Gezi & Tatil

Doğa Yürüyüşü İçin Gerekenler

Doğa Yürüyüşü İçin Gerekenler: Doğa yürüyüşünün sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli malzemelerin tedarik edilmesi gerekir. Doğa yürüyüşü için malzemeler, kullanıma alanına göre farklı özelliklere sahiptir. Ayakkabı ve kıyafet konusu, yürüyüşün sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için önemlidir.

Doğa Yürüyüşü İçin Gerekenler: Doğa yürüyüşünün sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli malzemelerin tedarik edilmesi gerekir. Doğa yürüyüşü için malzemeler, kullanıma alanına göre farklı özelliklere sahiptir. Ayakkabı ve kıyafet konusu, yürüyüşün sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için önemlidir.

Doğa Yürüyüş Çantasında Neler Var?

Doğa yürüyüşüne giderken bulundurulması gereken malzemeler, yürüyüşü daha zevkli hale getirecektir. Yürüyüş esnasında kolaylık sağlayan malzemelerin temin edilmesi, yürüyüşün sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Doğa yürüyüşü için gerekli doğa yürüyüşüne özel çanta malzemeleri şunlardır.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

 • Baton, yürüyüş işleminde dengeyi sağlar. Yırtıcı hayvan saldırısında da batonlar işe yarar. Doğa yürüyüşü esnasında tırmanma ve inişlerde, vücut dengesini sağlar.
 • Çantanızda bulunması gereken basit ama gerekli malzemelerden biri düdüktür. Düdük, kaybolma anında sizin için can kurtarıcı özelliğe sahip olabilir. Özellikle sisli havalarda yapılan yürüyüşlerde, ‘kaybolma’ vakasına sıkça meydana gelmektedir. Bu kategoride tercih edilen düdükler sıradan olmamalıdır. Ses kapasitesi en yüksek düdüğü seçmelisiniz.
 • Pusula, harita ve nevigasyon, yön bulma imkanı sunar. Doğa yürüyüşünde nevigasyonlu cep telefonu ve pusula, olmazsa olmazdır. Özellikle telefon ve powerbank, çantada bulunmalıdır. İletişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan telefonlar, aynı zamanda doğa fotoğrafı çekme imkanı oluşturmaktadır. Profesyonel fotoğraf çekmek isteyenler, yanına profesyonel fotoğraf makinesi alabilir. Kaybolma gibi durumlarda telefon konum atma imkanı sunar.
 • Su matarası, en gerekli malzemelerden biridir. Yol boyunca sürekli su ihtiyacı meydana gelecektir.
 • Powerbank ve telefon da önemlidir. Haberleşme ve nevigasyon için telefon ihmal edilmemelidir.
 • Çikolata ve benzeri enerji içerikli yiyecekler, yol boyuncu enerji kaybınızı dengeleyecektir.
 • İlk yardım çantası, olası yaralanmalarda kullanılır. Sargı bezi, tentürdiyot, yara bandı, gazlı bez ve boyunluk gibi malzemeler çantada bulunmalıdır.
 • Çok amaçlı çakı, ağaç kesme, ip kesme ve malzeme delme işlemlerini pratik bir şekilde yapar. Sıradan çakılara nazaran çok fonksiyonlu çakılar, doğada daha kullanışlıdır. Bu çakılarda makas, bıçak, delme ve benzeri birçok fonksiyon bir aradadır.
 • Güneş kremi, sinek kovucu ve nemlendirici, doğadaki zararlı böceklerin etkisini ortadan kaldırmaktadır. Özellikle sineklere karşı sinek kovucu krem, rahat etmenizi sağlayacaktır. Güneş yanıkları için zeytin yağı da oldukça etkilidir.
 • Yağmurluk, nemli havalarda rahat bir şekilde yürümenizde önemli rol oynar. Yağmurluk olmadan yola çıkılmamalıdır. Yağmurdan korunmak için şemsiye alınmamalıdır. Şemsiye, bu kategoride kullanışlı değildir.
 • Kamp ateşi için çakmak ve mini ocak önemlidir. Kahve ve çay molası için, ocak ve çakmak önemlidir.
 • Yürüyüş esnasında mola vereceğiniz zaman mini ocakta pişirebileceğiniz yiyecekleri de unutmayın. Bu yiyecekler, kamp için uygun yiyecekler olmalıdır.
 •  El feneri ve kamp aydınlatma sistemi, akşam karanlığında rahat hareket etmenizi sağlar.
İlginizi Çekebilir
En İyi Asya Plajları Asya'nın En Güzel 10 Sahili

Yürüyüşü yapacağınız yerin iklimi ve bitki örtüsü dikkate alınarak ihtiyaçlar belirlenmelidir. Çantanızda doğa yürüyüşü için malzemeler, sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır. Kıyafet, ayakkabı ve malzeme kategorisindeki ürünleri ihmal edilmemelidir.

Doğa Yürüyüşü İçin Ne Gerekli?

Doğa yürüyüşü veya orman yürüyüşü, insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Doğa yürüyüşü malzemeleri, yürüyüş planı dikkate alınarak temin edilmelidir. Yürüyüş için ilk önemli konu kıyafettir. Nem ve ısı izolasyon özelliğine sahip özel kıyafetler, yürüyüşün sağlıklı bir şekilde tamamlanmasında önemli rol oynamaktadır. Yürüyüş programından hava tahmin raporları takip edilmelidir. Havanın tahmin raporu dikkate alınarak kıyafet tercihi yapılmalıdır.

Kumaş pantolon veya gömlek türü giysiler, yürüyüş için uygun değildir. İçi kürklü deri mont veya kalın kazak giyilmemelidir. Yürüme esnasında terletmeyecek kıyafetler tercih edilmelidir. Doğa yürüyüşü için ne giyilir? Su geçirmez pantolon, modüler pantolon, başlıklı polar, başlıklı kar montu, parmaklı veya parmaksız eldiven tercih edilebilir. Bu ürünler, yürüyüşe özel imal edilmiştir. Terletmeyen ve aynı zamanda üşümenizi engelleyen bu kıyafetler, sağlığınız açısından daha uygundur.

Kıyafet konusunda yanlış tercih yapılması

Giysi tercihi ve ayakkabı tercihi, yürüyüşün keyifli bir şekilde gerçekleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Kıyafet konusunda yanlış tercih yapılması, yürüyüş esnasında ciddi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Mesela yağmurluk kıyafeti almanız gerekirken, nem izolasyonu olmayan kıyafetlerin tercih edilmesi, sizin için problem olacaktır.

Doğa yürüyüşüne özel rahat ve izolasyonlu kıyafetler, doğa yürüyüşüne özel ayakkabılar, özel eldivenler, yürüyüşünüzü keyifli bir gezintiye dönüştürecektir. Özellikle dağlık bölgelerde yapılan yürüyüşlerde doğa yürüyüşü için ayakkabı çok önemlidir. Ayakkabının yanı sıra çorap da ihmal edilmemelidir. Çorapsız yürüyüşlerde ayak terler ve ayağınız ayakkabının içinde kaymaya başlar. Bu nedenle çorap ihmal edilmemelidir. Yürüyüşe özel çoraplar tercih edilmelidir. Doğa yürüyüşü için gerekenler malzemeler, bay ve bayan kategorisinde değerlendirilmektedir.

İlginizi Çekebilir
Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Doğa Yürüyüşüne Giderken Alınması Gerekenler

İlk defa doğada yürüyecekseniz, çantanızda bulunması gereken malzemeleri ihmal etmemelisiniz. Doğa yürüyüşü için ne gerekli ise çantanızda bulundurmalısınız. Doğa yürüyüşü için sırt çantası, yürüme esnasında sizin için kolaylık sağlar. Sıradan bir çantayla yola çıkılmamalıdır. Özel sırt çantası, yürüme işlemi için uygun olmalıdır. Rahat ve kullanışlı yürüyüş çantalarıyla problemsiz bir şekilde yürüyüşe katılabilirsiniz. Elde taşınan veya omuza asılan çantalar, yürüyüş için uygun değildir. Sırta asılan ve yürüme esnasında problem çıkarmayan çantalar tercih edilmelidir.

Çanta tercihini yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli işlem, nem izolasyon özelliğine sahip olmasıdır. Nem izolasyonu olmayan kumaş çantalar, yürüyüş esnasında problem meydana getirir. Yürüyüşte, yağmurluk kadar, nem izolasyonlu çantaların da ihmal edilmemesi gerekir.

Doğa Yürüyüşüne Giderken Ne Giyilir?

Yürüşe özel kıyafet, yağmurlu havalarda, soğuk havalarda ve sıcak havalarda, rahat bir şekilde yürümenizi sağlar. Dar kot, gömlek, kısa şort ve kumaş pantolonlar, yürüyüş için uygun değildir. Doğa yürüyüşü için kıyafet tercihi doğru yapılmalıdır. Yağmurluk veya spor tarzı giysilerde başlık olmasına dikkat etmelisiniz.

Doğa yürüyüşünde kıyafet konusunda yapılan ihmaller, katılımcı için ciddi problem meydana getirmektedir. Yağmurlu havalarda ve soğuk havalarda, doğru kıyafetin tercih edilmesi gerekir.

Yürüyüş esnasında nem izolasyon özelliğine sahip, kolay yürüme imkanı sunan spor giysiler tercih edilmelidir. Paçası lastikli veya ipli giysiler, yürüme esnasında böcek ve dikenlere karşı koruma sağlar. Cepli kıyafetler, kullanışlılık bakımından daha kaliteli özelliklere sahiptir.

Doğa Yürüyüşü İçin Gerekli Olan Malzemeler Neler?

Hafta sonunda, şehir stresini atmak için doğa yürüyüşüne karar verdiyseniz, malzeme çantanızda bulunması gereken malzemeleri eksiksiz temin etmelisiniz. Doğa yürüyüşü yiyecek kategorisi, yürüme işleminin devamlılığı için önemlidir. Uzun süre yürüdüğünüz zaman, vücudunuz enerji kaybı ile karşı karşıya kalır. Bunun yanı sıra kan şekeri düşer ve gıda ihtiyacı ortaya çıkar. Gıda ihtiyacının yanı sıra susuzluk problemiyle de karşılaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Mardin Midyat’ta Gezilecek Yerler

Doğada yürümeye karar verdiyseniz, malzeme çantanıza çikolata ve şekerleme gibi enerji yiyeceklerini koymayı unutmayın. Kuru yemiş türü yiyecekler, yürüme esnasında kolaylıkla tüketilebilir.

Kahve veya çay türü içeceklerle mola verecekseniz, mini ocak, cezve, kahve, çay ve çakmak gibi malzemeler ihmal edilmemelidir. Doğada yürüyüşün en keyifli anı, molalardır. Güzel bir manzaranın karşısında kahve içmek, bütün yorgunluğunuzu unutturur.

Doğa Yürüyüşünde Yanımıza Almamız Gerekenler

İklimsel farklılıklar ve coğrafi yapı, doğa yürüyüşü için gereken malzemeler kategorisini doğrudan etkilemektedir. Tercih edilen bölge sıcaksa, kıyafet tercihi bu yönde tercih edilmelidir. Doğada yürüyüş yaparken, kısa kollu veya kısa şort giymek sakıncalıdır. Bu durumda sineklerin ve zararlı böceklerin hedefi haline gelebilirsiniz. İnce kıyafetler, t-shirt tarzı kıyafetler ve diz üstü kısa pantolonlar, doğa yürüyüşünde giyilmemesi gereken kıyafetlerdir.

Doğa yürüyüşü için tozluk, dizlik ve benzeri koruyucu malzemeler, düşme vakalarında koruma özelliğine sahiptir. Tehlikeli yerlerde gerçekleştirilen yürüyüşlerde kask gibi koruyucu malzemeler de gerekebilir. Özellikle dağlık bölgelerde yapılan yürüyüşlerde, yaralanma vakaları sıklıkla meydana gelmektedir.

Doğa Yürüyüşü Kıyafetleri

Doğada yürüyüş konusunda deneyimli değilseniz, bu konuda deneyimli kişilerle yola çıkmalısınız. Deneyimli ve aynı zamanda tecrübeli rehberler eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşler, daha güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir.

Doğa yürüyüşü programında kamp varsa, kamp malzemeleri unutulmamalıdır. Işıklandırma, çakı, tulum ve battaniye gibi malzemeler önemli malzemelerdir. Doğa yürüyüşü botları, yürüyüşü zevkli hale getiren en önemli malzemedir. Dağlık bir yerde yürüyecekseniz, mutlaka bu botları temin etmelisiniz. Sıradan giysiler ve ayakkabılar, keyifli bir gezinti için en büyük engeldir. Sandalet ve benzeri ayakkabılarla kesinlikle doğa yürüyüşüne çıkmamalıdır. Topuklu ayakkabı, açık bayan ayakkabıları ve yumuşak ayakkabılar giyilmemelidir. Doğa yürüyüşüne özel ayakkabılar tercih edilmelidir.

Doğa yürüyüş malzemeleri marka olarak farklı özelliklere sahiptir. Doğa yürüyüşü malzeme fiyatları, tercih edilen malzemenin markasına göre değişiklik göstermektedir. Satın alma işlemi esnasında malzemenin markasını dikkate almalısınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu