Anne Çocuk

Corona Virüsüne Yakalanan Bir Kişide Görünen Semptomlar Nelerdir?

Corona virüsüne yakalanan bir kişide görünen semptomlar nelerdir? Sorusu Türkiye’de ve dünyada birçok kişinin merek ettiği konular arasında yer alıyor. Çin’de başlayan ve tüm dünya ülkelerine yayılan koronavirüs 17 binin üzerinde kişinin ölümüne neden oldu. Bununla birlikte tanısı koyulmuş yüzbinlerce vakanın da olması endişeyi artırıyor. Coronavirüs hakkında geniş önlemlerin alındığı bu günlerde bireysel farkındalık da büyük önem kazanıyor.

Corona Virüs Nedir?

Çin’de ortaya çıkan ve yüzlerce ülkeye yayılan corona yeni tip viral bir enfektedir. Corona ailesine mensup olan yeni tip virüsün bilimsel adı Covid-19’dur. Üst solunum yolu ile vücuda giren ve akciğerin işlevini bozan virüs, solunum sıkıntısına bağlı organ yetmezliğine neden oluyor.

Özellikle ileri yaşta olan kişilerin, bağışıklığı baskılanmış hastaların, kalp, tansiyon ve şeker gibi kronik rahatsızlığı olanların ölümüne neden oluyor. Yeni tip corona olan Covid-19 için henüz geliştirilmiş bir aşı ya da tedavi şekli bulunmuyor. Bu da ölü sayısının her geçen gün artmasına neden oluyor.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Corona virüs, insandan insana damlacık yoluyla bulaşıyor. Virüsü taşıyan kişinin ağız salgısının karşısındaki kişiye veya etrafa bulaşması virüsün yayılmasını sağlıyor. Hapşırık, öksürük gibi yollarla bulaş riski fazla olan virüs, farklı zeminlerden de bulaşabiliyor. Metal, plastik ve kumaş yüzeylerde saatlerce yaşayabilen virüs ele geçiyor ve elin ağıza götürülmesi suretiyle bulaşmış oluyor. Üst solunum yoluna yerleşiyor ve burada kendini güçlendiriyor. Kişinin durumuna göre akciğere ilerleyerek risk oluşturuyor.

Corona Virüsünün Bulaş Belirtileri

Corona virüs, bulaştığı çok nadir kişilerde belirti göstermeden ortadan kaybolabiliyor. Virüse minimum düzeyde maruz kalan ve bağışıklığı güçlü olan kişilerde gribal belirtiler gözlenirken hayati riske neden olmamaktadır. Bu grup genellikle çocuk ve gençlerden oluşuyor. Kronik rahatsızlığı olan ve ileri yaştaki kişilerde ise bir takım spesifik belirtiler gözlenmektedir.

Corona virüsünün bulaş belirtileri şöyledir;

  • Öksürük
  • Yüksek ateş
  • Solunum sıkıntısı
  • Eklem ağrısı
  • İshal
  • Kusma
  • Tat ve koku almada duyarsızlık

Belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak bu aralıktadır. Corona virüsün neden olduğu semptomlar, gribal enfeksiyon belirtileri ile karıştırılmamalıdır. Belirtiler dikkate alınmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu