Gezi & Tatil

Ege’de Tatil, Egede Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Ege, Türkiye'nin önemli bölgelerinden biridir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin batı şeridini oluşturuyor. Sahil kenarındaki turistik merkezleriyle, tarihi ve kültürel şehirleriyle sadece Türkiye'de değil, dünyada sayılı bölgelerden biridir. Yerli ve yabancılar için Egede gezilecek yerler sayılamayacak kadar çoktur. Ege'de neler yapılır, hayat nasıldır, Egede yaşamak üzerine bütün detayları sizler için derledik.

Ege’de Tatil; Ege, Türkiye‘nin önemli bölgelerinden biridir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin batı şeridini oluşturuyor. Sahil kenarındaki turistik merkezleriyle, tarihi ve kültürel şehirleriyle sadece Türkiye‘de değil, dünyada sayılı bölgelerden biridir. Yerli ve yabancılar için Egede gezilecek yerler sayılamayacak kadar çoktur. Ege’de neler yapılır, hayat nasıldır, Egede yaşamak üzerine bütün detayları sizler için derledik.

Ege Bölgesi, 85 bin kilometrelik yüzölçümüyle Türkiye‘nin ‘ini kaplıyor. Bölge adını, kıyısı bulunduğu Ege denizinden alıyor. Bölge Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Sadece Kuzey kesimleri kışın çok soğuktur. İzmir, Muğla, Aydın, Denizli, Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa bölgenin illeridir.

Ege’de Nereye Gidilir?

Ege Bölgesi, her türlü hayalinizi gerçekleştirebileceğiniz özelliğe sahiptir. Güneşli kumlar, pırıl pırıl deniz isterseniz, mavi bayrağa sahip uluslararası düzeyde plajlar bulunuyor. Sessiz ve doğal ortamda tatil istiyorsanız Egede gezilecek köyler bulunuyor. Adrenalin ve macera tutkunuysanız rafting ve rüzgâr sörfü yapabilirsiniz. Tarihe meraklıysanız Egede antik kent gezmeye doyamayacaksınız.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Ege’de Gezilecek Yerler

Ege’de Tatil; Ege Bölgesinde gezip, görebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Bu yüzden gitmeden önce bir plan yapmanızda yarar vardır. İsterseniz paket turlara katılıp, rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Ailenizle, arkadaşlarınızla gezmek isterseniz sizlere gezip görebileceğiniz yerleri sıralayalım.

 1. İzmir; Seferihisar, Urla, Bergama, Selçuk, Tire, Şirince, Eski Foça
 2. Aydın; Kuşadası, Didim
 3. Muğla; Datça, Marmaris, Fethiye, Bodrum, Köyceğiz
 4. Manisa; Turgutlu, Salihli, Kula
 5. Afyon; İscehisar, Sandıklı, Frig Vadisi, Sandıklı
 6. Kütahya; Domaniç
 7. Uşak; Banaz, Merkez,
 8. Denizli; Pamukkale, Honaz Dağı, Çal

Ege’de Tatil Yerleri

Ege, yaz turizminin en gözde merkezlerinden biridir. Deniz ve kum denilince Egede akla İzmir, Aydın, Muğla geliyor. İzmir Çeşme, Dikili; Aydın Kuşadası, Didim, Muğla Fethiye, Marmaris, Bodrum, Köyceğiz öne çıkan tatil beldeleridir.

Ege Bölgesi sadece yaz turizmiyle ilgi çekmiyor, Ege’de tatil yerleri olarak; Afyon, Uşak, Denizli kaplıca turizmiyle ziyaretçi çekiyorlar.Özellikle Denizli, Pamukkale travertenleriyle dünya çapında ünlüdür. Kütahya, çinileriyle ve kültürüyle Egede tatil yapılacak yerler arasındadır.

Doğal ortamda, gürültüden uzak, sakin bir tatil yapmak istiyorsanız Egede tatil beldeleri sizi bekliyor. İzmir Foça, Alaçatı, Urla, Seferihisar; Muğla Birgi, Güllük, Akyaka öne çıkan tatil beldeleridir.

Ege’de Tatil; Ege’de bozulmamış, kendi kültürünü yaşatan, doğayla iç içe Egede gidilebilecek tatil yerleri dışında köyler bulunuyor. Temiz hava, doğal ortam, sakinlik ve huzur istiyorsanız Egede satılık köy evleri bulunuyor. Bunlardan bir tane alıp, huzur ve sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Bu köylerden birkaçını sizler için sıralayalım;

 1. Şirince Köyü (İzmir-Selçuk)
 2. Sığacık (İzmir-Seferihisar)
 3. Bademli Köyü (İzmir-Dikili)
 4. Mordoğan (İzmir-Karaburun)
 5. Kaynarpınar (İzmir-Karaburun)
 6. Birgi Köyü (İzmir-Ödemiş)
 7. Yeşilyurt Köyü (Muğla-Menteşe)
 8. Kayaköy (Muğla-Fethiye)
 9. Mazıköy (Muğla-Bodrum)
 10. Kapıkiri Köyü (Muğla-Milas)
 11. Doğanbey Köyü (Aydın-Söke)
 12. Güzelçamlı (Aydın-Kuşadası)
 13. Kuyucular Köyü (Aydın-Umurlu)
 14. Süngülü Köyü (Denizli-Çivril)
 15. Türkmen Köyü (Manisa-Merkez), Egede yaşanacak köyler arasındadırlar.
 16. Ege’de Tarihi Yerler

Ege Bölgesi, denize yakın olması bakımından birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan en ünlüsü Selçuk ilçesinde bulunan Efes Harabeleridir. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turist bu ören yerini ziyaret ediyorlar.

Bergama Antik Tiyatrosu

Bergama Antik Tiyatrosu; İzmir’in Bergama ilçesinde bulunuyor. İlçeye adını veren Pergamon Krallığı tarafından yapılmıştır. Dünyanın en dik tiyatrosudur.

Kaunos Antik Kenti; Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bulunuyor. Kentin en büyük özelliği kaya mezarlarıdır. Yerli Anadolu insanları tarafından Kbid adıyla kurulmuştur.

Amintas Kral Mezarları;Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunuyor. Likyalılara ait kaya mezarlarıdır. Dağdaki kayaların oyulmasıyla oluşturulmuştur.

Letoon Antik Kenti; Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bulunuyor. Yunan antik kenti Artemis ve Atena’nın annesi Leto için yaptırılmıştır.

Labranda Antik Kenti; Muğla’nın Milas ilçesinde bulunuyor. Karya dönemine ait antik yerleşim, kutsal bir alan olarak inşa edilmiştir.

İlginizi Çekebilir
Ödemiş'te Yapılacaklar

Stratonikeia Antik Kenti; Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunuyor. Kent İÖ 3. yüzyılda kurulmuştur. Suriye kralı I. Seleukos eşi Stratonike’yi oğlu Antiokhos’a veriyor. Antiokhos da önce üvey annesi, sonra eşi olan Stratonike için bu antik kenti inşa ettiriyor.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı; Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunuyor. 1618’de Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yapılmıştır. Kervansaray küçük bir kale görünümündedir.

Herakleia Antik Kenti; Muğla’nın Milas ilçesinde bulunuyor. Döneminin ünlü liman kentlerindendir. Limanın alüvyonlarla dolması nedeniyle daha sonra terk edilmiştir.

Alinda Antik Kenti; Aydın’ın Karpuzlu ilçesinde bulunuyor. Antik Karia bölgesinin en önemli ve korunmuş antik kentlerinden biridir.

Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı; Muğla’nın Milas ilçesinde bulunuyor. Karya’nın kurucusu Hekatomnos’un anıt mezarı yer alıyor.

Panionion; Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunuyor. Antik dönemde 12 İyon kentinin toplandığı yerdir. Günümüzde Milli Park sınırları içindedir.

Bu tarihi antik kentlerle birlikte Egede gezilecek tarihi yerler arasında kaleleri sayabiliriz. Uşak,Afyon, Kütahya, Bodrum, Sığacık, Fethiye gezebileceğiniz kaleler arasındadır.

Ege’de Yaşanacak Yerler

Ege’de Tatil; Ege’de bulunan her bir yerleşim yeri huzurlu ve sakin yaşabileceğiniz yerlerdir. Sadece İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olması bakımından Egede olan iller arasında en kalabalık şehirdir. Fakat şehrin Avrupai görünümü, tarihi ve kültür dokusu ile yaşanacak şehirler arasındadır.

Daha sakin ve yoğun trafiği olmayan şehir arıyorsanız Afyon, Kütahya, Manisa, Denizli, Uşak şehirlerinden birini tercih edebilirsiniz. Muğla yaz döneminde yoğun şekilde ziyaretçi akınına uğruyor. Bu durumdan şikayetçi olmazsanız deniz, doğa ve tarihin harmanlandığı bu şehir en ideal yaşanacak yerler arasındadır.

Hayatınızı emekli modunda yaşamak istiyorsanız İzmir’in Şirince, Seferihisar, Birgi, Dikili; Aydın’ın Güzelçamlı; Muğla’nın Mazı, Palamutbükü, Akyaka, Turunç, Söğüt, Kapıkiri yerleşim yerlerini gezmenizi öneririz.

Ege’de Yaşamak

Yoğun iş hayatının ve trafiğin verdiği stres, pahalılık, kalabalık yaşam alanları insan hayatını olumsuz etkileyen etmenlerdir. Bu etmenlerden kurtulup, daha sakin ve huzurlu bir yer arıyorsunuzdur. Ege Bölgesinde size bu imkanı sunan yerleşim yerleri bulunuyor.

Kalabalık bir şehirden geliyorsanız İzmir size cazip gelmeyecektir. Fakat Uşak, Kütahya, Denizli ülkenin en sakin ve düzenli şehirleri olarak Egede yaşamak isteyeceğiniz yerlerdendir.

Ege’de Festivali Yapılan Şeyler

Ege eğlence kültürüyle öne çıkan bölgelerdendir. üreticiyi,sanatı, sanatçıyı koruyan bu bölgede Egede festivaller her yıl coşkuyla kutlanıyor. Her ne kadar Pandemi dönemi sürecinde birçok festival ve etkinlik iptal olsa da geleneksel hale gelen festivaller şunlardır;

 1. İzmir Future Gangz Hiphop Fest
 2. 1. Uluslararası Milas Giyim-Aksesuar-Güzellik- Kozmetik ve Kişisel Bakım Festivali
 3. Urla Caz Günleri
 4. Urla Gastronomi Günleri
 5. İzmir Çikolata-Tatlı Festivali
 6. Artemis Film Festivali
 7. Muğla Hiphop Festivali
 8. Yakaza İzmir Rap Fest
 9. İzmir Cofee Festivali
 10. Zeytinli Rock Festivali

Ege’de Ücretsiz Çadır Kurulacak Yerler

Gönlünüzce tatil yapmak, istediğiniz yerde konaklamak için çadır kamp en uygun tatil yöntemidir. Ege Bölgesi bu bakımdan size birçok alternatif Egede çadır kamp alanları sunuyor. Doğa ve denizle iç içe onlarca Egede çadır kamp yerleri bulunuyor. Bunlar arasında Ege’de ücretsiz çadır kurulacak yerler sayısı fazladır. Sadece İzmir ve çevresinde ondan fazla ücretsiz kamp yeri bulunuyor.

 1. Hitit Kabartması -Kemalpaşa
 2. Çanak Koyu-Foça
 3. Delikli Koy-Çeşme
 4. Kestel Barajı-Bergama
 5. Su Uçuran Şelaleleri-Aliağa
 6. Demircili-Urla
 7. Pikamp-Seferihisar
 8. Dereköy-Kemalpaşa

Ege’de Kaç Ada Var?

Ege Denizinde Yunanistan’la sürekli yaşadığımız ada sorunları bulunuyor. Bu sorunlar gündeme yansıdığında Egede kaç ada var sorgusu yapılıyor. Yunanistan ile Anadolu yarımadaları arasında toplamda 3000 adet ada bulunuyor. Bu adalardan 212 tanesi Türkiye’ye aittir. Bu adalardan Bozcaada, Gökçeada,Cunda, Tersane öne çıkan adalardır.

Ege’de Çadır Kamp Yerleri

Ege’de deniz, koy, milli park, ormanlık alanlarda kamp kurabileceğiniz birçok güzel yerler bulunuyor. Foça, Çeşme, Seferihisar, Urla, Köyceğiz, Kuşadası, Dereli, Datça, Hisarönü, Fethiye çadır kampı yapabileceğiniz yerlerdir. Buralarda ücretsiz ve ücretli kamp alanları bulunuyor.

Delikli Koy (Alaçatı), Teos Orman Kampı (Seferihisar), Sazlıca Plajı (Yeni Foça), Kabak Koyu (Fethiye), Kelebekler Vadisi (Fethiye), Dilek Yarımadası (Kuşadası), Akyaka Orman Kampı (Muğla) Egede kamp yapılacak koylar arasındadır.

Çadır kamp yerleri arasında Egede bungalov evleri çeşitleri bulunuyor. Yılın dört mevsiminde bungalo evlerde tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Bungalo evlerin bulunduğu kamp alanları; Hayıtbükü Koyu (Datça), Sultan Kamp Kabak Koyu (Fethiye), Pitos Bungalows (Bodrum), Palmira Bungalow (Marmaris)

Ege’de Rafting Nerede Yapılır?

Azgın sulara karşı kürek çekmek herhalde her insanın yapabileceği bir iş değildir. Rafting denilen bu aktivitede bir bot içinde ekip olarak azgın sulara karşı mücadele veriyorsunuz. Adrenalin ve maceranın tavan yaptığı bu aktiviteyi Dalaman Çayında yapabilirsiniz. Dalaman Çayı, Marmaris ve Fethiye arasında 230 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Turistik bölgede olması özellikle yabancıların büyük ilgisini çekiyor. Rafting deneyimi yaşamak istiyorsanız Marmaris, Dalaman, Fethiye, Turunç noktalarından birine gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
En İyi Asya Plajları Asya'nın En Güzel 10 Sahili

Ege’de Denize Yakın Köyler

Ege’de deniz kenarında köy denilince aklınıza tatil köyleri gelmesin. Bu köyler bildiğimiz köylüsü, tarlası,bahçesi, ineği, tavuğu, eşeği olan köyler. Tek avantajları denizin kenarında olmalarıdır. Bu köyler arasında Bademli en çok ziyaretçi alan köydür. Karaburun’a bağlı Mordoğan küçük bir balıkçı köyüdür. Köy, balıkçılığı, plajı ve 70 çeşit mor çiçeğiyle ünlüdür.

Seferihisar, Dünyanın en sakin yerleşim yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu ilçeye bağlı Sığacık, küçük bir balıkçı köyüdür. Son dönemde adı sıklıkla duyulmaktadır. Huzur ve sukunet arıyorsanız bu köyü ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum ilçesine bağlı Mazı Köyü, tarihi kalıntıları, denizi ve doğasıyla tam bir cennet havasını yaşatıyor. Milas sınırları içinde bulunan Kapıkırı Egede denize yakın köyler arasında adı yeni duyulan bir köydür. Tarihi kalıntıların gün yüzüne çıkmasıyla bakir kalan bu köy ziyaretçilerin ilgisini çekmeye başladı.

Bu köylerle birlikte; Kaynarpınar (Karaburun), Dalyanköy (Çeşme), Selimiye (Marmaris), Güzelçamlı (Kuşadası), Denizköy (Dikili) Ege’de denize kıyısı olan köylerdir.

Ege’de Çekilen Diziler

Ege Bölgesi televizyon dünyasının ilgi odağını oluşturuyor. Muhteşem doğası, coğrafyası, tarihi ve kültürü sayesinde birçok televizyon dizisi bu bölgede çekiliyor. İzmir ve Muğla bölgesi bu konuda başı çekiyorlar.

Bu diziler arasında; Fatmagül’ün Suçu Ne?, Kalbim Ege’de Kaldı, Gülizar, Bitmeyen Şarkı, Kavak Yelleri, Kızlarım İçin, Sen Çal Kapımı, Baba Ocağı, Güzel Köylü, Aşk Zamanı, Hanım Köylü, Çilek Kokusu, Yalancı Damat, Ege’nin Hamsisi öne çıkan dizilerdir.

Ege’de Çekilen Filmler

Ege’nin muhteşem yapısı birçok senaristin ilham kaynağı olmaktadır. Bu yüzden birçok film Ege’nin taşlı sokaklarında, taş evlerinde çekiliyor. Bunlardan akıllarda kalanları sayalım;

 1. Biz Böyleyiz (Berrak Tüzünağaç-Özge Özpirinççi)
 2. Herşey Çok Güzel Olacak (Cem Yılmaz-Mazhar Alanson)
 3. Babam ve Oğlum (Çetin Tekindor)
 4. Veda (Zülfü Livaneli’nin yazıp yönettiği Atatürk’ü anlatan en iyi filmlerdendir.)
 5. Dedemin İnsanları (Çetin Tekindor)
 6. Unutursam Fısılda (Kerem Bursin-Farah Zeynep Abdullah)
 7. Nadide Hayat (Demet Akbağ)
 8. İftarlık Gazoz (Cem Yılmaz)
 9. 7. Koğuştaki Mucize (Aras Bulut İynemli)
 10. Vicdan (Nurgül Yeşilçay)

Ege’de Yazlık Alınacak Yerler

Şehrin hızlı yaşantısından kaçıp, kurtulmak istiyorsanız bol alternatifli Egede yazlık alınacak yerler bulunuyor. Ege Bölgesi zengin coğrafyası sayesinde size deniz ve doğayı birlikte sunuyor. Hem turistik merkezlere yakın olmak; hem de doğa içinde sakin ve huzurlu yaşamak istiyorsanız; İzmir, Muğla ve Aydın ilçelerine bir göz atmalısınız.

İzmir’in Foça, Seferihisar, Çeşme, Karaburun, Urla, Alaçatı; Muğla’nın Bodrum, Fethiye, Köyceğiz, Ula, Datça; Aydın’ın Kuşadası, Didim ilçeleri Egede yaşanacak yerler arasında ilk tercih edilenlerdir. Bu ilçelere bağlı deniz kenarında güzel ve şirin köyler bulunuyor. Birgi, Sığacık, Kapıkiri, Mazıköy, Mordoğan, Palamutbükü gibi köylerden yazlık alabilirsiniz.

Ege’de Yetişen Bitkiler

Ege Bölgesi coğrafisinin ve ikliminin elverişliliği bakımından zengin bir tarıma sahiptir. Bölgede farklı türde birçok bitki ve tarım ürünü yetişiyor. Tarım bakımından Egede ne yetişir diye soracak olursanız; incir, zeytin,tütün, haşhaş, pamuk, üzüm, anason başta geliyor. Bu bitkilerin yanı sıra turunçgiller, elma, kiraz, ceviz, tahıl, şekerpancarı yetiştiriliyor.

Ege Bölgesinde sebzecilik önemli bir yer tutuyor. Domates, biber, patlıcan, patates, salatalık, kereviz, pırasa başlıca üretilen sebzelerdir. Bunun dışında ihtiyacı karşılayacak kadar ıspanak da yetiştiriliyor. Ege ıspanak yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız Egede ıspanak ne zaman ekilir sorusu aklınıza gelebilir. Yaz ve kış mevsiminde iki ayrı dönemde ekebilirsiniz. Böylece iki parti ıspanak üretiminiz olabilir.

Ege’de Ceviz Ne Zaman Toplanır?

Ege’nin iklimi ceviz yetiştirilmesi için uygundur. Cevizin ülkenin ekonomisi bakımından önemini düşünecek olursanız, devlet desteğiyle birlikte bu yöne eğilimin olduğunu görebilirsiniz. Ceviz hasadı Eylül ayı ortalarında başlıyor Ekim ayı sonuna kadar sürüyor. Hasat zamanını anlamak için cevizin kabuğunun 1/3’ünün çatlamaya başladığı dönemden itibaren takip edebilirsiniz.

Ege’de Limon Yetişir mi?

Ege Bölgesi ılıman bir iklime sahiptir. Bu nedenle turunçgiller ailesinin bütün meyveleri rahatlıkla yetiştiriliyor. Bölgenin güney kesiminde İnterdonato cinsi limon üretimi yapılıyor. Ayrıca bahçesi olan her evde mutlaka bir limon ağacı görebilirsiniz.

Ege’de Muz Yetişir mi?

Muz, Akdeniz ikliminin karakteristik meyvelerinden biridir. Ege Bölgesi’nin Akdeniz’e komşu olmasının avantajıyla bölgede muz yetiştirilebiliyor. Bölgede sadece Torbalı ilçesinin Çaybaşı Mahallesi’nde muz yetiştiriciliği yapılıyor.

Ege’de Fındık Yetişir mi?

Fındık, Karadeniz Bölgesinin karakteristik meyvesidir. Ege Bölgesinde yetiştirilmesi zor olarak kabul ediliyor. Fakat azimli girişimciler sayesinde Ege Bölgesinde de yetiştirilmeye başlandı. Aydın’ın Sarıcaova Mahallesinde fındık yetiştiriciliği yapılıyor.

İlginizi Çekebilir
Ucuza Tatil İsteyenlere Öneriler

Ege’de Patates Ne Zaman Ekilir?

Patates yazlık ve kışlık olmak üzere iki dönemde ekiliyor. İlk dönem Ocak-Şubat aylarıdır. İkinci dönem Ağustos-Eylül aylarıdır.

Ege’de Ria Kıyı Tipinin Görüldüğü Yöre

Önce Ria’nın ne demek olduğunu açıklayalım. Çeşitli nedenlerle denizin yükselmesi veya denize kıyısı olan toprak parçasının çökmesi sonucu oluşan yeryüzü şeklidir. Kısaca akarsu vadilerinin deniz suları altında kalmasıyla oluşan kıyı tipidir. Ege Bölgesinin güneybatı sahillerinde görebilirsiniz.

Ege’de Rum Köyleri

Ege, kozmopolit yapısıyla dikkat çeken bölgelerdendir. Cumhuriyet Dönemine kadar yerli halk arasında birçok Rum vatandaşı ve köyü bulunuyordu. Yunanistan’la yapılan vatandaş değişimi sonucu Rumlar azaldı. Fakat Rum köyleri hala varlığını sürdürüyor.

Doğanbey (Aydın-Söke), Kayaköy (Muğla-Fethiye-Büyü isimli Türk korku filmi burada çekilmiştir, Sazak (İzmir-Karaburun), Kokluca (İzmir-Konak), Tepeboz (İzmir-Karaburun) tarihi Rum köyleridir.

Isparta Ege’de mi?

Isparta’yı konumu bakımından birçok kişi Ege Bölgesi’nde zannediyor. Aslında şehir Akdeniz Bölgesindedir. Ege ile Akdeniz bölgeleri arasında sınırda olduğu için, Ege bölgesinde zannedenler olabiliyor. Sanıldığının aksine Isparta Ege bölgesinde değil, Akdeniz bölgesindedir.

Ege’de Itır Çiçeğine Ne Denir?

Itır, Sardunyagillerden çok yıllık bir bitkidir. Yeşil yaprakları dere otuna benzer. Mor çiçek açar. Çiçeklerinin yanında Turna gagasına benzeyen ince bir sap uzanır. Bu nedenle Turna gagası, Leylek gagası, Dakka otu, dönbaba, çoban iğnesi olarak anılır. Ege Bölgesinde bu çiçeğe iğnelik, iğnelik otu deniliyor. Yerel halk bu çiçeği sebze olarak kullanıyor. Yeşil kısmını böreklerde kullanılıyor. Kavurarak yemek olarak yeniliyor.

Ege’de Nereden Arsa Alınır?

Ege, Marmara’dan sonra en pahalı ikinci bölgedir. Bu nedenle bu bölgeye yatırım yapacaksanız çok iyi araştırma yapmalısınız. İzmir, Aydın, Muğla gibi il sınırları içinde kalan arsalar aşırı pahalıdır. Bu illere yakın olmasını istiyorsanız yeni gelişmekte olan ilçelerinden arsa alabilirsiniz. Arsa alabileceğiniz belli başlı yerleşim yerleri şunlardır;

İzmir; Balçova, Bayındır, Karaburun, Kiraz, Urla, Torbalı, Selçuk, Tire

Aydın; Didim, Kuşadası, Söke, Çine, Karacasu, Kuyucak, Nazilli

Muğla; Datça, Köyceğiz

Manisa; Selendi, Soma, Salihli,

Afyon; Başmakçı, İhsaniye, Emirdağ, Sandıklı

Kütahya; Domaniç, Dumlupınar, Simav, Gediz, Tunçbilek/Tavşanlı

Denizli; Acıpayam, Çivril, Serinhisar, Baklan

Uşak; Banaz, Ulubey

Ege’de Falez Var mı?

Falezler,dalgaların kıyıyı aşındırması sonucu oluşan yeryüzü şekilleridir. Falez, Fransızca “dik sahil” anlamına geliyor. Dalgaların aşındırması sonucu uçurum olarak adlandırdığımız dikliklerdir. Bu oluşumlar Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında görülür. Ege Bölgesinde falez bulunmuyor.

Ege’de Plato Var mı?

Platolar, vadi ve ovalardan farklıdırlar. Akarsular tarafından aşındırılmış, hafif engebeli, genellikle yüksekliği fazla olan geniş düzlüklerdir. Kütahya’nın yarısından fazlasını platolar kaplıyor. Kütahya ilinden başka bölgede plato yer almıyor.

Ege’de Şelaleler

Ege’de Tatil; Ege Bölgesi doğal ortamı ve akarsularıyla bir doğa harikasıdır. Yemyeşil ormanların arasından akan şelaleler, size su terapisi yapacaktır. Ziyaret edebileceğiniz şelaleler şunlardır;

 1. Gizlikent Şelalesi; Muğla’nın Seydikemer ilçesinin Kayadibi Mahallesinde bulunuyor. Diğer şelalelere nazaran akışı şiddetlidir. Ayrıca herhangi bir çit veya duvarla çevrili değildir.
 2. Yuvarlak Çay; Muğla’nın Topgözü Kanyonunda yer alıyor. Çay belirli bir noktadan aşağıya dökülüyor. Yaz mevsiminde su 6 derecedir. Suya girme imkanınız bulunuyor.
 3. Aşıklar Şelalesi; İzmir’in Dikili ilçesinde Nebiler köyünde bulunuyor. Dikili’nin saklı kalmış güzelliklerinden biridir. Gitmişken efsanesini dinlemeyi unutmayın.
 4. Toparlar Şelalesi; Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bulunuyor. Kayalıklar arasından akan su, etrafa serinlik ve güzel bir manzara sunuyor. Şelalenin aktığı noktada küçük bir havuz bulunuyor.
 5. Esençay Şelaleleri; Aydın’ın Karacasu ilçesinin Esenler Mahallesinde bulunuyor. Doğa tutkunları tarafından yeni keşfedilen yerde, doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Ege’de İş İmkanları

Ege’de Tatil; Ege Bölgesi, sanayisi, ekonomisi, tarımı, coğrafyasıyla birçok yatırımcıya iş imkanı sağlıyor. Son dönemde organik tarıma ağırlık verildiği için yatırımcılar, arazi alarak organik tarıma yöneliyorlar. Siz de böyle bir yatırım yapabilirsiniz. Bunun için Aydın, Manisa illeri daha çok tercih ediliyor.

Yaz döneminde bölge yerli ve yabancı ziyaret akınına uğradığından;

 • Butik,
 • Organik pazar,
 • Dondurmacı,
 • Hediye dükkanı,
 • Doğal kahvaltı ortamları,
 • Ev yemekleri dükkanı açabilirsiniz.

Dükkan açmadan da Ege’de iş yapma imkanınız bulunuyor. Çok iyi yüzme biliyorsanız, sertifika alarak sahil güvenlik veya yüzme öğretmenliği yapabilirsiniz. Yaz mevsiminde otel, restoran gibi yerlerde garson, aşçı, tur rehberi olarak çalışabilirsiniz.

Ege, Türkiye’nin en önemli bölgelerinden biridir. Turizm, sanayi, kültür, tarih bakımından ülkenin lokomotifidir. İzmir, Aydın, Muğla sahil kentleri olmaları bakımından dünyaca ünlüdürler. Ege’de bakirliğini koruyan köyler ve doğal yaşam alanları bulunuyor. Huzur ve sükunet istiyorsanız doğallığını koruyan köyleri gezebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu