Anne Çocuk

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Her geçen gün vaka sayısına yenileri eklenen corona virüsü nasıl bulaşır? Bulaşmaması için almamız gereken önlemler nelerdir? Hangi belirtilerle kendini gösterir? Gibi pek çok sorunun gündeme geldiği bu zorlu günlerde Corona Virüsü hakkında bilgi sahibi olmamız hepimiz için bir şart oldu. Bu konuyla ilgili doğru bilgileri araştırdık ve sizlerle paylaşıyoruz.

Corona Virüsü Nedir?

Corona Virüs, insanlar üzerinde soğuk algınlığından Zatürreye kadar ciddi solunum yolu rahatsızlıkları semptomlarına neden olan buşalıcı bir virüstür. Grip benzeri bir seyri vardır ancak ilerleyen günlerde daha ağır semptomlara neden olarak hastada ağır tahribatlar bırakabilir. Yapılan araştırmalar Corona Virüs’ün bağışıklık sistemi düşük, kronik rahatsızlığı olan ve yaşlı kişilerde daha kötü sonuçlar doğurduğunu göstermiştir.

Corona Virüsün Bulaşma Yolları Nelerdir?

Corona Virüs ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde çeşitli hayvan türlerinin satıldığı bir pazardan insanlara bulaştığı düşünülmüş ve akabinde insandan insana hızlı bir şekilde yayıldığı saptanmıştır. İnsandan insana bulaşma şekli de enfekte olan kişinin hapşırma, öksürme durumunda yaydığı virüsün hava damlacıklarına karışarak bu damlacıkların enfekte kişinin 1 metreden daha yakınındaki kişilere solunum yoluyla bulaşmasıyla olmaktadır.

Corona Virüsün Belirtileri Nelerdir?

Corona Virüsün Belirtileri başlangıçta grip belirtilerine benzemekte olup ileriki günlerde gösterdiği belirtileri ile gripten farklı bir seyir almaktadır. Buna göre başlangıçta;

  • Hafif ateş
  • Boğaz ağrısı

belirtileri kendini gösterir ve 4. günden sonra Boğaz ağrısı şiddetlenerek ses boğuklaşır, yemede içmede zorluk görünebilir. Mide bulantısı ve ishal şikayetleri başlar. Bu günlerde baş ağrısı hafiftir. 6. günden itibaren kuru öksürük başlar ve eklemlerde ağrı yaşanır. Vücut uzuvlarını kullnamada zorluk yaşanır.

İshal ve kusma daha ağır hale gelir. 7.günden sonra ateş daha da yükselerek, baş ağrısıyla birlikte kusma şiddetlenir. 8. gün solunum son derece güçleşir ve göğüs bölgesi ağrıları başlar ve 9. günden itibaren tüm belirtiler en ağır duruma gelir, yüzde ve dudaklarda morarma görülür.

Corona Virüs’ün Tedavisi Var mı?

Hastalığın henüz belirlenmiş bir tedavisi bulunmuyor. Bu konuda ciddi çalışmalar var. Bilim insanları hastalığa karşı korunma amaçlı aşı geliştirme girişimlerinde önemli ilerlemeler kaydettiler ancak uygulanması için bir takım testlerden başarılı bir şekilde geçilmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu