Anne Çocuk

Emziren Annelerin En Sık Sorduğu Sorular

Yeni doğum yapmış ve bebeğini emziren annelerin en sık sorduğu sorular genellikle benzerlik göstermektedir. Bebeğinin daha sağlıklı büyümesi için canla başla çalışan anneler bu dönemde bir takım kaygılar yaşamaktadır. Hemen hemen her emziren annenin aklında bu dönemle ilgili birçok soru işareti bulunmaktadır. Özellikle ilk çocukta bu kaygı durumu en üst seviyededir. İkinci ve üçüncü çocuklarda akıllardaki soru işaretleri daha da azalır. Peki emziren annelerin kaygılanmasına neden olan ve en sık sorduğu sorular nelerdir?

Sütüm Yetiyor mu?

Emziren annelerin neredeyse % 95’i dönem dönem sütüm yetiryor mu endişesine kapılmaktadır. Hele bir de “Bebek zayıflamış”, “Sütün mü az?”, “Niye ağlıyor bu çocuk, doymuyor mu?” gibi yaklaşımlar annede de “Sütüm yetiyor mu?” kaygısına neden oluyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerde aylık en az 500 gr kilo alımı gayet normaldir. Bununla birlikte gün içerisinde 4-5 defa bezi dolu dolu olan bebeğe anne sütü yeterli geliyordur.

Sütümü Nasıl Daha Kaliteli Yapabilirim?

Anne sütü, bebek için yer yüzündeki en kaliteli gıdaların başında gelir. Sağlıklı beslenen annelerin sütü de kaliteli olacaktır. Eğer gğn içerisinde sebze, protein, karbonhidrat ve yağ tüketimine dikkat ediyorsanız, sütünüzün veriminden endişe etmenize gerek yok. Bununla birlikte fındık, ceviz, badem gibi faydalı tohumları da yeteri kadar tüketmekte yarar var. Bir diğer önemli husus da su tüketimidir. Şeker oranı yüksek zararlı içecekler yerine günlük su tüketimini artırmak gerekiyor.

Emzirme Sıklığı ve Süresi Nasıl Olmalı?

Emziren annelerin en çok sorduğu sorulardan biri de emzirme süresi ve sıklığıdır. Bebeğin ne zaman doyduğunu ve ne zaman acıktığını bilmemek annede endişeye neden oluyor. Bu durumda anne sürekli emzirme ihtiyacı duyabiliyor. İdeal bebek emzirme sıklığı 2 saatte birdir. 2 saat arayla emzirilen bebeğin en az 15 dakika boyunca bir memeyi emmesi sağlamalıdır. Çünkü anne sütündeki faydalı yağlar emzirmenin 15. dakikasından itibaren salınmaya başlamaktadır.

Emziren Annelerin Sorduğu Diğer Sorular

Emziren anneler farklı şartlara ve biyolojik özelliklere sahip olduğu için akıllarına takılan sorular da çeşitlilik göstermektedir. Buna bir de bebeğin bireysel farklılıkları eklenince sorular daha da artmaktadır.

Emziren annelerin sorduğu diğer sorular ise şu şekildedir;

  • Yediklerim sütün tadına etki eder mi?
  • Bebeğim ağız sütünü alabildi mi?
  • Meme ucu bakımını nasıl yapabilirim?
  • Stres sütümü bozar mı?
  • Sigara sütümden bebeğime geçer mi?
  • Doğru emzirme pozisyonu nasıldır?

Görüldüğü gibi emziren annelerin sorduğu soruları artırmak mümkündür. Kaliteli anne sütü ve verimli emzirme süreci için annelerin aklına takılan daha onlarca soru vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu