Anne Çocuk

Devletten Anaokulu Yardımı Nasıl Alınır?

Özel okullar, fiziki yapılarıyla ve uygulamalarıyla devlet okullarından farklı bir yere sahipler. Mali gücü iyi olan aileler çocuklarını bu okullarına gönderiyorlar. Mali gücü olmayan aileler de çocuklarını devlet okullarına gönderiyorlar. Kreş yardımı başvuru şartları nelerdir? İşte tüm ayrıntılar…

Özel okullar, fiziki yapılarıyla ve uygulamalarıyla devlet okullarından farklı bir yere sahipler. Mali gücü iyi olan aileler çocuklarını bu okullarına gönderiyorlar. Mali gücü olmayan aileler de çocuklarını devlet okullarına gönderiyorlar.

Devlet, bu eğitim dengesizliğini bir nebze ortadan kaldırmak için bir uygulama getirdi. Özel Okul Teşviki adı altında gelir durumu düşük olan ailelere maddi destek sağlıyor. Bu destek okul öncesi eğitim-öğretim basamağından başlıyor. Teşvik şartlarını kapsıyorsanız, anaokulu devlet desteği başvurusunda bulunabilirsiniz.

Anaokulu İçin Devlet Desteği Nedir?

Milli Eğitimde yapılan yeni düzenlemeyle artık okul öncesi yani anaokulu da zorunlu hale gelmiştir. Çocukların sosyalleşmesi ve toplum hayatına daha çabuk adapte olması için bu uygulama getirilmiştir. Her ne kadar 2019 eğitim öğretim yılında bu zorunluluk uygulanmasa da bilgisayar ortamında çocuklar ana sınıflara kayıt edilmeye başlandı.

Ülkemizde anaokulları, bağımsız, bir okul bünyesinde ve özel okul bünyesinde olarak hizmet veriyorlar. Bu işlevlerini de devlet ya da özel kurum çatısı altında yürütüyorlar. Devlet okulları ücretsizdir. Günlük olağan masraflar dışında herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Öğrenci sayısının fazla olması nedeniyle bu okullarda ikili eğitim yapılıyor. Çocuğunuzu sabah ya da öğleden sonra okula gönderiyorsunuz.

Özel okulların ana sınıfları tam gün ve ücretlidir. Bir öğrencinin maliyeti bin liranın üzerinde olduğu için her veli çocuğunu özel ana sınıfına gönderemiyor.

Devlet, okul öncesi çocukların da özel okul eğitimi alabilmeleri için okul öncesi eğitim desteği veriyor. Halk arasında bu uygulama anaokulu devlet yardımı olarak biliniyor. Çocuğunuzun özel okulda ana sınıfına gitmesini istiyorsunuz ve maddi durumunuz buna elvermiyorsa özel anaokulu için devlet desteği başvurusunda bulunabilirsiniz.

Devletin verdiği eğitim ve öğretim desteği; yörenin kalkınmada öncelik derecesi ve gelişmişlik durumu göz önüne alınarak veriliyor. Bununla birlikte;  ailenin gelir düzeyi, eğitim bölgesinin öğrenci sayısı, desteklenen öğrenci sayısı da göz önüne alınıyor.

İlginizi Çekebilir
Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Anaokulu İçin Devlet Desteği Ne Kadar?

Anaokulu devlet teşviki 2019 yılı itibariyle 3290 lira olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu ücreti talep edebilmeniz için çocuğunuzun ve sizin istenen şartları karşılaması gerekiyor. Bu şartları taşımamanıza rağmen başvuruda bulunursanız, başvurunuz kabul edilmiyor.

Devlet, bu desteği özel okullar için veriyor. Devlet okulları için anaokulu devlet katkısı bulunmuyor. Anaokulu devlet desteği başvuru yapmak istiyorsanız çocuğunuzu devletin belirlediği özel okul listesindeki bir okula kaydettirmelisiniz.

Anaokulu İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Çocuklarının ana sınıfını özel okulda okumasını isteyen velilerin en çok sorduğu anaokulu devlet desteği nasıl alınır sorusudur. Nasıl başvuracakları ve alacakları konusunda tereddütler yaşıyorlar. Öncelikli olarak çocuğunuzun 48-66 ay ( 17 Mart 2013 ile 17 Eylül 2014) arasında olması gerekiyor. Türk vatandaşı olmanız anaokulu devlet desteği şartları arasındadır. Gelir durumunuza göre puanlama yapılıyor. Geliriniz ne kadar düşükse puanınız o kadar yüksek oluyor.  Buna göre anaokulu devlet desteği 2019 yılına göre gelir durumunu göre puanlama tablosu şöyledir;
✅Aylık toplam geliriniz 1000 TL’den daha az ise 340 puan,
✅1000 TL ile 1500 TL arasında ise 330 puan,
✅1501 TL ile 2500 TL arasında ise 320 puan,
✅2501 TL ile 3500 TL arasında ise 310 puan,
✅3501 TL ile 4500 TL arasında ise 280 puan,
✅4501 TL ile 6000 TL arasında ise 250 puan,
✅6001 TL ile 7500 TL arasında ise 200 puan,
✅7501 TL ile 9000 TL arasında ise 100 puan,
✅9001 TL ile 10.500 TL arasında ise 80 puan,
✅10.501 TL ve daha fazla ise 40 puan verilir. Puanınız ne kadar yüksekse anaokulu için devlet desteği alma şansınız yükseliyor. Bu puanlamada, öğretim çağındaki çocuklarınız ve hane sayınız da hesaplanıyor.

 Anaokulu İçin Devlet Desteği Başvurusu

Adrese kayıt sistemi yoluyla Milli Eğitim, birinci sınıf kayıtları gibi okul öncesi çocuklarını da bilgisayar ortamında kaydediyor. Size en yakın okula gittiğinizde çocuğunuzun kaydını sorgulatabilirsiniz. Bunun için çocuğunuzun TC numarasını söylemeniz yeterlidir. Çocuğunuzu özel okul ana sınıfında okutmak istiyorsanız anaokulu devlet yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Eğer okul öncesi yaşında birden fazla çocuğunuz varsa her biri için de başvuru yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Gebelik Diyabeti Nedir?

Özel anaokuluna devlet desteği şartları taşıyorsanız teşvikin (yardımın) çıkmaması için bir neden bulunmuyor. Özel Okul Teşvikinin çıkıp çıkmaması; aylık toplam gelirinize, öğretim çağındaki çocuklarınızın sayısına, hane nüfus sayınıza bağlıdır. Tek maaşlıysanız ve hane sayınız en az 5 ise çıkma olasılığı yüksektir. Çift maaşlılara ve tek çocuklu ailelere genellikle çıkmıyor.

Okul öncesi çağında ikiz çocuklarınız veya birden fazla çocuğunuz için ayrı ayrı başvuruda bulunabilirsiniz. Okul öncesi için başvurunuz olumlu sonuçlanmazsa, bir sonraki yıl için başvuruda bulunabilirsiniz.

 Anaokulu Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Adrese kayıt sistemine bağlı olarak çocuğunuz herhangi bir devlet okuluna kayıt ettirilmiş olabilir. Bu durumda çocuğunuzun kayıtlı olduğu okula gidiyorsunuz. Özel anaokuluna devlet yardımı başvurunuzu e-okul üzerinden yapıyorsunuz. Başvuru işleminizi e-Okuldaki Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsü üzerinden yapıyorsunuz.

Çocuğunuzu özel bir okulun ana sınıfına kaydettirdiyseniz, anaokulu öğrencisine devlet desteği başvurunuzu bu okul üzerinden yapıyorsunuz. Aynı şekilde okula gidip, ilgi müdür yardımcısı aracılığıyla başvurunuzu yapıyorsunuz.

Çocuğunuzun herhangi bir devlet okulunda kaydı görünmüyorsa veya özel bir okula kaydettirmediyseniz telaşlanmanız gerekmiyor. Size en yakın devlet okuluna ya da göndermek istediğiniz özel okula gidip başvurunuzu yapıyorsunuz.

Devlet okulunda ya da özel okulda başvurunuzu yaparken mutlaka göndermek istediğiniz okulun adını ilk sıraya ve tek olarak yazın. Başka bir okul adı yazmak zorunda değilsiniz. Başvuru sonucunda, ilgili müdür yardımcısı size onaylı bir çıktı veriyor. Bu çıktıyı iyi saklamalısınız. Başvurunuz olumlu sonuçlandığında, çocuğunuzu kayıta götürürken bu çıktıyı da teslim ediyorsunuz.

Özel Teşvik Desteği başvurusunu yaptıktan sonra anaokulu devlet desteği sorgulama yapabilirsiniz. Çocuğunuzun TC kimlik numarasıyla e-okul üzerinden anaokulu devlet desteği sorgulama 2019 incelemesini yapabilirsiniz.

Sorgulamanızı  MEB üzerinden yapıyorsunuz. MEB’in resmi internet sitesi olan  http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/ookeod/Default.aspx sayfasına giriş yapıyorsunuz. Açılan sayfanın altında yerleştirme sonuçları bulunuyor. Bunu tıklayınız. Ekrana gelen sayfaya, TC kimlik numaranızı ve başvuru güvenlik numaranızı yazıyorsunuz. Başvuru güvenlik numaranız “Eğitim ve Öğretim Desteği Başvuru Form”unuzda yazıyor. Okul öncesi dönemini tıklayıp, sorgula dediğinizde sonuçlar ekrana geliyor.
Gelen sonuca göre başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğreniyorsunuz.

İlginizi Çekebilir
Çocuklarınızı Evde Eğitimsiz Bırakmayın

Başvurunuz onaylanmışsa, başvuru formunuzla birlikte, istediğiniz okula gidip çocuğunuzun kaydını yaptırıyorsunuz.

Anaokulu Devlet Desteği Hangi Okulları Kapsar?

Okul öncesinden orta öğretime kadar olan eğitim sürecini kapsayan Özel Teşvik Desteği için özel okullar başvuruda bulunuyorlar. Başvuruları kabul edilen okulların listesi Milli Eğitimin yayınladığı e-kılavuzda sıralanıyor. Türlerine göre teşvikten yararlanan özel okullar şunlardır;
✅Özel Türk İlkokulu
✅Özel Türk Ortaokulu
✅Özel Temel Lise
✅Özel Anadolu Lisesi
✅Özel Fen Lisesi
✅Özel Spor Lisesi
✅Özel Türk Okul Öncesi Kurumu
✅Özel Hazırlık Sınıfı Bulunan Fen Lisesi
✅Özel Hazırlık Sınıfı Bulunan Anadolu Lisesi
✅Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
✅Özel Sosyal Bilimler Lisesi

Türk özel okullarının yanı sıra listede Ermeni, Musevi ve Rum okullarının okul öncesi kurumları da yer alıyor. Özel Ermeni Okul Öncesi Kurumu tarafından burs da veriliyor. Gördüğünüz gibi listede devlet okulları yer almıyor. Çünkü adından da anlayacağınız gibi devletin verdiği bu teşvik özel okulları kapsıyor.
Çocuğunuzu hangi özel okula göndermek istiyorsanız, öncelikle Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı listede okulun adının yer aldığından emin olmalısınız. Listede adı olmayan bir okulu başvuru formunuza yazmanız, hakkınızın yanmasına yol açacaktır.

Anaokulu İçin Devlet Desteği Ne Kadar?

Başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra her bir okul öncesi öğrencisi için anaokulu devlet ücreti olarak 3290 lira alıyorsunuz. Devlet bu ücreti size ödemiyor. Çocuğunuzu başvuruda belirttiğiniz okula kaydettirdikten sonra, devlet bu okulun hesabına yatırıyor. Bu ücreti de bir defada yatırmıyor. Eğitim-öğretim dönemi boyunca üç takside bölerek yatırıyor. Okul yönetimi de anlaşmış olduğunuz okul ücretinden gelen taksitleri düşüyor.

Özel Okul Teşvikini bir yıllığına alıyorsunuz. Çocuğunuzun aynı okulda birinci sınıfa devam etmesini istiyorsanız, tekrardan teşvik yardımı için başvurmalısınız. Başka bir özel okula da çocuğunuzu kaydetmek isterseniz yine de devlet yardımına başvurabiliyorsunuz. Sadece devlet okuluna çocuğunuzu kayıt ettirdiğinizde özel okul teşvikinden yararlanamıyorsunuz.

Devlet, özel teşvik yardımını başvuran bütün öğrenciler için vermiyor. Bütün eğitim basamaklarında olduğu gibi okul öncesinde de kontenjan bulunuyor. Okul öncesi eğitim yardımı 6000 ana sınıfı öğrencisiyle sınırlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu