Anne Çocuk

Corona Virüsün Görüldüğü Ülkeler Hangileri

Corona virüsün görüldüğü ülkeler hangileri denir ise dünya üzerinde Çin’in Hubey eyaletine bağlı olan Wuhan şehrinde ortaya çıkarak dünya genelinde görülür hale gelmiştir. Çok ciddi şekilde artan ve nerede ise yüzün üzerinde ülkede görülen virüs neden ile pek çok kişi hayatını kaybetti.

Corona Virüs Nedir?

İlk çıkış yeri Çin olan virüs zaman içinde öncelik ile Asya ülkeleri başta olmak üzere dünyaya yayıldı. Çin’de gittikçe azalıp Avrupa’da çoğalması ile yeni merkez olarak Avrupa denmeye başlandı. Çin’den sonra da en çok vaka ve ölümler İtalya’da görülüyor. Dünyayı etkisi altına alan corona virüs, ülkemizde de kendini gösterdi. 11 Mart tarihinde çıkan ilk vaka ile zaman geçtikçe daha da çoğalıyor.

Corona Virüs Nasıl Beliriyor?

Virüsü kapmış olan kişinin öksürüğü ya da hapşırığı esnasında ortaya çıkan damlacıklar aracılığı ile yayıldığı yönündeki sonuçlardan sonra hijyen kuralları da çok önemli hale geldi. Hijyen kurallarına dikkat etmek hem de virüsü bulaştırmamak adına yapılması gereken maddeler aşağıdaki gibidir.

  • Öksürme ya da hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması
  • Tek kullanımlık mendil kullanılması
  • Mendilin olmadığı durumlarda dirseğim iç kısmının kullanılması
  • Kullanım sonrası tek kullanımlık mendilin atılması
  • Ellerin sabun ile 20 saniye boyunca yıkanması
  • Kolonya ya da alkol içerikli dezenfektanların kullanılması
  • Kirli eller ile ağız, burun ve göze dokunulmaması

Sokaktan eve gelindiğinde ayakkabıları kapının dışında bırakmak ve hemen üzeri değiştirmek de ayrıca yapılması gerekenler arasında yerini alır.

Corona Virüs Belirtileri

Soğuk algınlığı ya da grip ile karıştırılabilen hastalığın en önemli belirtisi yüksek ateş ve kuru öksürüktür. Virüsü kapmış bir insanın bu durumda solunum sıkıntısı yaşaması da önemli belirtilerden biri oluyor.

14 Gün Kuralı

Kişi, son 14 gün içerisinde yeni corona virüs hastalığı görülen ülkelerden birinden gelindi ise 14 gün evden çıkmamak hem gelen için hem de toplum sağlığı için önem taşıyor. Kişinin, kendi evinde bile kendini izole etmesi bire bir temaslardan kaçınması, insanlara sarılmaması gerekiyor. Eğer çıkmaya zorunlu kalınır ise maske takılması ve toplu taşıma araçlarını kullanmamaya dikkat etmesi belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu