Sağlık

Filizlenmiş patates sağlığa zararlı mı?

Patatesleri yetiştirmek için doğru bilgi önemlidir! Patates toksinleri tehlikelidir ve gıda zehirlenmesine neden olabilir. Tehlikeli patatesleri belirleyerek, doğru yetiştirme yöntemini ve saklama yöntemini vb. Öğrenerek güvenle yemek pişirmenin tadını çıkaralım.

Filizlenmiş patates sağlığa zararlı mı? Patates tomurcuklarının tehlikeli olduğunu biliyor musunuz? Filizlenen veya rengi değişmiş patateslerde gıda zehirlenmesi belirtileri olabilir. Patates tomurcuklarının toksinlerinin olduğunu biliyor olsanız bile bu toksinler hakkında bilgi sahibi değiliz. Patateslerde ne tür toksinle olduğuna ve tomurcuklarının dışındada toksinlerin bulunup bulunmadığını bu yazımızda bulabilirsiniz. Güvenle patates yemek için yazımızın devamını okuyun ve çevrenizdeki kişilerle paylaşın.

Filizlenmiş patates sağlığa zararlı mı?

Filizlenmiş patates sağlığa zararlı mı?

Patates tomurcuklarında bulunan toksinler nelerdir? Ayrıca yeşil, siyah, mor gibi ten rengi kolayca değişen patatesler de hangi durumun tehlikeli olduğuna daha yakından bakalım!

Bu ne tür bir toksindir?

Patateslerde bulunan toksinler solanin (Solanin, patates, domates ve patlıcan gibi Solanum cinsi içindeki nighthade ailesinin türlerinde bulunan bir glikoalkaloid zehiridir) ve chaconindir. Solanin ve chaconin, Nasalidae familyasına ait bitkilerde bulunan doğal toksinlerdir. Patates ve patlıcan ailesi bitkisine karşılık gelir. Çok fazla solanin ve chaconin almanın gıda zehirlenmesine neden olabileceğini unutmayın.

Patatesin hangi kısmı solanin ve chaconin’dir?

Filizlenmiş patates sağlığa zararlı mı?

Solanin ve chaconin, patates tomurcuklarında en çok bulunanlardır. Bunun sadece patatesin tomurcuklarında değil, aynı zamanda yeşil renkli kabuğunun çevresindeki alanda da bulunduğunu unutmayın.

Patateslerin yüzey rengi kolayca değişir ve oksidasyona yani bir kimyasal tepkimeye bağlı olarak mora veya siyaha dönebilir ancak bu durum patateste bir hastalık olduğu anlamına gelmez ve yemeklerde tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Ayrıca patatesin yüzeyinde kırmızı lekeler görünebilir bunun düşük sıcaklıklarda bozukluğu ve zararsız olduğu söylenir, bu nedenle yenilebilir.

İlginizi Çekebilir
Laparoskopik Cerrahi nedir zararları ve faydaları nelerdir?

Solanin ve chaconin aldığımda ne olur?

Aşırı solanin ve chaconin alımı mide bulantısı ve ishal gibi semptomlara neden olarak gıda zehirlenmesine yol açabilir. Semptomların ortaya çıktığı sürenin yemekten sonra yaklaşık 30 dakika ile yarım gün arasında olduğu söylenir. Patates yedikten sonra bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, hemen hastaneye gidin.

Patatesler pişirilse bile toksin kalır mı?

Maalesef patatesler pişirildiğinde solanin ve chaconin ayrışmaz ve patateste kalır. Patatesleri ısıtarak gıda zehirlenmesini önlemek mümkün değildir. Bu nedenle toksin içeren kısmı olabildiğince kesip atmak ve yememek daha güvenlidir.

Patatesleri güvenle yemek için nelere dikkat etmeliyim?

Solanin ve chaconin patateslerin tomurcuklarında daha fazla olduğu için filizlenen patateslere dikkat edilmelidir. Patatesler filizlendikten sonra, fotoğrafta gösterildiği gibi sürekli bir şekilde büyüyecekler. Tomurcuklar küçük olduğu sürece bu filizlenen yeri kesip atmak güvenlidir, ancak çok fazla büyüyen filizlenen patateslere özellikle dikkat etmelisiniz.

Genel olarak yeşile dönen patates kabuklarında toksin olma riski daha fazladır. Patates seçerken, az tomurcuklu olanları seçmeye özen gösteriniz.

Patateste bulunan toksinlerin varlığı yenemeyecekleri anlamına gelmez. Tomurcukların ve cildin yeşile dönen kısmının uygun şekilde çıkarılması önemlidir. Toksinleri iyi bir şekilde temizlerseniz, herhangi bir sorun yaşamadan yiyebilirsiniz, bu nedenle patatesleri pişirmeden önce toksinleri keserek güvenli bir şekilde yiyebilirsiniz.

Tomurcukları bir bıçak veya patates soyucu ile çıkarın. Bir mutfak bıçağı ile çıkarmak istiyorsanız, mutfak bıçağının köşesini kullanmak patatesin sağlıklı kısmınıda çöpe gitmesini önlemiş olur. Mutfak bıçağı kullanamıyorsanız, çıkarması daha kolay olacağı için patates soyucu kullanmanız önerilir!

Patatesler nasıl saklanır?

Patatesler sıcak ve nemli bir ortamda depolandıklarında küflenme ve filizlenme eğilimi gösterirler. Tomurcukların filizlenmesini zorlaştırmanın yöntemi, yüksek sıcaklık ve nemi önlemektir.
Oda sıcaklığı patates depolamak için uygundur, ancak yaz aylarında sıcaklığın çok yüksek olduğunu unutmayın. Depolamaya uygun sıcaklık 5 ° C civarında olduğu için özellikle yaz aylarında buzdolabının sebzeleri içinde saklanması tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir
Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Kulak Ağrısına Evde Ne İyi Gelir?

Buzdolabında saklarken, olduğu gibi buzdolabına koyarsanız yüzey kuruyacağı için kırışır, bu nedenle bir saklama kabına koymak, gazete ile örtmek ve kapağı gevşek bir şekilde kapatmak daha iyidir!

Oda sıcaklığında saklanırken ışığı önlemek için üzerine gazete kağıdı koyarak kartona koymanız önerilir. Gazete ile örtülürken, küçük bir boşluk bırakmak ve havalandırmak için yukarıdan hafifçe örtmek gereklidir.

Bir patates güneşe veya flüoresan lambanın ışığına maruz kaldığında fotosentez yapar ve kabuğu yeşile döner. bu yüzden ışığa maruz bırakmamaya dikkat edin.

Patates yetiştirirken alınacak önlemler nelerdir?

Patatesler uzun süre güneşe maruz kalırsa solanin içeriği artacaktır. Büyürken, patateslerin güneşe maruz kalmasını önlemek için patateslerin yüzeye yakın değilde biraz daha derine koymak güneş ışınlarına maruz kalmasın önlemiş olur. Ayrıca, çok erken hasat ederseniz, solanin konsantrasyonunun artacağını unutmayın. Hasat edilmesi için yaprakların% 70-80’inin sararması ve ölmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu