Corona virüs Belirtileri Nelerdir?

Pek çok belirtisi olsa da en belirin belirtileri arasında yüksek ateş ve kuru öksürük bulunuyor. Diğer belirtiler de aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Solunum Sıkıntısı
  • Kilo Kaybı
  • Halsizlik
  • Vücut Ağrısı
  • İştahsızlık

Belirtiler arasında nadir de olsa ishal de eklenebilir.

Corona Virüsten Nasıl Korunabilirim?

Bu virüs ile başa çıkmak için kişinin bağışıklığının üst seviyede olması gerekiyor. Sağlık durumunun üst düzeyde tutmak, bağışıklığı artıracak besinler tüketmek, dengeli ve iyi beslenmek, stresten uzak durmak, egzersiz yapmak ve yeterli uyumak yapılması gerekenler arasına bulunur. Aksırma, öksürme ya da hapşırma sırasında ağzı mendil ile kapatmak, mendilin olmadığı zamanlarda dirsek içini kullanmak, ellerin sabun ile gerektiği gibi yıkamak ve sonrasında dezenfekte sürülmesi önem taşır. Sarılmak ya da el sıkışmak gibi eylemlerden de uzak durmak gerekir. Ellerin yıkanamadığı zamanlarda da ağız, göz ya da buruna götürülmemesi gerekir. Kalabalık ya da kapalı ortamlardan uzak durulması da ayrıca yapılması gerekenler arasında bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu