Anne Çocuk

Gebelik Diyabeti Nedir?

Diyabet, günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu durum insanların yaşam kalitesini düşüren ve oldukça risk taşıyan bir hastalıktır. Vücudumuzda kanın içerisindeki şekerin uygun şekilde hücre içerisine girememesi nedeniyle kan şekerimiz yükselmeye başlar. Bu durumun kronik bir hal alması neticesinde ortaya diyabet olarak tanımlanan bir tablo çıkmaya başlar. İnsan yaşamını ve sağlığını ciddi manada etkileyen bu sorunun mutlaka doğru bir şekilde çözümlenmesi gerekir. Gebelik diyabetinde ise durum biraz daha farklıdır. Çünkü gebelik öncesinde annede herhangi bir diyabet sorunu yoktur. Buna rağmen gebelik sürecinde bir kan şekeri yüksekliğinin olduğu gözlenir. Birçok insan gebelik diyabeti nedir? Sorusunun cevabını merak etmektedir. Durum genel olarak bu hususta belirttiğimiz şekilde gelişmektedir.

Gebelik Diyabetinin Görülme Oranı

Gebelik diyabeti ile günümüzde birçok durumda karşılaşılabilmektedir. Anne adayları arasında bu duruma birtakım testler aracılığıyla tanı konur. Gebelik diyabeti;

  • Anne adayları arasında bir sonraki gebelikte de görülebilir,
  • Tekrar etme özelliği vardır,
  • Genel itibariyle gebelik oluşumundan sonra 24. veya 28.haftalarda ortaya çıkar,
  • Yapılan araştırmalara göre bu durum, gebe kadınlarda yüzde 2 ve 4 oranında meydana gelebilmektedir.

Anne adayı gebe kadınlarda bu durumun yaşanmış olması, mutlaka takip edilmesi gereken bir süreci ortaya çıkarır. Çünkü annenin ilerleyen yaşamında kalıcı tip diyabet sorunlarının görülmesi ihtimali vardır.

Diyabetin Takibinin Yapılması

Diyabet meydana gelen annede bebeğin sağlıklı durumunun iyi olması oldukça önemlidir. Bu bakımdan bu konuda muhakkak iyi bir takibin yapılması gerekir. Burada en temel önceliklerden birisi kesinlikle anne adayı için uygun bir beslenme programının hazırlanmasıdır. Kan şekeri düzeylerinin hekim kontrolünde aktif bir şekilde takip edilmesi gerekir. Bu hususta ayrıca gerekiyorsa anne adayına insülin tedavisi de uygulanmalıdır.

İlginizi Çekebilir
Çocuklarınızı Evde Eğitimsiz Bırakmayın

Kan değerlerine göre gerekli takipleri burada hekimin yanı sıra anne adayı da mutlaka yapmalıdır. Bunun için üretilmiş olan özel kan takip cihazlarından faydalanmak mümkün olur. Genel olarak beklenen olgu, doğumdan sonra anne adayının diyabetten kurtulmasıdır. Bu çoğu zaman gerçekleşir. Fakat ender görülen durumlarda bu diyabetin devam etmesi riskleri de vardır. Bu bakımda anne ve uzman hekim arasında iyi bir bilgi alışverişinin olması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu