Anne Çocuk

Gebelikte Vitamin Mineral Takviyesi

Gebelik sürecinde anneler için önemli bir konu olan gebelikte vitamin mineral takviyesi her bireyde olduğu gibi anne adaylarında da gerektiğinden fazla alınması durumunda bebek ve anneye zararlı olabilir. Özellikle gebelik döneminde bebeğin gelişimi için annenin düzenli ve doğru besinlerle beslenmeleri gerekir. Anne kendi sağlığı ve bebeğin sağlığı için protein, vitamin, mineral, meyve ve sebze gibi tüm besinlerden yeterli ölçüde tüketmelidir.

Gebelik döneminde anne adayının vücudundaki vitamin ve mineral düzeyinde önemli miktarda azalma meydana gelir. Bunun sebebi annenin hem kendi vücudu hem bebeğin gelişimi için normal zamanların farklı olarak daha fazla besin tüketimi söz konusu olmasıdır.

Eğer anne adayı vücudun ihtiyaçları doğrultusunda gerekli vitamin ve mineralleri yeterli düzeyde almazsa anne ve bebekte bir takım vitamin ve mineral eksiklikleri meydana gelir ve dolayısıyla hastalıkların oluşması kaçınılmaz olur.

Anne adayının demir eksikliği sorunu varsa kansızlık, magnezyum eksikliği varsa gelişim bozuklukları, iyot eksikliği durumunda kretenizm, folik asit eksikliğinde nöral tüp defektleri, A vitaminin eksik olması durumunda ise gece körlüğü şikayetleri meydana gelebilir.

Doktorların Tavsiyesi Nedir?

Genellikle bütün doktorlar anne adaylarına gebelikte vitamin mineral takviyesi uygulamasında bulunur. Özellikle doktorların tercih ettikleri vitaminlerin başında folik asit geliyor. Bunun sebebi ise folik asitin vücutta çok az sayıda depolanabilmesi ve az sayıda gıdalarda bulunuyor olmasıdır.

Hamilelik Döneminde Kullanılabilecek Takviyeler

Hamilelik döneminde anne adaylarının besin tüketimi ihtiyacı düzeyi artar. Anne adayı hamilelik döneminden önce beslendiği miktarlardan daha fazla miktar tüketimi içinde olur. Vitamin ve mineraller hamileliğin her döneminde bebeğin gelişim ve büyümesini destekler,

Hamilelik döneminde kullanılması önerilen vitaminlerin başında prental vitamin gelir. Bu vitamin türü gebelik öncesi dönemde, gebelik döneminde ve emzirme döneminde de kullanılabilecek olan bir vitamin türüdür. Bir diğer önemli vitamin ise folattır. Büyüme ve gelişim sürecinde önemli bir etkiye sahip olan folat B vitaminidir. Anne adayları tarafından doktorların reçete ile verdikleri folik asit hapı şeklinde vücuda alınımı sağlanır. Demir de hamilelik döneminde kansızlık sorunu ile mücadele edilebilmesi ve plasentanın sağlıklı bir büyüme yaşayabilmesi için oldukça önemlidir. Bu vitaminlerin yanı sıra magnezyum, zencefil, balık yağı, probiyotikler, D vitamini gibi birçok vitamin gebelikte önemli vitaminler arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu