Anne Çocuk

Corona Virüsün Bulaşma Yolları Nelerdir?

Dünya’yı etkisi altına alan corona virüs nedir? Corona virüsün bulaşma yolları nelerdir? Corona virüsün aşısı var mıdır?

Dünya’da hızlı yayılmaya devam eden corana virüs Çin’de ortaya çıkmıştır. Çin’de tüketilen hayvan ve böcek türünün tüketiminden kaynaklandığı bilinmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar bu mikroplara kolaylıkla yakalanabilmektedirler.

Corona Virüs

Dünya’yı ele geçiren corana virüs soğuk algınlığıyla meydana çıkmaktadır. SARS veMERS virüslerinin üyesidir. Yayılma gücü çok yüksek olmasından dolayı korku saçmaktadır. Virüs solunum yoluyla bulaşmaktadır ve insanlara bulaştıktan sonra bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve kronik hastalığı olanlar bu virüse yenik düşmektedir. Büyük bir çoğunluk ise grip gibi hafif atlatmaktadır.

Corona Virüsün Belirtileri

Corona virüs soğuk algınlığı gibidir. Vucutta oluşabilecek corona virüs belirtileri;

  • Ateş
  • Kuru öksürük
  • Nefes darlığı
  • Burun akıntısı
  • Boğaz ağrısı
  • Kusma
  • Zatüre
  • Solunum sıkıntısı
  • Halsizlik
  • Vücut ağrısı

İlerledikçe belirtileri daha çok artmaktadır. Genellikle 2-14 gün içinde bu belirtiler meydana çıkmaya başlayabilir. üst solunumu geçerek akciğere de inebilmektedir. Özellikle zatürre ile gelen hastalarda buna dikkat edilmektedir. Şiddetli vakalar ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Corona virüs insanlara damlacık yoluyla ve temas yoluyla bulaşmaktadır. Virüs taşıyan hasta bireyin öksürerek etrafa saçtığı damlacıkların temas ettiği yerlere sağlam bireylerin el temasıyla da bulaşır. Sağlam birey virüslü bölgeyi elleyip elini ağzına yüzene götürdüğü an virüs vücuduna girmektedir. Vücuda giren virüs en geç 14 günde kendini belli etmektedir.

Corona Virüsten Korunma

Corana virüs canlı cansız ortamlara yerleşmektedir. Corona virüsten korunma için öncelikle ellerimizi cansız yerlere temas ettiğimiz zaman hemen dezenfekte edilmelidir. Evlerimizde ise cansız yüzeyleri temizleyip ellerimizi sabunla yıkanmalıdır. Temizliğe özen göstermeli, bağışıklık sistemimizi güçlendirecek ürünler tüketilmelidir.

Gıda ürünleri dikkatli yıkanmalıdır. Öpüşme, tokalaşma ve sarılmamaya özen göstermeliyiz. Bol sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Öksürme esnasında tek kullanımlık mendiller kullanılmalıdır. Mendil olmayan durumlarda ise kolun dirsek kısmı kullanılmalıdır. Fiziksel yakın temastan kaçınılmalıdır. Kapalı alanlar ve evler sık sık havalandırılmalıdır. Kapı kollarını sık sık dezenfekte edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu