Anne Çocuk

Corona Virüsüne Karşı En Etkili Dezenfektanlar Nelerdir?

Dünyayı oldukça kısa sürede etkisi altına alan Corona virüsüne, yakalanmak istemeyen kişiler corona virüsüne karşı en etkili dezenfektanlar nelerdir? Sorusuna yeterli ve doğru cevaplar aramaya devam ediyor. Corona virüsü, şu anda tüm Dünyayı etkisi altına alan ve oldukça kısa bir süre içerisinde bulaşma ve yayılma özelliği bulunan bir virüstür. Bu virüsü neden olan şeyin ne olduğu konusunda pek çok farklı ve karmaşık görüş bulunsa da bu virüsün, Dünyaya Çin üzerinden yayıldığı bir gerçektir. Bu virüsün oldukça tehlikeli olması ce doğrudan solunum sistemini hedef alarak acı çektirerek ölüme yol açtığı biliniyor. Bu virüse bağlı olarak can kaybı dünya genelinde artmaya devam ediyor.

Corona Virüsü Nedir?

Dünyanın yeni korkusu hiç şüphesiz bu virüstür. Kısa süre içerisinde genç, yaşlı, zengin ve fakir ayrımı yapmadan pek çok kişiye bulaşan bu virüs yüzünden pek çok ülke zor zamanlar geçiriyor. Corona virüsü, tahminen yarasada bulunan bir virüsün Wuhan’daki balık pazarında görülmesi ve bu ürünleri tüketen kişilerin yakalandığı bir virüstür.

Bu virüs genel olarak hayvandan insana geçse de dünya üzerinde insandan hayvana geçen örneği de bulunuyor. Virüsün bir kuluçka dönemi olması ve zarflı virüs olarak ifade edilmesi kesin tanıyı zorlaştırıyor. Corona virüsü belirtileri, yüksek ateş, öksürük ve aşırı halsizliktir.

Corona Virüsü ve Dezenfektan

Corona virüsü, doğrudan solunum yolunu hedef aldığı için oldukça tehlikelidir. Gün içerisinde elleriniz devamlı bir şekilde temas halinde olduğundan ellerinizi yüzünüz ile temas ettiğinizde virüs riskini arttırabilirsiniz. Bu nedenle elleriniz devamlı temiz olmalıdır. Etkili olan dezenfektanlar şunlardır:

  • Alkol oranı yüksek kolonya
  • Sabun
  • Su
  • Antibakteriyel jel
  • Temizlik sirkesi

Bunları ellerinizi ve çevrenizi temizlerken rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Corona Virüsü İçin Evde Yapacaklarınız

Corona virüsüne yakalamamak için herkes evde kalmaya teşvik ediliyor. Devamlı olarak evde kaldığınız için evinizi havalandırın. Ayrıca evinizi çamaşır suyu ve sirke ile temizleyin. Solunum yolunuzu korumak için bir cezvenin içerisine su koyup kaynatıp lavanta yağı ekleyin. Bu sayede hava temizlenmiş olur. Ellerinizi devamlı olarak yıkayın ve dezenfektan kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu