Genel Kültür

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji nedir? Fibromiyalji, orta yaş grubunun daha sık karşılaştığı, eklem ve kas ağrısı olarak da bilinen bir çeşit romatizma hastalığıdır. Aşırı halsizlik ve kırgınlıkla kendini gösteren hastalık, çok sinsi bir şekilde vücudun her yerine dağılarak yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir.

Fibromiyalji Hastalığı Nedir?

Fibromiyalji, öğretmen hastalığı olarak da bilinmektedir. Aşırı stresli ortamlarda bulunmak hastalığı tetikleyen en önemli sebeplerin başında gelmektedir. Her türlü kas, kol, bacak, boyun, baş, bel gibi rahatsızlıkları beraberinde getiren Fibromiyalji, romatizma hastalıklarının bir çeşidi olan ve nemli, yağmurlu havalarda vücuda aşırı derecede kırgınlık veren bir hastalıktır. Stresli ve nemli ortamlardan uzak kalmak fibromiyaljiye karşı alınacak tedbirlerin başında gelmektedir.

Fibrolmiyaljinin Ne Gibi Belirtileri Vardır?

Fibromiyalji hastalığı, ilk başlarda fazla bulgu vermez. Orta yaş kesiminde daha çok görülür ve yaşlı kesimde de neredeyse yok denebilen bir hastalıktır. Başlıca belirtileri arasında şunları sıralamak mümkündür:

  • Vücudun her yerini saran aşırı ağrılar,
  • Sabah vücuttaki aşırı yorgunluk hissi,
  • Sabahları bir türlü uyanamama hissi,
  • El, ayak, boyun gibi yumuşak dokularda şişliklerin oluşması,
  • Sebepsiz ve geçmek bilmeyen baş ağrıları,
  • Regl Döneminde dayanılmaz ağrılar olması,
  • Ruhsal değişiklik ve bunalım,
  • Sebebi açıklanamayan bel ağrıları,
  • Aşırı halsizlik ve uyku isteği

Gibi birçok belirtileri bulunmaktadır.

Fibromiyaljinin Tedavisi Var mıdır?

Fibromiyalji hastalığı, laboratuvar ortamında kolayca çözülebilecek bir hastalık değildir. Tıbbi olarak doktor muayenesi sonrası yapılabilecek bazı kan, idrar testleri, hormon ve tiroid testleri sonucunda eğer ciddi bir takım rahatsızlıklar yoksa eğer Fibromiyalji tanısı konabilmektedir. İlk bulgulara göre bu tanıyı koymak da mümkün değildir. Uzun süre devam eden ağrılar ve takip edilen tedavinin yanıt vermemesi Fibromiyaljinin varlığını göstermektedir. Bu konuda hastayı yeteri kadar bilinçlendirmek ve kas güçlenmesi için düzenli egzersizleri önermek tek çare gibi görünmektedir.

İlginizi Çekebilir
Borderline Kişilik Bozukluğu

Fibromiyaljiden Tamamen Kurtulmak Mümkün müdür?

Fibromiyaljiden tamamen kurtulmak isteyen kişilerin stresli ortamlardan uzak kalması gerekmektedir. Vücudu sağlıklı bir şekilde beslemek ve kasları güçlü tutmak gerekmektedir. Özellikle soğuk havalara karşı gereken önlemler alınmalı ve vücudu sıcak tutmalıdır. Soğuk gıdalardan, asitli, zarar verici gıdalardan uzak kalmak gerekmektedir. düzenli olarak egzersiz ve yürüyüş yapmakta fayda sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu