Anne Çocuk

Corona Virüsü Neden Bu Kadar Tehlikeli?

İlk olarak 1960’lı yıllarda çıkan Corona virüsü, 2020 yılında Çin’in Wuhan kentinde farklı bir DNA dizilimi ile ortaya çıktı. Virüsün ortaya çıkmasının ardından Çin’de büyük bir panik oluştu ve virüs tüm dünyaya yayıldı. Bundan dolayı dünya üzerinde birçok insan öldü ve her geçen gün ölmeye devam ediyor. Corona virüsü gözle görülemiyor ancak etkileri göz önünde sürüyor. Peki Corona virüsü neden bu kadar tehlikeli ve etkileri nelerdir

Belirti Süresi Ve Etkisi

Corona virüsünün birçok belirtisi bulunuyor. Ancak uzmanlara göre en büyük belirtisi çok yüksek ateş. Diğer belirtileri ise; kuru öksürük, nefes darlığı, yoğun baş ağrısı. Corona virüsüne yakalanmış bireyde ilk etapta bu belirtilerin çoğu görülmüyor.

Bundan dolayı da insanlar hasta olmadıklarını düşünerek sokağa çıkıyor ve diğer insanlara bulaştırıyor. Bu durum domino etkisi yaratarak binlerce insanın virüse yakalanmasına neden oluyor. Ancak asıl süreç 14 gün sonra başlıyor.

Yüksek ateş, öksürük ve yoğun şekilde nefes darlığı ile insanlar hastanelere başvuruyor. Genellikle bu durumdan en çok etkilenen kişiler yaş ve üzeri yaşlılar oluyor. Çünkü virüs solunum sistemini çökertiyor ve kişilerin hastalıktan ölmesine neden oluyor.

Gençler ve yetişkinler ise virüsü orta seviyede atlatıyor. Ancak yaşlılarda ölüm oranı %95 seviyelerinde olduğu için birçok ölüm yaşlılarda meydana geliyor. Domino etkisi ile yayılan virüsün belirli bir ilacı bulunmuyor. Bundan dolayı da hastalar çok zor dönemlerden geçiyor.

En Büyük Sorun İlaç Ve Aşı Olmaması

Sıtma hastalığında kullanılan bazı ilaçlar ve Favipiravir ilacı ise corona virüsüne karşı hastaların durumuna göre iyileşme sağlayabiliyor. Ancak bu ilaçlar da hafif ve orta düzeydeki vakalarda etkili oluyor. Çünkü virüs her geçen gün etkisini artırıyor ve insanların nefessizlikten ölmesine neden oluyor. Bundan dolayı uzmanlar herkesin evlerinde 14 gün kendilerini karantina altında tutmalarını istiyor. Aksi takdirde bu virüsün ölümcül sonuçlarının her geçen gün artacağını belirtiyor.

Virüs Mutasyona Uğrayabiliyor

Corona virüsü için ilaç ve aşı çalışması içinde olan ülkelerin uzmanlarından gelen açıklamalara göre virüs mutasyona uğruyor. İnsan vücuduna giren virüs herkes de olmamak şartı ile 14 gün sonrasında mutasyona uğrayabiliyor. Burada ise kullanılan ilaçlar çaresiz kalıyor. Bundan dolayı uzmanlar aşı ve ilaç çalışmalarının 1 seneden fazla süreceğini belirtmiş durumda. Eğer ki ilaç ve aşı bulunursa virüsün dünya üzerinden tamamen kaldırılabileceği de uzmanlar tarafından belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu