Anne Çocuk

En Erken Şekilde Hiperaktif Çocuğu Nasıl Anlarız?

Bu yazıda en erken şekilde hiperaktif çocuğu nasıl anlarız? Bugün birçok ebeveyn kendilerine bu soruyu sordu. Bu konuda, televizyonda veya gazetelerde duymak gibi, hiperaktivite bazen sayısız insanı etkileyecek gerçek bir bela olarak ortaya çıkıyor. Ancak gerçek bundan farklı. Hiperaktif olmak aslında Dikkat Eksikliği / Hiperaktivite Bozukluğu adı verilen bir sendromdan ibarettir. Dünyadaki çeşitli araştırmalara göre, 6-10 yaş arası çocukların yaklaşık% 5’i bu sendromdan etkileniyor.

Huzursuzluk ve Dikkatsizlik

Uzmanlar hiperaktivite ile ilgili zorlukları üç gruba ayırıyor. Genellikle tespit edilen ilk işaret olan ajitasyon, en çok dikkat çekenidir. Ama aynı zamanda dürtüsellik ve dikkatsizlik de diğer semptomlardır.

Sendromun ilk belirtileri 3 yaşından itibaren yeterince erken ortaya çıkabilirse, sadece ilkokulun başlangıcında soru sormaya başlayabilir. “Çok dikkatli olmalısın,” diye açıklıyor uzmanlar.

Birçok çocuğun 3-6 yaşları arasında belirgin bir ajitasyonu vardır, ancak bu genellikle doğaldır. Öte yandan, bu hiperaktivite bu yaş grubundan sonra da devam ettiğinde, gerçek zorluklar ortaya çıkmaya başlar.

Hiperaktivite Belirtileri

Bireysel olarak alındığında, hiperaktivite semptomları ebeveynlerin çok fazla endişelenmesine neden olmamalıdır. Bir çocuk hiperaktiviteden mustarip olmadan da enerjik olabilir, diğeri bazen dikkat eksikliği ve bebek sabırsızlığının olduğunu söyleyemeden başlarını havada tutmak oldukça yaygın. Bu nedenle, hiperaktiviteyi gerçekten düşünebilmek için aşağıdaki koşulların olması gerekir.

  • Semptomlar en az iki farklı ortamda (ev, okul, ders dışı faaliyetler, vb.) devam etmelidir.
  • Geçmişe bakıldığında, 7 yaşından önce ilk işaretlerin varlığını hatırlamak gerekir.
  • Semptomları haklı çıkarabilecek herhangi bir sağlık veya psikolojik sorun olmamalıdır (görme, işitme sorunları, entelektüel gerilik, ailevi zorluklar, vb.).
  • Diğer patolojiler (otizm, şizofreni …) göz ardı edilmemelidir.

En erken şekilde hiperaktif çocuğu nasıl anlarız? Sorusu hakkında bir diğer vurgulanması gereken husus ortaya çıkan belirtilerin uzman kontrolünde olmasıdır. Bir çocuktan diğerine, semptomların varlığı ve yoğunluğu çok değişkendir, bu da tanıyı zorlaştırır.

İlginizi Çekebilir
Gebelik Diyabeti Nedir?

Bir pratisyen, genç hastasında hiperaktiviteden şüpheleniyorsa, bu sendromda sadece bir uzman (genellikle bir çocuk psikiyatristi, bazen bir nörolog) teşhis koyabilecektir. Esas olarak çocuğun gözlemine ve etrafındaki yetişkinlerden kendisiyle ilgili bilgi toplanmasına dayanan bir değerlendirme yapılmalıdır. Değerlendirme öncelikle ebeveynlerle yapılan bir röportaj ve çocuğun muayenesinden oluşur.

Semptomların yoğunluğunu ve sıklığını değerlendirmek için tasarlanan anketler aileye olduğu kadar öğretmenlere de gönderilir. Son olarak, doktor bir arada var olan sorunları (epilepsi, disleksi, vb.) tespit etmek için bir değerlendirme yapar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu