Genel Kültür

Dedektif Nasıl Olunur

Dedektiflik, birçok insanın çocukluktan beri çok özendiği, azının gerçekleştirebildiği bir meslek dalıdır. Dedektif denilince ilk akla Sherlock Holmes geliyor. Türkiye’de de yeni dönemde Behzat Ç., dedektiflik alanında birçok kişiye rol örnek oluyor. Sizin de hayallerinizde dedektif olmak varsa türkiyede dedektif nasıl olunur sorusunun yanıtını detaylıca bu yazıda bulabilirsiniz.

Nasıl Bir Dedektif Olacağınıza Karar Vermelisiniz

Dedektif denilince akla ilk olarak, resmi polisler geliyor. Bunlar belirli rütbe ve sınav sonucuna göre dedektif unvanı alarak, görev yapıyorlar. Bunlar resmi görevli dedektif unvanına sahiptirler. Türkiye’de ve dünya genelinde bu tür dedektifler çoğunluktadır.

Resmi dedektifler dışında bir de özel dedektif olarak görev yapanlar bulunuyor. Günümüze kadar özel dedektif görevini, polislikten emekli olanlar veya ayrılanlar yürütüyordu. Bu nedenle, Avrupa ve Amerika’ya göre ülkemizde hala özel dedektiflik tam olarak gelişmedi ve bu konuda atılan bir kanuni adım bulunmuyor.

Belirli bir yaş grubunu aşmamışsanız yani üniversite çağındaysanız, polislik sınavlarına girerek, resmi dedektifliğin ilk adımını atabilirsiniz. Üniversite mezunuysanız, özel dedektif olarak görev yapmak istiyorsanız, açılan kurslara katılabilirsiniz.

Dedektif Olmak İçin Ne Yapmalısınız?

Dedektiflik hayaliyle yanıp tutuşanlar sürekli olarak dedektif olmak icin ne yapılmalı araştırması içindedirler. Bu konuda resmi ve özel dedektif olmak için gereken şartlar bulunuyor. Hangi şartlara uyuyorsanız ve size cazip geliyorsa onu seçebilirsiniz.

Resmi Dedektif Olmak İçin İstenen Şartlar

-İlk şart olarak, en az iki yıl polis olarak görev yapmanız gerekiyor.
-Belirli dönemlerde açılan sözlü ve yazılı sınavlara girip, başarılı olmalısınız.
-Dedektif olmak için aranan; planlama, araştırma, yorumlama ve sıralama becerilerine sahip olmasınız.
-Mantıksal ve hızlı düşünebilme, analiz edebilme ve karar verebilme yeteneğiniz bulunmalıdır.

Özel Dedektif Olmak İçin İstenen Şartlar

Türkiye’de polis olmadan da dedektiflik yapmak isteyenler özel dedektif nasıl olunur sorgusu içindeler.
-Herhangi bir 4 yıllık üniversiteden mezun olmalısınız. Siyasal bilgiler, idari bilimler, hukuk, kamu yönetimi bölümlerinden mezun olmanız sizin yararınızadır.
– Yetkili özel dedektiflik şirketlerinin açtığı eğitimlere katılıp, özel dedektiflik sertifikası alıyorsunuz.
– Sizin ve birinci dereceden ailenizin bir sabıka kaydının bulunmaması gerekiyor.
-Ruhsal ve fiziksel bir engelinizin bulunmaması gerekiyor.

Özel Dedektiflik Sertifikasını Nasıl Alabilirsiniz?
Türkiye’de resmi olarak özel dedektiflik sertifikası veren eğitim kurumları bulunuyor. Bunlardan birine kayıt olarak, eğitim alabilirsiniz. Eğitim sonunda başarılı olursanız, staja kabul ediliyorsunuz. Staj dönemi sonunda da başarılı olursanız sertifikanızı alıyorsunuz.

Dedektifler Neler Yaparlar?

Resmi dedektiflerin görevleri bellidir. Buna az-çok izlediğiniz polisiye dizilerden öğrenmişsinizdir. Cinayet veya hırsızlık vakalarını çözmek için bütün yetenek ve becerilerini kullanıyorlar. Aslında genelin merake ettiği türkiyede dedektif olmak dedektif nasıl bulunur konusudur. Özel dedektif olmak isteyenler, hangi alanda çalışacaklarının daha tam bilincinde bulunmuyorlar.

Resmi dedektifler kamu görevlisi olarak çalışırken, özel dedektifler özel ve tüzel kişilere hizmet veriyorlar. Yani bu kişilerin verdikleri işleri takip ediyorlar.

Özel Dedektiflerin Çalışma Alanı

Özel dedektifler, özel ve tüzel kişilerin verdikleri işleri takip ediyorlar. Bu konuda direk akla kıskanç kişilerin eşlerini takip ettirmesi gelebilir. Özel dedektifler bu görevi yürütseler de işleri bununla sınırlı değildir. Özel kişilerin verdiği; Çocuk ve öğrenci takibi, adres ve borçlu tespiti, evlilik öncesi araştırma, boşanma ve velayet davaları, kayıp kişi araştırması, teknik ve sanal takip işlerini yürütüyorlar.

Tüzel kişi ve kurumların verdiği; Şirket, personel ve sahte evrak araştırmaları, alacak ve haciz takibi, sigorta hasar soruşturmaları, ürün sahteciliği ve marka patent koruma işlerini yerine getiriyorlar.

Bir özel dedektif olarak, dedektif nasıl takip eder sorusu aklınıza gelebilir. Öncelikli olarak sabırlı, teknolojik aletleri çok iyi kullanabilen, analiz ve gözlem yeteneğinizin çok iyi olması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu