Anne Çocuk

Corona Virüsünde Son Durum

Çin’in Wuhan kentinden yola çıkıp bütün dünyayı etkisi altına alan corona virüsü her geçen gün etkilerini artırıyor. Dünya üzerinde binlerce ülke corona virüsü ile mücadele etmek için seferber olmuş durumda. Corona virüsünde son durum için araştırmacılar gün ve gün rakamları açıklıyor ve halkı bilgilendiriyor. Virüsten etkilenen ülkelerin başında; İtalya, Çin, Almanya, Fransa, İran, ABD ve Türkiye geliyor.

Ülkelerdeki Corona Virüsü Ne Durumda

Dünya üzerinde şu ana kadar toplamda 381.598 vaka bildirilmiş durumda. Dünya üzerinde tedavi olarak virüsten kurtulan kişi sayısı 101.806 olmuş durumda. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise yaklaşık olarak 16.559 kişiye ulaştı.

Virüsün ortaya çıktığı ülke Çin’de toplamda 81.171 vaka bildirildi ve 3.227 ölüm yaşandı. İtalya’ da durum git gide kötüleşiyor. İtalya’da toplamda 63.729 vaka bildirildi ve 6.077 ölüm yaşandı. İtalya’ da yaşanan ölüm sayısı Çin’den daha az vaka olmasına rağmen Çin’i geçmiş durumda. ABD’de ise vaka sayısı 48.963, ölüm sayısı ise 558 olmuş durumda.

Türkiye’ de ise son yapılan açıklamalar göre toplamda 1236 vaka bildirildi ve 37 ölüm yaşandı. Dünya üzerinde birçok ülkede vaka sayıları artmaya devam ediyor. Artan bu vakalar ile dünya ekonomileri zarar uğruyor ve bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İtalya, İngiltere, Fransa ve Almanya’ da yalnızca çalışanlar ve market alışveri yapmak isteyen kişiler sokağa çıkıyor. Türkiye’ de ise kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkması yasaklandı.

Corona Virüs İçin Yapılan İlaç Ve Aşı Çalışmaları

Dünyayı etkisi altına alan Corona virüsüne karşı Çin yaklaşık 2 buçuk aydır mücadele veriyor. Bu süre içinde Çin birçok ilacı hastalar üzerinde denedi. Yapılan incelemeler sonunda Favipiravir adı verilen bir ilacın 11 ile 14 gün arasında olan iyileşme sürecini 3 ile 4 güne düşürdüğü söylendi. Dün itibari ile bu ilaç Türkiye’ye getirildi ve hastalar için kullanılmaya başlandı.

Aşı için ise; ABD, İsrail, Güney Kore, İngiltere, Almanya, İsveç ve Türkiye çalışmalara başladığını duyurdu. Ancak uzmanlar ürettikleri aşının en erken 1 sene içinde hazır olabileceğini açıkladı.

Çünkü seri üretime girecek ve insanlara yapılacak aşının gelecek nesiller üzerinde etkisi olabilir. Bunun için üretilecek aşılar aylarca test edilmek zorunda ve belirli kişi üzerinde kullanılmak zorunda. Üretilen aşılar ilk etapta 10 kişi üzerinde denenecek, ardından 100 ve en son 1000 kişi üzerinde denenecek. Eğer hiçbir sorun yaşanmaz ise seri üretim süreci başlayacak ve insanlar Corona virüsünden korunabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu