Anne Çocuk

Corona Virüsüne Karşı Evde Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Dünya’da ve ülkemizde çok sıkı bir şekilde yayılan corona virüsü oldukça panik yaratmış bir durumdadır. Aşı için her ne kadar gerekli çalışmalar yapılsa da henüz herhangi bir gelişme de bulunmuyor. Çin’in Wuhan kentin de başlayarak yayılan corono virüsü birçok kişinin de ölümüne sebep olmuştur. Hemen hemen birçok ülke de gerekli önlemler de alınmaya başlanmıştır. Corona virüsünün belirtileri ile karşılaştığınız zaman mutlaka uzman bir doktora giderek gerekli tedavi yöntemine başlanmalıdır. Corono virüsüne karşı evde alınabilecek önlemler nelerdir? Hakkında bilgileri internet üzerinden de almak mümkün.

Corona Virüs Belirtileri

Corona virüsü’nün her insan da belirtisi de aynıdır. Belirtirleri;

  • Kuru öksürük
  • Burun akıntısı
  • Boğaz ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Yüksek ateş

Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişiler de belirtiler daha çabuk bir şekilde görülür. Ciddi anlam da solunum yolunu da engelleyen corona virüsü çok tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olarak bilinmektedir. Kuluçka süresi ise 2-14 arasında değişiklik gösterir. Bu süre geçtikten sonra virüs kendini gösterir. Uzman doktorlar tarafından karantinaya alınarak tedavinize de başlanmış olur.

Evde Alınması Gereken Önlemler

Corono virüsü için birçok uzman alınması gereken önlemlerle ilgili her geçen gün birçok vatandaşı bilgilendirmektedir. Solunum yoluyla bulaştığı bilinen corono virüsü için dışarı da ve ev de kendinizi korumanız gereken ilk şey maskedir. Alkollü olan maskeler ciddi anlam da koruma sağlamaktadır.

Birçok insan ev ve dışarı da maske ile dolaşmaktadır. Maskeden sonra özellikle dışarıdan geldiğiniz zaman yapmanız gereken şey ise ellerinizi sabunlu su ile yıkamanızdır. Sabunlu su ile eller 20 saniye boyunca yıkandıktan sonra mutlaka limon kolonyası ve dezenfektan kullanılmalıdır.

Dezenfektan ile eller iyi bir şekilde temizlenmelidir. Evde sürekli olarak metal eşyalara dokunulduğu için bu durum biraz daha tehlike gösterebilir. Özellikle virüs metal de çok fazla kalır. Bu nedenle ev de kaldığınız süre boyunca nereye dokunursanız dokunun mutlaka ilk önce limon daha sonra da dezenfektan ile eller temizlenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu