Genel Kültür

Evlenirken Neden Yüzük Takıyoruz?

Evlilik denildiğinde yüzük akla geldiği için evlenirken neden yüzük takıyoruz? sorusu da evlenmek üzere olan pek çok çiftin aklını kurcalıyor. Evlilik, pek çok kişinin hayalinde bulunan bir şeydir. Geçmişte evlilikler daha kısa şeklinde gerçekleştirilirken günümüzde evlilik öncesi pek çok tören olabiliyor. Tabi ki evlilik öncesi ve sonrasında yapılan bu törenler tamamen evlenmek isteyen çiftin isteğine göre şekillenebiliyor.

Evlilik öncesi genellikle sevgililik dönemindeki çiftlerde herhangi bir evliliği simgeleyen takı ya da benzeri başka bir şey göremezsiniz. Bazı çiftler kendine has şeyler taşıyarak kendi aralarında bir sözleşme de bulunsa da bu resmi olmadığı için pek bir anlam ifade etmeyebiliyor. Ancak evlilik öncesi pek çok aşamada tercih edilen şey yüzük takarak bağlılığı belirtmektedir.

Evlilik Yüzüğü Nedir?

Evlenme sürecinde çiftlerden her ikisini de evli olduğunu ya da evlenmek üzere olduğunu birbirlerine söz verdiklerini ifade etmek amacıyla evlilik yüzüğü olarak ifade edilen alyans kullanılır. Evlilik döneminde olunduğunu ya da evlenmek üzere olduğunu belirtmek amacıyla yüzük kullanılıyor. Pek çok kişinin neden yüzük kullandığına dair bir fikri olmasa da aslında bu konuda geçmişten bu yana pek çok farklı fikir bulunuyor.

Evlilik Döneminde Takılan Yüzükler

Evlilik döneminde çiftlerin birbirlerine olan sadakat ve bağlılığını göstermek amacıyla yüzük takılır. Evlilik döneminde takılan yüzükler şunlardır:

  • Söz yüzüğü
  • Nişan yüzüğü
  • Düğün yüzüğü
  • Evlilik alyansı

Daha bunun gibi evlilik döneminde takılan pek çok yüzük çeşidi bulunuyor.

Evlilik Yüzüğünün Anlamı Nedir?

Evlilik yüzüğü, günümüzde evlenme anlamına gelen tek takıdır. Geçmiş dönemlerde özellikle Antik Mısır’da evlilik yüzüğünü sol elin yüzük parmağına takılmasında etkili olan bir görüş vardır. Bu görüş kalbe direkt olarak giden damarlardan birinin sol eldeki yüzük parmağına bağlı olduğudur. Bu nedenle evlilik yüzüğü, sol elin yüzük yani 4. parmağına takılıyor.

İlginizi Çekebilir
Aagenaes Sendromu Nedir?

Evlilik Yüzüğünü Ait Anlamlar

Evlilik yüzüğüne ait pek çok farklı anlam bulunuyor. Ancak en temel anlamına bakıldığında herkes tarafından evlilik yüzüğüne sadakat, bağlılık ve sevgi anlamlarına sahip olduğuna dair düşünceler bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu